Bilmez: İmralı'da hukukun yerini zorbalık aldı, toplumsal mücadele gerekli

İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan'a verilen disiplin cezalarını "Hukukun yerini zorbalık aldı" diye yorumlayan avukat İbrahim Bilmez, tecridin sadece avukatların değil tüm Türkiye’nin sorunu olduğunu belirterek, bunun için ortak mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.  
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 23 yıldır ağır tecrit koşullarında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 17 aydır haber alınamıyor. Öcalan, 27 Temmuz 2011 tarihinden sonra cezaevlerinde 200 gün süren açlık grevi eylemleri sonucunda 2 Mayıs 2019’da avukatlarıyla görüşebildi. Yapılan 5 görüşmeden sonra 7 Ağustos 2019’dan bu yana avukatların İmralı Adası’na gidişleri, disiplin cezaları gerekçesiyle engelleniyor. Aile görüşleri de disiplin cezaları gerekçesiyle engellenen Öcalan, son olarak kardeşi Mehmet Öcalan ile 25 Mart 2021’de kesintili telefon görüşmesi gerçekleştirebildi.
 
Aile ve avukatların Öcalan ile görüşmek için yaptığı başvurulara olumlu ya da olumsuz bir yanıt verilmiyor. Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından İbrahim Bilmez, Abdullah Öcalan ve diğer tutuklularla ilgili yaptıkları görüşme başvurularını ve Bursa İnfaz Hakimliği’nin verdiği disiplin cezalarını değerlendirdi.  
 
'KARADAN KOPUK, HUKUKUN DIŞINDA' 
 
Bilmez, Abdullah Öcalan’ın 1999 yılında İmralı Adası’na getirilmesinden bu yana hukukun işlenmediğini belirterek, İmralı Adası’na asla “olağan” bir yermiş gibi bakamadıklarını söyledi. İmralı’da yaşanan hukuksuzluğu “İmralı, nasıl ki karadan kopuk bir yer ise aynı zamanda hukukun da dışında bir yer” olarak değerlendiren Bilmez, 17 aydır müvekkilleriyle hiçbir şekilde temas sağlayamadıklarını belirtti. Bilmez, avukatlar olarak yaptıkları tüm başvuruların Bursa İnfaz Hakimliği tarafından engellendiğini dile getirerek, “Yasal başvuruların tümü hukuksuzca engelleniyor” dedi.
 
'OHAL İLE GÖRÜŞ ENGELLERİ YASALAŞTI'
 
Bilmez, 1999 yılından darbe kalkışmasının olduğu 2016 yılına kadar Bursa İnfaz Hakimliği’nin “Gemi bozuk” şeklinde kararlarla görüşmeleri engellendiğini, fakat 2016 yılında ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile görüş engellerinin artık “yasal bir hal” aldığını kaydetti. Bilmez, ilan edilen OHAL sonrası görüş engellemelerini şu sözlerle anlattı: “Daha önce Türk hukuk sisteminde bir kişinin tüm avukatlarıyla görüşmesi yasaklanamıyordu. Fakat 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra OHAL ilan edildi.  OHAL’den kısa bir süre sonra, Bursa İnfaz Hakimliği’ne İmralı’yla ilgili ilk iş olarak bir karar aldırıldı. Hiçbir gerekçe gösterilmeden, hiçbir yasal dayanağı olmadan Sayın Öcalan’la ve İmralı’daki diğer 3 müvekkillerimizin avukatlarıyla görüşme hakkı kısıtlandı, yasaklandı. Bu ilk defa oluyordu. Yasal bir dayanağı yoktu fakat daha sonraki süreçte OHAL kararnameleriyle bunlara bir yasal kılıf uydurmaya çalıştılar ve Ceza infaz Kanunu’na bir madde koydurdular. Bu maddeye dayanarak, artık bir kişinin avukatla görüşme hakkı kısıtlanabiliyor. Şu anda da yürürlükte.”
OHAL sonrası görüşlerin yasa hazırlanarak engellenmesini Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, Anayasaya ve hukukun temel ilkelerine aykırılık teşkil ettiğini dile getiren Bilmez, “Bu durum savunma hakkının ortadan kaldırılması anlamına gelir” dedi. Öcalan’ın ve diğer tutuklular için darbe sonrası hazırlanan yasal haklarından dahi faydalanamadığını belirtti.
 
'KARARLAR OTOMATİĞE BAĞLANDI'
 
Bilmez o sürece ilişkin ise “Öcalan ve diğer müvekkillerimizin avukatla görüş hakkının yasaklanması için bahsettiğim bu yasal kılıfta bulunan bazı maddeler var. Bunların hiçbiri yerine getirilmiş değil. 2019 yılında ki avukat görüşünden bu yana bir görüş sağlanmalıydı. İkincisi bu avukat görüşmesinde suç teşkil eden fiillere dair emareler olmalıydı. Üçüncü olarak ise, buna dair ilgili mahkeme, bir tedbir kararı almalıydı ve resmi yetkililer buna dair bir tutanak tutarak mahkemeye göndermeliydi. Şimdi İmralı’da bunların hiçbiri olmadı. Ne bir görüş oldu, ne bir görüşmede suç teşkil edecek bir fiil oldu, ne de bir tutanak tutuldu. Bunların hiç biri olmadan Bursa İnfaz Hakimliği, sürekli otomatiğe bağlamış bir şekilde, 6 ayda bir avukat görüş yasağı ve üç ayda bir aile görüş yasağı veriyor. 2015’ten önce durum böyle değildi. En azından o zaman daha ‘dürüstlerdi’.  O zamanlar en azından daha dürüst bir şekilde yalan söylüyorlardı. Her hafta bize ‘ya gemi bozuk’ ya da ‘hava muhalefetini’ bahane gösteriyorlardı” şeklinde konuştu.
 
'HUKUKUN YERİNİ ZORBALIK ALDI'
 
Müvekkilleri için verilen görüş yasak kararlarının hukuksal olarak içeriğine erişemediklerini belirten Bilmez, “Biz bu disiplin cezalarının verildiğini bile öğrenemiyoruz. Bize tebliğ edilmiyor. Çok sonradan öğreniyoruz. Öğrendikten sonra müdahil olmaya çalışıyoruz. Diyoruz ki, ‘Bize bu kararın bir içeriğini, dosyayı gönderin, görelim. Ona göre müvekkilimizin hakkını arayalım. İlgili yasal, yargısal mecralara başvurular yapalım’ diyoruz ama o dosyalarda bizden gizleniyor” ifadelerini kullandı. Bilmez, verilen bu kararları hukuksuz olduğunu müvekkillerinin de bildiğini hatırlatarak “Onlarda itiraz etmiyorlar artık. Çünkü hukuka olan inançları kalmadı. Zaten Sayın Öcalan başından beri itiraz etmiyordu. Fakat oradaki müvekkillerimizin bazıları itiraz ediyorlardı. Şimdi artık onlar da itiraz etmiyorlar. İmralı’da hukukun yerini zorbalık aldı” dedi.
 
'DEMOKRATİK EYLEMLERE İHTİYAÇ VAR'
 
29 baroya bağlı 775 hukukçunun, yaşanan hukuksuzluğa karşı harekete geçerek Öcalan ve diğer tutuklular ile derhal görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurusunun çok önemli olduğuna dikkat çeken Bilmez, “Bu ve benzeri girişimlerin etkili olacağını düşünüyoruz ve önemsiyoruz” ifadesini kullandı.
 
Bu tür başvuruların ve kitlesel sokak eylemlerinde demokratik taleplerin artması gerektiğini vurgulayan Bilmez, 12 Haziran’da gerçekleşen “Gemlik Yürüyüşü”nü hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti: “Çünkü bu mesele herkesi ilgilendiriyor. İmralı’daki hukuksuzluklar sadece Sayın Öcalan’ın ya da biz avukatların meselesi değil. Türkiye toplumunun sorunudur. Bu sorun bir şekilde herkese değiyor. Önemli olan bunun farkında olmak ve bunun için çaba sarf etmek. Yoksa gözümüzü yummaya devam edersek bugüne kadar olduğu gibi bu meselenin herkesi etkilediğini göreceğiz. İmralı’daki tecridin Kürt sorunundan bağımsız olduğunu kimse iddia edebilir mi? Biz bunu 23 yıldır görüyoruz. Tüm Türkiye’de hukuksuzluk almış başını gidiyor. Yargıya güven yerlerde sürünüyor. Ekonomik anlamda insanlar zaten perişan. Çünkü iktidar, iktidarını korumak için, yaklaşan seçimler nedeniyle en azından kendi tabanını konselide edebilmek için savaş, güvenlik politikalarından medet umuyor. Bu da bütün topluma kaybettiriyor ve bunun direk Sayın Öcalan’a uygulanan tecritle bağı var. İşte bunu görmek gerekiyor.”
 
MA / Ergin Çağlar
 

Diğer başlıklar

30/09/2022
23:59 Burkina Faso'da ordu yönetime el koydu
23:58 S&P Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
23:20 Belucistan’da 36 kişi katledildi
23:01 Şanowan Tiyatro Festivali sona erdi
22:38 Êzidî Miri Batman’da Êzidîler ile bir araya geldi
20:55 Ankara Tabip Odası’ndan ajansımıza basın ödülü
20:46 Hunergeha Welat’tan Jîna Amini anısına klip
20:35 KESK Ankara: İhraçlar işlerine iade edilsin
20:25 Sanatçı Gönültaş’ın konserine de kira engeli!
20:21 Niğde ve Diyarbakır’da kadın katliamı
19:38 Biradost bir kez daha bombalandı
19:24 Mersin’de kadın katliamı protestosu
18:48 İranlı avukat Soutadeh: Eylemler sonucu rejim değişikliği mümkün
18:39 Tecavüz haberi Belucistan halkını ayağa kaldırdı
18:28 Ege İnsan Hakları Okulu Çalıştayı: Cezasızlık politikası yasalaştı
18:24 ‘Gülistan Doku’nun faillerini aklamanıza izin vermeyeceğiz’
18:18 Haberi ve izni olmadan Gelecek Partisi’ne üye yapıldı
18:13 İran’da bir çocuk katledildi
17:53 Kılıçdaroğlu'ndan 'af' açıklaması: İktidarla konuşmaya hazırız
17:46 'Kadınlar artık yas tutmuyor, isyanı büyütüyor'
17:17 Balveren’de ‘Dan kutan’ etkinliği
17:01 Öcalan'ın avukatı Uysal'ın davasında mütalaa verilecek
17:01 Elbistan Cezaevi’nde 'kontrgerillayız' deyip koğuş bastılar
16:57 ‘Promosyon sözleşmesi güncellensin’
16:49 İBB işçileri: İşe geri alınmamızla ilgili net bir sonuç yok
16:33 Kobanê Davası: Tek kurtuluş iç barış
16:32 Cezaevindeki kadınlar Jina için saçlarını kesti
16:27 Eğitim Sen'den MEB'in 'şiddet' broşürüne tepki
15:56 Basın-İş: Gazeteciler bedel ödemeye devam ediyor
15:53 Rusya 4 bölgeyi 'ilhak' etti
15:31 Metin Lokumcu davasında mahkeme heyeti değişti
15:26 İsveç, Türkiye'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı
15:16 'Giriş yasağı' nedeniyle çalıştaya katılamayan gazeteci: Türkiye’de baskı artıyor
15:11 DTK, DBP ve HDP, Êzidî miri Hazim’le görüştü
15:07 Onur Yaser Can davası: Çıplak arama kabul edildi
14:48 Ege İnsan Hakları Okulu, neoliberalizmi tartıştı
14:31 Korucuların öldürdüğü Çelik'in ailesi: Katiller korunuyor
14:27 Dünyanın 120 merkezinde İran halkıyla dayanışma eylemleri yapılacak
14:05 İran’da çocuklara işkence: Televizyonda yalan ifadeye zorlandı
13:46 Eşbaşkan Esmez’in davasında kovuşturmanın genişletilmesi kararı
13:28 Gözaltındaki 9 kişi serbest bırakıldı
12:49 İran’dan Federe Kürdistan Bölgesi’ne yeni saldırı
12:24 Irkçılığa maruz kalan çocuk darp edilmiş
12:17 Gülistan Doku bin gündür kayıp
11:59 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
11:54 DFG'nin yayınladığı hak ihlallerine erişim engeli
11:53 Erdoğan’ı eleştiren yurttaşa hakarete ceza yok!
11:19 Şenyaşar ailesi: Adalet olmadığı için zulüm devam ediyor
11:17 Yüksekdağ ve 6 vekilin duruşması ertelendi
11:01 Başaran: İran’da özgürlük ve değişim isteyen halkları selamlıyorum
10:53 Varto’da korucu köylüleri taradı: 2 ölü 1 yaralı
10:43 İran'da gazeteci Mohammadi ve şair Borzooi tutuklandı
10:41 Ölüm orucunda olan Dağ ve Er: Kürtler sessiz kalmamalı
09:59 Hindistan’da kürtaj yasası değişti
09:55 Sancar: İktidarı değiştirmek yetmez
09:42 Emek ve Özgürlük İttifakı genişleyecek
09:34 Kabil’de patlama: 19 ölü, 27 yaralı
09:28 Soylu’dan Mezitli savunması: Teşhisi taksici yaptı!
09:27 Balaç için acil tahliye çağrısı: Saniyeler bile önemli
09:18 Taşdemir: ‘Jin jîyan azadî’ 21’inci yüzyılın politik sembolü oldu
09:07 ‘Pervari’deki HES bölgeye büyük zarar verecek’
09:06 Gazeteci Emer: KDP kendi topraklarının işgaline yardımcı oluyor
09:06 İranlı öğrenci: Kadınlar bir devrimi başlattı
09:05 Hastaneler kapatılıyor: Ranta dönük bir proje
09:03 HDP Davası’nda Kürtçe ses kaydının 5 klasörlük çözümü tebliğ edildi
09:02 Çukurca’da ağaç kıyımı
09:02 Erdoğan’ın ‘manevi kızı’ tarihi yapıya klima taktırdı
09:00 412 isimden İran’daki direnişe destek açıklaması
09:00 30 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
08:43 Mersin'de 9 kişi gözaltına alındı
29/09/2022
23:41 İran İnsan Hakları Örgütü: Protestolarda 83 kişi hayatını kaybetti
23:25 Kılıçdaroğlu’ndan Mezitli açıklaması: Erdoğan ve yaveri bile bile yalan söyledi
21:43 Diyarbakır'da iş cinayeti
20:17 HDP Diyarbakır’da dayanışma yemeği verdi
20:14 ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ bildirisine beraat
20:00 UYAP’ta olmayan Semra Güzel’in iddianamesi AA tarafından servis edildi
19:58 Amedspor’a 156 bin TL para ve 2 maç seyircisiz oynama cezası
19:34 40 kişinin yargılandığı dava görüldü
19:03 Balaç'ın ATK raporu İnfaz Savcılığı’na gönderildi
18:42 ‘İran kadınlarının haykırışı isyan ve direnişin sesidir’
18:35 Biradost bölgesine bombardıman
18:29 'Ağır hasta tutuklu Hüseyin Durmaz tahliye edilsin'
18:23 Soylu'nun hedef gösterdiği Ercan ailesi serbest bırakıldı
18:16 Akar önce 'saygı' dedi sonra saldırıları övdü
17:56 Derik'te aileler arasında silahlı kavga: 2 yaralı
17:52 KESK’liler: Mağduriyetlerin sorumluları hesap versin
17:47 Savcılık gazeteci Oruç ve Müftüoğlu için ceza istedi
17:43 ŞanoWan Festivali 7'nci gününde
17:41 Saçlarını açan İranlı oyuncunun evine polis baskını
17:23 Kozluk’ta kaza: 1 ölü, 2 ağır yaralı
17:20 Temel ve Dündar’ın yargılanmasının durdurulması talebine ret
17:08 Batman’da 9 kişi gözaltına alındı
17:07 Abdulhamit Balık 30 yılın ardından tahliye edildi
16:59 Derik'te 170 öğrenci zehirlendi
16:55 Fail akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etti
16:45 Yürüyüşe katılmayan HDP’li gence soruşturma
16:44 Kadınlar siyah örtüleri yaktı: Özgürlük istiyoruz
16:29 Türkiyeli sinemacılar da direnişe 'Jin jiyan azadî' ile ses verdi
16:24 Görevden alınan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Buluttekin tahliye oldu
16:21 Tutuklu siyasetçilerin neşeli olması polisi rahatsız etti