Bilmez: İmralı'da hukukun yerini zorbalık aldı, toplumsal mücadele gerekli

İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan'a verilen disiplin cezalarını "Hukukun yerini zorbalık aldı" diye yorumlayan avukat İbrahim Bilmez, tecridin sadece avukatların değil tüm Türkiye’nin sorunu olduğunu belirterek, bunun için ortak mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.  
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 23 yıldır ağır tecrit koşullarında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 17 aydır haber alınamıyor. Öcalan, 27 Temmuz 2011 tarihinden sonra cezaevlerinde 200 gün süren açlık grevi eylemleri sonucunda 2 Mayıs 2019’da avukatlarıyla görüşebildi. Yapılan 5 görüşmeden sonra 7 Ağustos 2019’dan bu yana avukatların İmralı Adası’na gidişleri, disiplin cezaları gerekçesiyle engelleniyor. Aile görüşleri de disiplin cezaları gerekçesiyle engellenen Öcalan, son olarak kardeşi Mehmet Öcalan ile 25 Mart 2021’de kesintili telefon görüşmesi gerçekleştirebildi.
 
Aile ve avukatların Öcalan ile görüşmek için yaptığı başvurulara olumlu ya da olumsuz bir yanıt verilmiyor. Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından İbrahim Bilmez, Abdullah Öcalan ve diğer tutuklularla ilgili yaptıkları görüşme başvurularını ve Bursa İnfaz Hakimliği’nin verdiği disiplin cezalarını değerlendirdi.  
 
'KARADAN KOPUK, HUKUKUN DIŞINDA' 
 
Bilmez, Abdullah Öcalan’ın 1999 yılında İmralı Adası’na getirilmesinden bu yana hukukun işlenmediğini belirterek, İmralı Adası’na asla “olağan” bir yermiş gibi bakamadıklarını söyledi. İmralı’da yaşanan hukuksuzluğu “İmralı, nasıl ki karadan kopuk bir yer ise aynı zamanda hukukun da dışında bir yer” olarak değerlendiren Bilmez, 17 aydır müvekkilleriyle hiçbir şekilde temas sağlayamadıklarını belirtti. Bilmez, avukatlar olarak yaptıkları tüm başvuruların Bursa İnfaz Hakimliği tarafından engellendiğini dile getirerek, “Yasal başvuruların tümü hukuksuzca engelleniyor” dedi.
 
'OHAL İLE GÖRÜŞ ENGELLERİ YASALAŞTI'
 
Bilmez, 1999 yılından darbe kalkışmasının olduğu 2016 yılına kadar Bursa İnfaz Hakimliği’nin “Gemi bozuk” şeklinde kararlarla görüşmeleri engellendiğini, fakat 2016 yılında ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile görüş engellerinin artık “yasal bir hal” aldığını kaydetti. Bilmez, ilan edilen OHAL sonrası görüş engellemelerini şu sözlerle anlattı: “Daha önce Türk hukuk sisteminde bir kişinin tüm avukatlarıyla görüşmesi yasaklanamıyordu. Fakat 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra OHAL ilan edildi.  OHAL’den kısa bir süre sonra, Bursa İnfaz Hakimliği’ne İmralı’yla ilgili ilk iş olarak bir karar aldırıldı. Hiçbir gerekçe gösterilmeden, hiçbir yasal dayanağı olmadan Sayın Öcalan’la ve İmralı’daki diğer 3 müvekkillerimizin avukatlarıyla görüşme hakkı kısıtlandı, yasaklandı. Bu ilk defa oluyordu. Yasal bir dayanağı yoktu fakat daha sonraki süreçte OHAL kararnameleriyle bunlara bir yasal kılıf uydurmaya çalıştılar ve Ceza infaz Kanunu’na bir madde koydurdular. Bu maddeye dayanarak, artık bir kişinin avukatla görüşme hakkı kısıtlanabiliyor. Şu anda da yürürlükte.”
OHAL sonrası görüşlerin yasa hazırlanarak engellenmesini Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, Anayasaya ve hukukun temel ilkelerine aykırılık teşkil ettiğini dile getiren Bilmez, “Bu durum savunma hakkının ortadan kaldırılması anlamına gelir” dedi. Öcalan’ın ve diğer tutuklular için darbe sonrası hazırlanan yasal haklarından dahi faydalanamadığını belirtti.
 
'KARARLAR OTOMATİĞE BAĞLANDI'
 
Bilmez o sürece ilişkin ise “Öcalan ve diğer müvekkillerimizin avukatla görüş hakkının yasaklanması için bahsettiğim bu yasal kılıfta bulunan bazı maddeler var. Bunların hiçbiri yerine getirilmiş değil. 2019 yılında ki avukat görüşünden bu yana bir görüş sağlanmalıydı. İkincisi bu avukat görüşmesinde suç teşkil eden fiillere dair emareler olmalıydı. Üçüncü olarak ise, buna dair ilgili mahkeme, bir tedbir kararı almalıydı ve resmi yetkililer buna dair bir tutanak tutarak mahkemeye göndermeliydi. Şimdi İmralı’da bunların hiçbiri olmadı. Ne bir görüş oldu, ne bir görüşmede suç teşkil edecek bir fiil oldu, ne de bir tutanak tutuldu. Bunların hiç biri olmadan Bursa İnfaz Hakimliği, sürekli otomatiğe bağlamış bir şekilde, 6 ayda bir avukat görüş yasağı ve üç ayda bir aile görüş yasağı veriyor. 2015’ten önce durum böyle değildi. En azından o zaman daha ‘dürüstlerdi’.  O zamanlar en azından daha dürüst bir şekilde yalan söylüyorlardı. Her hafta bize ‘ya gemi bozuk’ ya da ‘hava muhalefetini’ bahane gösteriyorlardı” şeklinde konuştu.
 
'HUKUKUN YERİNİ ZORBALIK ALDI'
 
Müvekkilleri için verilen görüş yasak kararlarının hukuksal olarak içeriğine erişemediklerini belirten Bilmez, “Biz bu disiplin cezalarının verildiğini bile öğrenemiyoruz. Bize tebliğ edilmiyor. Çok sonradan öğreniyoruz. Öğrendikten sonra müdahil olmaya çalışıyoruz. Diyoruz ki, ‘Bize bu kararın bir içeriğini, dosyayı gönderin, görelim. Ona göre müvekkilimizin hakkını arayalım. İlgili yasal, yargısal mecralara başvurular yapalım’ diyoruz ama o dosyalarda bizden gizleniyor” ifadelerini kullandı. Bilmez, verilen bu kararları hukuksuz olduğunu müvekkillerinin de bildiğini hatırlatarak “Onlarda itiraz etmiyorlar artık. Çünkü hukuka olan inançları kalmadı. Zaten Sayın Öcalan başından beri itiraz etmiyordu. Fakat oradaki müvekkillerimizin bazıları itiraz ediyorlardı. Şimdi artık onlar da itiraz etmiyorlar. İmralı’da hukukun yerini zorbalık aldı” dedi.
 
'DEMOKRATİK EYLEMLERE İHTİYAÇ VAR'
 
29 baroya bağlı 775 hukukçunun, yaşanan hukuksuzluğa karşı harekete geçerek Öcalan ve diğer tutuklular ile derhal görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurusunun çok önemli olduğuna dikkat çeken Bilmez, “Bu ve benzeri girişimlerin etkili olacağını düşünüyoruz ve önemsiyoruz” ifadesini kullandı.
 
Bu tür başvuruların ve kitlesel sokak eylemlerinde demokratik taleplerin artması gerektiğini vurgulayan Bilmez, 12 Haziran’da gerçekleşen “Gemlik Yürüyüşü”nü hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti: “Çünkü bu mesele herkesi ilgilendiriyor. İmralı’daki hukuksuzluklar sadece Sayın Öcalan’ın ya da biz avukatların meselesi değil. Türkiye toplumunun sorunudur. Bu sorun bir şekilde herkese değiyor. Önemli olan bunun farkında olmak ve bunun için çaba sarf etmek. Yoksa gözümüzü yummaya devam edersek bugüne kadar olduğu gibi bu meselenin herkesi etkilediğini göreceğiz. İmralı’daki tecridin Kürt sorunundan bağımsız olduğunu kimse iddia edebilir mi? Biz bunu 23 yıldır görüyoruz. Tüm Türkiye’de hukuksuzluk almış başını gidiyor. Yargıya güven yerlerde sürünüyor. Ekonomik anlamda insanlar zaten perişan. Çünkü iktidar, iktidarını korumak için, yaklaşan seçimler nedeniyle en azından kendi tabanını konselide edebilmek için savaş, güvenlik politikalarından medet umuyor. Bu da bütün topluma kaybettiriyor ve bunun direk Sayın Öcalan’a uygulanan tecritle bağı var. İşte bunu görmek gerekiyor.”
 
MA / Ergin Çağlar
 

Diğer başlıklar

08:30 Gazeteci Fırat Can Arslan gözaltına alındı
06/06/2023
23:28 Emeklilik reformu karşıtı gösterilerde 28 gözaltı
22:57 İran, Riyad Büyükelçiliği'ni yeniden açtı
22:10 KESK Semsûr’den 4’üncü ay deprem raporu
21:43 Yıldız’ı katleden polis hakkında tahliye kararı
20:42 Elif Ana filmine Gronzi’de 2 ödül
20:36 Kadın Zamanı Derneği'nden MKGP'ye ziyaret
20:18 Kabine toplantısı sona erdi
19:40 Bêdlîs’te 8 gözaltı
19:35 TİP’ten Can Atalay için 85 yerde açıklama
19:22 Cindirêsê’de bir kişi kaçırıldı
18:46 Sendikaları kapatılmak istenen emekliler: Dava reddedilmeli
18:40 Gazeteci Turgut’un evine polis baskını
18:18 Demirtaş Batman Newroz davasından beraat etti
18:13 Akdoğan'ın cenazesi alındı
17:42 CHP’nin Meclis Başkanı adayı Bingöl oldu
17:33 Deprem enkazında bir kadının cenazesi bulundu
17:25 İzmir'de din görevlilerin okullara atanmasına tepki
17:16 Gabar’da ağaç kıyımı
16:38 Yeni kabine toplandı: Gündem savaş ve ekonomi
16:20 Nisêbîn’de 5 kişinin ölümüne ilişkin iddianame tamamlandı
15:38 CHP’den kongre kararı
15:29 Koçyiğit: 'Eğitimde iş birliği protokolü' yasaya aykırı
15:05 Guherzê Dağı'na saldırı
14:39 Şenyaşar ailesinden Bakan Tunç’a: Urfa'dan işe başlamalı
14:31 Yeşil Sol Parti'nin Meclis Başkan adayı Hatimoğulları oldu
14:28 Motorine zam yolda
13:56 Darp edilen gazeteciye hapis cezası
13:15 Barajın vurulmasında Ukrayna ve Rusya birbirini suçladı
11:57 AİHM, Yüksekdağ ve Demirtaş'ı haklı buldu
11:57 Anne, baba ve 6 çocuğu gözaltına alındı
11:44 Avukatlardan İmralı başvurusu
11:43 DEDAŞ'ın uygulamasına karşı çıkan köylülere gaz bombalı saldırı
10:40 'Kendisini cumhurbaşkanı olarak tanıtıp para isteyen' paylaşımına beraat
10:35 BAT sigara grubuna zam
10:32 Akın: Özgürlük için mücadeleyi daha güçlü yürüteceğiz
09:01 Abdullah Öcalan: AKP, Kürt Haması yaratmaya çalışıyor
09:01 Hasta tutuklu Behçet Kaplan nasıl ölüme sürüklendi?
09:00 Nusaybin Emniyeti’nde yağma çetesi ortaya çıktı
09:00 'Sağlık emekçilerine şiddet politikası uygulanıyor'
09:00 Akbelen'de seçim sonrası baskılar arttı
09:00 06 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:53 Kurda yükseliş sürüyor
08:45 Amed’te ağır hasarlı bina çöktü
08:04 Kararnameyle 13 üniversiteye rektör atandı
05/06/2023
23:34 Haiti’de sel: 42 kişi yaşamını yitirdi
23:11 Savunma Sanayi Başkanlığı’na Görgün atandı
21:37 Yeni MİT Başkanı İbrahim Kalın oldu
21:32 Ağır yaralı Gülmez, 40 gün sonra hastaneye getirildi
21:28 Tutuklu Binevş Kültür ve Sanat Derneği üyelerine tahliye
20:51 Evvel Temmuz Festivali’ne katılım çağrısı
19:59 İHD’den seçim gözlem raporu
19:50 İzmir'de süren talana dikkat çekildi
19:31 İstanbul’da 238 okul TÜGVA’ya tahsis edildi
19:13 AP’de Türkiye raporu görüşüldü
18:16 5 Haziran patlamasında katledilenler anıldı
18:04 HDK Kadın Meclisi: Hortlayan egemen eril zihniyete geçit vermeyeceğiz
17:36 Tuzla’da iş cinayeti
16:30 İran askerleri 1 kolberi katletti
16:19 Mayıs ayında patatese yüzde 37 zam
16:06 Polislik görevinden istifa eden kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
15:10 HDP'den gençlere çağrı: Dönüşüm sürecine katılın
14:44 İHD Mersin Şubesi seçimlerde yaşanan ihlalleri açıkladı
14:31 Edibe Şahin tahliye edildi
14:25 DTK Riha dosyasında 4 yıl sonra beraat
14:21 CHP’nin yeni MYK'si belli oldu
14:18 Genel İş'ten 'promosyonlar güncellensin' talebi
14:01 Konteyner kentte kalan 52 kişi zehirlendi
13:54 Yeşil Sol Parti'den Çevre Günü kararı
13:37 Onur Yaser Can davasında sanık polislere 6'şar yıl ceza
13:27 Cemaatteki tecavüz davası 17 Temmuz’a ertelendi
13:00 SES Genel Kadın Sekreteri Atabey tahliye edildi
12:53 Şenyaşar ailesi ‘adalet’ pankartını Meclis’e asacak
12:37 Gazeteci Ölçen davasında ‘yakalama’ kararı beklenecek
12:27 Ekolojistlerden turizm projesi çağrısı: Durdurun
12:21 HDP’den 5 Haziran katliamı açıklaması
12:19 4 kentte sel: 2 kişi hayatını kaybetti
11:30 TÜİK: Mayıs ayı enflasyonu 39,59
10:39 Uçar: Birlikte kazanacağız, sokaklar ve mücadele bizim
10:27 Çewlîg’te ekmeğe zam
10:26 Tarikat liderinin tecavüz ettiği engelli kadın intihara sürüklendi
10:00 ENAG: Enflasyon 3 haneli seviyelerde
09:41 Askerlerden Akbelen’e gece baskını
09:25 Xwebûn tecrit manşetiyle çıktı
09:18 Meclis’te başkanlık seçim süreci başlıyor
09:02 Jongerden: Kürt sorunu çözülmeden Türkiye demokratikleşmez
09:01 Kozak Yaylası’nda çam fıstığı yok oluyor
09:00 5. Ma Music Günleri başlıyor
09:00 Kriz derinleşiyor: Çözüm savaşta değil demokraside
09:00 05 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:57 Ladik'te sele kapılan 1 kişi hayatını kaybetti
08:53 Dolar 21 lirayı aştı
08:52 Sigaraya zam
00:23 Cizîr'de bir korucu arabasında ölü bulundu
00:14 Şarbajêr’de SİHA saldırısı
04/06/2023
23:09 Ataol Behramoğlu’nun Bedlis söyleşisine engel
22:58 Kuzey Doğu Suriye’den çocuklar için çağrı
21:33 Licê’de hava hareketliliği
21:25 Buldan ve Sancar kongrede aday olmayacaklarını açıkladı
20:54 Dengbêj Şakiro anıldı
20:01 Direniş sonuç verdi: Irak ordusu Mexmûr'dan çekildi
19:06 Fransa’da 64 yaş kararnameleri Resmi Gazete’de
18:43 İkizköylülerden kömür isyanı
18:09 ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Sağlığa erişim engellendi
16:52 Din görevlileri okullara ‘Manevi danışman’ olarak atandı
16:32 Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile bir araya geldi
15:17 MEBYA-DER kongresi: Kürt halkı geri adım atmadı
14:59 TJA: Erkek aklının saldırılarına izin vermeyeceğiz
14:50 Son 5 günde 167 saldırı
14:38 Adalet Bakanı Tunç’tan ‘yeni Anayasa’ mesajı
14:37 Xarpêt’te göçük altında kalan işçi yaşamını yitirdi
13:58 Türkiye gıda enflasyonunda ilk 10’da
13:42 Görevi devralan Şimşek’ten ‘tek haneli enflasyon’ mesajı
13:24 Soylu dönemi kapandı
12:46 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalmayın
12:43 Suriye Dışişleri Bakanı Miqdat Irak’ta
12:38 Mexmûr kuşatması Fransa’da protesto edildi
10:33 8 yıl geçti: Katliamın arkasındaki güçler yargılanmalı
09:00 Temelli: Fikriyatımıza, paradigmamıza, halkımıza güvenelim
09:00 Gençlerden gelecek yorumu: Ya ekolojik toplum ya yok oluş
09:00 04 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:19 Erdoğan kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı
03/06/2023
23:53 DFG: Tutuklu gazeteci sayısı 79
22:53 İşsizliğin nedenini kadınlara bağlayan Şimşek ekonomi bakanı oldu
22:16 Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
22:11 Erdoğan'ın yemin töreni: Barzani, Oğan, Aliyev ve Stoltenberg bir arada
20:06 Sınır ticareti yapan binlerce kişi gümrük kapısında bekletiliyor
18:37 Şenyaşar ailesi: Herkes işlediği suçun hesabını verecek
18:31 CİSST’ten ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Tecrit derinleşti
17:57 Cenevre’de Mexmûr için eylem
17:38 Şellavcı’nın katledilmesiyle ilgili 12 polis hakkında iddianame hazırlandı
17:25 CHP’nin Meclis grup yönetimi belli oldu
16:44 Ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest
16:36 Kayyım Kürtçe park ismini sildirdi
16:27 Erdoğan ailesinin dünürü için yapılan imar değişikliğine izin çıkmadı
15:43 Cumartesi Anneleri: Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz
15:18 Erdoğan yemin etti
14:57 Ekolojistlerden 'Kömürsüz Türkiye' kampanyası
14:29 'Cezaevi Tenzire Acar’ın yaşamını tehlikeye atıyor'
14:27 TUHAY-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
14:09 İHD: Ağız içi aramayı reddeden tutuklu tedavi olamıyor
14:03 KHK eylemi 63’üncü haftasında
13:38 Kaçırıldıktan sonra kendilerinden haber alınamadı
12:56 Licê'de askeri operasyon
12:39 AYM kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda abluka sürüyor
12:08 29 yıldır akıbetleri bilinmiyor
12:00 Amediyê’ye hava saldırısı
11:00 Hindistan'da tren kazasında ölü sayısı 288'e çıktı
10:55 CHP PM toplantısı başladı
10:05 Ablukaya karşı gece gündüz direniş