Eğitimciler ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ tasarısına karşı alanlarda

HABER MERKEZİ – Eğitim Sen, birçok kentte düzenlediği eylemlerle Meclis'te görüşmeleri süren "Öğretmenlik Meslek Kanunu" tasarısının geri çekilmesini talep etti. 
 
Meclis'te görüşmeleri süren "Öğretmenlik Meslek Kanunu" yasa tasarısının hem eğitimi hem de öğretmenlerin özlük haklarını, iş barışını bozacağı endişesiyle geri çekilmesini isteyen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'nın (Eğitim Sen) başlattığı eylemler sürüyor. Sendika'nın bağlı bulunduğu Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, birçok kentte, dün öğretmenlerin gözaltına alınmasını ve yasa tasarısının geri çekilmesi için açıklama yaptı. 
 
ANKARA
 
Ankara'da Meclis Parkı'nda Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu tarafından yapılan eylemde "TBMM’ye çağrımızdır: Haklarımızı ve taleplerimizi içermeyen ÖMK’yı reddet" pankartı açıldı.  Sık sık "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" ve "Korkmuyoruz susmuyoruz itaat etmiyoruz" sloganlarının atıldığı eylemde açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, dün öğretmenlerin gözaltına alındığı hatırlatarak buna tepki gösterdi. 
 
Kanun ile eğitimcilerin ve aynı zamanda Türkiye’nin geleceğinin de yok edildiğine vurgu yapan Irmak, buna karşı itirazlarını sürdüreceklerini kaydetti. Irmak, "Mücadeleye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Susmak yok, yılmak yok, çünkü eğitim emekçileri asla diz çökmez, biat etmez, ders verir bunu bugüne kadar öğrenmedi iseniz bundan sonra da size öğretmeye devam edeceğiz" diye belirtti. 
 
KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak ise kanunu "kara leke" olarak nitelendirerek, "Bu ülkede 85 bin ücretli öğretmen çalışıyor. Ücretli öğretmenler tam bir ay derse girdiğinde dahi 12 bin liranın üstünde maaş alamıyor. Peki, bu Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda bu gerçekle yüzleşme var mıydı? Hayır! Soruyoruz: Sizleri takip eden insanlara çocuklarınızı okula gönderdiğinizde ne kadar uğraşıyorsunuz, çocuklarınızı liseden üniversiteye gönderdiğinizde ve akademik eğitim alabilmesi için ne badireler atlatıyorsunuz? Siz bunları hatırlamıyor musunuz? AKP iktidarının ne öğretmene ne öğrenciye tek bir söz yoktur kalmamıştır" diye konuştu.  
 
KESK Ankara Şubeler Platformu Sözcüsü Mehmet Aydoğdu ise, "Çetelere, mafyalara ve depremde on binlerin ölümüne neden olan müteahhitlere kurulmayan barikatlar kuruldu, yasaklamalar getirildi. Defalarca TBMM Meclis Parkı'na kadar yürüyüp parkta açıklama yaparak oturma eylemi yapacağımızı, eylemimizin tamamen barışçıl ve demokratik olduğunu ifade etmemize rağmen güvenlik güçleri iktidarın talimatıyla binlerce güvenlik gücünü karşımıza dikerek yasaklamada ısrar etmişlerdir. Anayasal hakkını kullanmak, ülkemizi karanlığa sürükleyecek Öğretmenlik Meslek Kanunu yasa tasarısına karşı tepkisini ifade etmek isteyen Eğitim Sen ve bağlı sendikalarımız yönetici ve üyeleri, konfederasyonumuz Yürütme Kurulu üyeleri Ankara’nın mafyanın çiftliği haline gelmesine seyirci kalan güvenlik güçlerinin gazlı, coplu, tekme tokatlı saldırısına uğradı" ifadelerini kullandı. 
 
RIHA 
 
Rıha'da KESK Şubeler Platformu tarafından konuya ilişkin basın açıklaması yapıldı. Eğitim Sen Riha Şube binası önünde gerçekleştirilen açıklamada konuşan Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Riha Şube Başkanı Server Yazar, dün Ankara'da Meclis önünde yapılmak istenen protestoda, öğretmenlerin gözaltına alınmasını tepki gösterdi. Yazar, "Saldırıyı gerçekleştiren, haklarımızı kullanmamızı engelleyenler ve sendikal ayrımcılık suçunu işleyenler hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı ifade etmek istiyoruz" dedi. 
 
DAYANIŞMA ÇAĞRISI
 
Eğitim Sen'in gündeme geldiğinden beri Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu teklifindeki tehlikelere dikkat çektiğinin altını çizen Yazar, şunları söyledi: "Yasa teklifinin hazırlanmasında yandaş sendikalar dışında kimsenin düşünce ve önerileri alınmamış, eleştirilere kulaklar tıkanmış, Bakanlık bildiğini okumuştur. Bir kez daha sendikal haklarımızın, anayasal güvence altında olan temel hak ve özgürlüklerimizi kullanmamızın engellenmesini, arkadaşlarımıza şiddet uygulanmasını, darp edilerek gözaltına alınmalarını kınıyor, protesto ediyoruz." 
 
Açıklama, "Emekçiye değil çetelere barikat" sloganları ve alkışlarla sonlandırıldı. 
 
WAN
 
Wan’da KESK Şubeler Platformu üyeleri Perihan AVM önünde açıklama yaptı. Açıklamada “Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez”, “Öğretmen el açmaz öğretmen ders verir” yazılı pankart açıldı. Sendika üyeleri “Öğretmene değil, tarikata barikat”, “Yusuf Tekin istifa” sloganları attı.
 
Açıklamayı okuyan Haber-Sen 7 Nolu Şube Başkanı Hamit Aker, “Sendikal haklarımızın, anayasal güvence altında olan temel hak ve özgürlüklerimizi kullanmamızın engellenmesini, arkadaşlarımıza şiddet uygulanmasını, darp edilerek gözaltına alınmalarını kınıyor, protesto ediyoruz. Emek ve demokrasi güçlerini yasa tasarısı görüşmeleri boyunca devam edecek eylem ve etkinliklerimize güç vermeye ve dayanışmaya davet ediyoruz” dedi. 
 
DÎLOK 
 
KESK Dîlok Şubeler Platformu da, Yeşilsu Parkı'nda açıklama yaptı. "Öğretmenlik meslek kanunu haklarımızı ve taleplerimizi içermiyor! Bizler eşit işe eşit ücret yeni bir meslek kanunu, grevli toplu sözleşmeli sendika talep ediyoruz" ile "Mesleğimize, onurumuza, geleceğimize sahip çıkıyoruz" pankartlarının taşındığı açıklamada, Eğitim Sen Dîlok Şubesi Kadın Sekreteri Gülfidan Özpolat konuştu. Yasanın birçok anlamda keyfiliğe yol açacak hususlar içerdiğini belirten Özpolat, geri çekilmesi çağrısında bulundu. 
 
Açıklama, "Mücadele dersini öğretmenler veriyor" ve "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları ve alkışlarla sona erdi.
 
MÊRDÎN
 
KESK Mêrdîn Şubeler Platformu da "Öğretmenlik Meslek Kanunu" yasa tasarısı ile Ankara'da eğitim emekçilerinin yaptıkları eylem sırasında gözaltına alınmasını protesto etti. KESK Mêrdîn şubelerinin olduğu bina önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kamu emekçisi katıldı. Açıklama metnini KESK Mêrdîn Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Sait Kaplan okudu.
 
Öğretmenlik Meslek Kanunu yasa tasarını kabul etmediklerini belirten Kaplan, tasarının bir an önce geri çekilmesi çağrısında bulundu. Eğitim emekçilerinin gözaltına alınmasının kamu emekçilerini yıldıramayacağını ifade eden Kaplan, sendikal ayrımcılığı derinleştiren uygulamalara imza atan yetkililer hakkında derhal soruşturma açılmasını istedi.
 
Açıklama sloganlarla sona erdi.
 
ADANA 
 
KESK Adana Şubeler Platformu, öğretmenlere yönelik polis şiddetini ve sendikal hakların ihlal edilmesini protesto etmek amacıyla İnönü Parkı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verirken açıklamayı Eğitim Sen Adana Şube  Yürütme Kurulu üyesi Nilgün Doğan okudu.
 
'TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİMİZ GASP EDİLİYOR'
 
Ankara'da devam eden eylemlerde öğretmenlere yönelik şiddet ve baskının arttığına dikkat çeken Doğan, "Öğretmenlik Meslek Kanunu tasarısına karşı mücadelemiz devam edecek" dedi. Polisin, diğer sendikaların yürüyüşlerine izin verirken Eğitim Sen'in eylemlerini engelleyip, üyelerini gözaltına aldığına işaret eden Doğan, "Anayasanın 10. Maddesi başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerimiz gasp ediliyor.Öğretmene şiddeti önleme yasası çıkaracağını söyleyenler kendileri şiddet uygulamıştır. Bu saldırı ve baskıcı tutumu kınıyoruz" diye konuştu.
 
MERSİN
 
KESK Mersin Şubeler Platformu da  Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. "Öğretmenlik meslek kanunu tasarısı geri çekilsin" yazılı pankartının açıldığı açıklamada kitle sık sık "Öğretmen düşmanı ÖMK’ye hayır" ve “Karanlığa teslim olmayacağız" sloganlarını attı. Açıklamada basın metnini okuyan Eğitim Sen Mersin Şube Eşbaşkanı Mahmut Sümbül, KESK’e karşı sendikal ayrımcılık yapıldığını ve anayasanın ihlal edildiğini belirtti.
 
'VAZGEÇİN'
 
Sümbül, "Gelin nitelikli eğitim için öğretmenler kadar emeği olan idari ve teknik personel hizmetler sınıfında çalışan emekçilerin hakları için bir kanun hazırlayalım. Anayasal hakkımızı kullanmamızı engellemekten, sendikal ayrımcılığı derinleştiren uygulamalardan, sendikal hak ihlallerine her gün bir yenisini eklemekten vazgeçin. Bir kez daha sendikal haklarımızı, anayasal güvence altında olan temel hak ve özgürlüklerimizin engellenmesini, arkadaşlarımıza şiddet uygulanmasını, darp edilerek gözaltına alınmalarını kınıyor, protesto ediyoruz. Emek ve demokrasi güçlerini, yasa tasarısı görüşmeleri boyunca devam edecek eylem ve etkinliklerimize güç vermeye ve dayanışmaya davet ediyoruz” dedi.
 
Eylem, sloganlarla sona erdi.
 
AMED 
 
Amed KESK Şubeler Platformu tarafından da konuya ilişkin basın açıklaması yapıldı. Platform bileşenlerinin katıldığı basın açıklamasında “Öğretmen düşmanı ÖMK’yi kabul etmiyoruz”  pankartı açıldı. Roboski Parkı’nda gerçekleştirilen açıklama Amed Eğitim Sen 3 Nolu Şube Sekreteri Gülser Sargül tarafından yapıldı. Sargül, Ankara'da öğretmenlere yönelik gerçekleştirilen gözaltılara tepki göstererek, “Öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmemekte, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldırmaktadır. Eğitim emekçilerinin özlük haklarını zayıflatmakta, ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştirmektedir. Öğretmen adaylarına ve öğretmenlere yönelik disiplin cezalarının ve bu cezaları gerektiren fiil ve davranışların detaylı olarak düzenlenmesi bir gözdağı, öğretmen ve öğretmen adaylarının iş güvencesine yönelik açık bir tehdittir” dedi. 
 
HATAY
 
KESK Hatay Şubeler Platformu, öğretmenlere yönelik polis şiddetini ve sendikal hakların ihlal edilmesini protesto etmek amacıyla konteynerlerinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya KESK'e bağlı sendika temsilcileri de katıldı. Açıklamada basın metnini Eğitim Sen Hatay Şube  Yürütme Kurulu üyesi  Sevilay Elmas okudu. Elmas, "ÖMK geri çekilsin! Yasaklama ve engellemeler durdurulsun" dedi.
 
İZMİR 
 
KESK İzmir Şubeler Platformu, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, "Haklarımızı ve taleplerimizi içermeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu'na hayır" pankartı açılırken, sık sık "Öğretmene değil tarikata barikat", "Laik, bilimsel, anadilde eğitim" ve "Susma haykır, ÖMK'ye hayır" sloganları atıldı. Açıklama öncesinde Gezi eylemlerinde katledilen Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 10'uncu yıl dönümünde anıldı.
 
Açıklamayı yapan KESK İzmir dönem sözcüsü Nihat Filiz, AKP-MHP iktidar bloğunun cemaatlerin, tarikatların isteklerine göre hareket ettiğini söyledi. Kanun taslağında öğretmenlerin sorumluluklarının detaylı bir şekilde belirtildiğini fakat hakları konusunda genel ifade kullanıldığını dile getiren Filiz, “Kanun taslağı birçok noktada keyfiliğe yol açabilecek açık noktalar barındırmaktadır. Bunlardan biri de kanun taslağının 34. Maddesidir. Maddeye göre, mesleki yetersizliği iki müfettiş raporuyla görülen öğretmenlerin akademiye alınması ve akademi eğitimi sonrasında da müfettişlerce başarısız görülmeleri halinde genel idari hizmetler sınıfında uygun yerlere memur olarak atanmaları düzenlenmektedir. Bu madde, öğretmenlerin iş güvencesini iktidarın keyfiliğine bırakacak diğer önemli bir tehdittir ve kabul edilemezdir” ifadelerini kullandı. 
 
Ankara’da öğretmenlerin darp edilerek gözaltına alınmasına da tepki gösteren Filiz, “Emek ve demokrasi güçlerini yasa tasarısı görüşmeleri boyunca devam edecek eylem ve etkinliklerimize güç vermeye ve dayanışmaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı. 
 
 
 

Diğer başlıklar

00:12 Semsûr'da şüpheli çocuk ölümü
14/07/2024
23:08 Aydın'daki yangın fabrikanın ikinci kısmına sıçradı
22:25 Öğmen'in cenazesi teslim edildi
20:50 Riha'da Gülistan Doku futbol turnuvası başladı
20:02 Gençlik örgütleri ‘adalet zinciri’ oluşturdu: Suruç’un hesabını soracağız
19:45 Eyn Îsa’ya saldırı: Bir yurttaş yaşamını yitirdi
19:07 Yanan tur teknesinde 4 kişi yaralandı
18:49 Wan’da bir çocuk gölde boğuldu
18:41 Mücadeleci Sendikalar: İnsanca yaşamaya yetecek ücret istiyoruz
17:26 Gölde kaybolan 2 genç hayatını kaybetti, 1'i sağ kurtarıldı
17:20 Antalya’da 4 gözaltı
16:47 29 kişiden 15'i gözaltına alındı
16:40 Büyük Ölüm Orucu direnişçileri anıldı
16:19 Özgür Basın Arşivi sanal ortamda
15:27 Amed'de 'Engelli Daire Başkanlığı' kararı
15:26 ‘Özgürlüğe Ses Ver’ eylemi: Tecrit kalkana kadar mücadele sürecek
15:11 Hayvanları 'öldürme' yasa teklifine tepki
15:07 Saldırıları takip eden gazetecilere gözaltı
14:34 Kafelere saldırıda 3 kişi tutuklandı
14:24 Yüzde 68 engelli Mustafa Yaşar tutuklandı
13:51 DEM Parti: 14 Temmuz eşitlik ve özgürlük mücadelesinin adıdır
13:32 Kadın ve Ekonomi Çalıştay’ı sona erdi
12:38 'Kaçak elektrik' soruşturmasında 29 kişi hakkında gözaltı kararı
11:55 Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi Cumhuriyetçi çıktı
11:48 Av. Devedjian: CPT İmralı tecridine ilişkin açıklama yapmalı
10:46 Amiri: Türkiye güçlerini topraklarımızdan çekmeli
10:13 Jin derginin bu haftaki konusu Hizbullah'ın katliamları
09:44 Suya kapılan annenin cansız bedenine ulaşıldı
09:15 Hafızalara kazınan direnişin tanığı: O ruhla ilerleyebiliriz
09:08 Göç merkezlerindeki ‘ikna odaları’ BM gündeminde
09:07 İran’da değişim mümkün mü?
09:07 Gomlu kadınlardan örnek adım
09:06 Gabar’daki talana ekoloji örgütleri sessiz
09:06 15 Temmuz sonrası: 'FETÖ'nün yerini yeni cemaatler doldurdu
09:05 Muhalif avukatlar yargı kıskacında
09:05 Cizîr Belediyesi boğulma vakalarına karşı teyakkuzda
09:03 14 Temmuz direnişinin 'Stêrka Sor'u
09:02 Gazeteci Mîrza: Türkiye Behdînan'da 6 yeni nokta kurdu
09:00 14 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:54 Trump’ın mitinginde silahlı saldırı
13/07/2024
22:48 Erzirom'da heyelan: Anne ve bebeğine ulaşılamıyor
22:37 Milletvekili Kaya: Savaşa karşı çözüm Abdullah Öcalan'dadır
22:03 Kayyım Nöbeti: Demokrasi mücadelesi devam edecek
21:46 Tutar Apartmanı kararına tepki: Yarattıkları çürük yapının altında kalacaklar
21:28 Cizîr’de kayyımlar yürüyüşle protesto edildi
21:18 Uyutma yasasına tepki: Katil olmayı reddedin
21:07 Bilêxşê’de 3'ü anne 9 kişi tutuklandı
21:00 Gençlik örgütlerinden 33 Düş yolcusu için çağrı
20:59 DEM Parti'den AKP'ye: Hukuk dışılığı terk et
20:16 SKM'den 'Direnişin sınırsız mekanları' söyleşisi
19:59 DEM Parti Ankara İl Örgütü: Halk iradesini gasp edemeyeceksiniz
18:00 Mêrdîn'de morga 2 cenaze getirildi
17:41 Silopiya'da şüpheli kadın ölümü
17:30 Gazeteci Sadık Topaloğlu tutuklandı
17:08 HRW Türkiye'yi 'işgalci güç' olarak tanımlayarak BM'ye şikayet etti
16:45 EMO: Elektrik şirketleri denetlenmeli
16:30 Pirsûs Katliamı anması
15:54 Gazeteci Sadık Topaloğlu adliyeye sevk edildi
15:41 Dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesinde Türkiye yok
15:40 Mersin’de 14 Temmuz Anması
15:23 ÇHD’den ölüm orucundaki Nurettin Kaya açıklaması
15:20 'Kadın ve Ekonomi Çalıştayı' başladı
15:05 3 kentte hasta tutsaklar için çağrı yapıldı
14:48 Saldırıya uğrayan kafelere ziyaret: Sessiz kalmayacağız
14:23 Cenazesi 38 gün sonra teslim edilen Numaş’ın taziyesine ziyaret
13:48 Cafelere saldırıda 3 gözaltı
13:26 Çocuğun ölümüne neden olan eski Kızılay Başkanı'nın kızı serbest bırakıldı
13:20 İsrail'den Han Yunus'a saldırı: 100'ü aşkın ölü ve yaralı var
13:20 Cumartesi Anneleri Hizbulkontra tarafından kaçırılan iki kişinin akıbetini sordu
13:10 Kayıp yakınları: Katledilen ve kaybettirilenler için mücadelemiz sürecek
12:58 Gözaltında 'İstiklal Marşı oku' dayatması!
12:57 Erdoğan ve Esad Bağdat’ta görüşecek
12:19 Enerji şirketi köylülerin zeytinliklerine girişini engelliyor
12:17 66 gündür direnen işçiler kazandı
12:15 Muğla'da kaza: 1 ölü, 32 yaralı
11:19 Yeni sıcak hava dalgası geliyor
11:13 Saldırılara Amed’ten ortak tepki: KDP Kürt halkının ölümünde rol üstleniyor
11:08 Süleymaniye’de 3 DAİŞ’li yakalandı
10:37 Katliamın 9’uncu yılında 33 düş yolcusu anılacak
10:22 Kerboran’daki yasak sona erdi
10:11 Gabar'daki mezarlığın tahrip edildiği ortaya çıktı
10:10 Korucular tehditlere rağmen operasyona katılmamakta kararlı
10:06 Hesana ve Navyan’da ağaç kıyımı yeniden başladı
09:54 Adana-Mersin arası dolmuş ücretlerine zam
09:53 ‘DEDAŞ’ın Kurdistan’daki temel görevi sömürgeciliktir’
09:49 Kadınlar özel savaş politikalarını tartışıyor
09:49 14 Temmuz'da Avrupa’da Öcalan’ın özgürlüğü talebi yankılanacak
09:21 14 Temmuz direnişi: Bu halkın kaderi o dönemde değiştirildi
09:20 Özgökçe: Aileyi yücelten politikalar şiddetin önünü açacak
09:19 14 Temmuz için şarkı yazdı: Orada başlayan direniş toplumsallaştı
09:17 1 ayda 16 tutsak zorla yeni açılan cezaevlerine sevk edildi
09:13 Orman İşletme Müdürlüğü memuru yangın çıkartırken yakalandı
09:12 Türkiye'nin 'bir taşla iki kuş vurma' planı
09:07 Tek kişilik hücreye konulan tutsağın annesi: Önderliği ve çocuklarımızı istiyoruz
09:06 'Ekonominin kötü olmasının nedeni hırsızlık'
09:05 Aykoç: Kurdistanî yapılar birlikte hareket etmeli
09:03 Nudem Durak’ın sağlık durumu kötüye gidiyor
09:01 13 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
12/07/2024
23:49 Elektrik akımına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti
23:39 Wan’da 4.2 şiddetinde deprem
23:12 Çekmeköy’de tecrit gündemli halk toplantısı
23:02 Colemêrg için nöbetteler: Tecrit ve kayyım rejimi aynı odaktan besleniyor
21:41 Mülteci paylaşımlarından tutuklanan Mozalar: Dayanışma güç veriyor
21:27 Kerboran'da bir mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi
20:21 Akbaş'ın ölümüyle ilgili yargılanan polise beraat
20:17 Gazeteci Topaloğlu’nun gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
19:53 Bagok'ta askeri helikopter hareketliliği
19:50 13 çocuğun istismarı haberine erişim engeli
19:45 Bir yılda 219 bin 54 URL’ye erişim engeli
19:06 1 Mayıs tutsakları hakkında tahliye kararı
18:41 Barış Annesi Çeri yaşamını yitirdi
18:37 ‘Tecride son ver’ eylemleri: Ses çıkarın
18:27 Sabahat Tuncel, İstanbul'da kadınlarla bir araya geldi
18:23 TİHV, BM İşkence Komitesi’ne İmralı’daki tecridi soracak
18:06 Colemêrg’te kayyım nöbeti: Kürt halkı boyun eğmeyecek
17:55 ÖHD İç Anadolu Hapishaneleri Raporu: Temiz suya erişim yok!
17:47 Gazete bayisine keyfi ‘Yeni Yaşam’ baskısı
17:07 ÖHD’den tüm barolara tecrit çağrısı: Göreve davet ediyoruz
17:02 Aydın'da bir işçi yaşamını yitirdi
17:00 Wan'da 2 bin öğrenciye burs, bin 500 aileye sosyal kart
16:58 Barodan Elkê kırsalındaki ağaç kesimine suç duyurusu
16:56 Kanser hastası Atay serbest bırakıldı
16:23 AKP'nin, köpekleri 'öldürme' teklifi Meclis'te
16:19 ÖHD’nin cezaevi raporu: Kürtçe sansürü, sağlık hakkı ihlali
15:13 20 gündür kayıp olan kadın katledilmiş halde bulundu
14:49 Biradost bombalandı: 2 yaralı
14:43 'Savaş ilanı' yönetmeliğinin iptali için başvuru
14:32 CPT: Türkiye bölgeyi 27 günde 285 kez bombaladı
14:15 Amed'de 'hak' paneli: Arayıştan vazgeçilmemeli
13:35 Babylon Hareketi Lideri Al-Kildani: KDP Türkiye’ye izin veriyor
13:14 Çinkitaş cinayeti: Müebbet hapis cezası verilen fail tutuklanmadı
13:11 Gever’de SİHA düştü iddiası
13:05 Yolsuzlukla suçlanan AKP’li Beyoğlu’nun evine baskın
12:36 Düşürülen helikopterin görüntüsü yayınlandı
12:32 DEM Partili belediyeden sınırları aşan hizmet!
12:28 Nisêbîn'de şüpheli ölüm
12:05 Nepal’de heyelan: 2 otobüs nehre kapıldı, 65 kişi kayıp
12:02 Ailelerden İmralı başvurusu
12:00 Iraklı parlamenter: Saldırılara karşı yeterli adım atılmıyor
11:58 Üzerinden 94 yıl geçen katliamın pek bilinmeyen fotoğrafları
11:32 Gabar'daki orman kıyımının yeni görüntüleri
11:29 KDP'nin kaçak petrol ticareti
11:04 ‘Ekmek ve Adalet’ buluşmaları 19 Temmuz’da başlıyor
10:36 Gazeteci Zerdeşt: Barzani ailesinin pratikleri ihaneti bile aştı
10:28 Türkiye saldırısında hayatını kaybeden gazeteci defnedildi
10:04 Tutsak Kaytan'ın 'umut hakkı' için Avrupa Konseyi'ne yeni başvuru
09:54 İmralı’daki mutlak tecrit 3 gün boyunca BM’de görüşülecek
09:13 Tepki çeken 9. Yargı Paketi komisyonda kabul edildi
09:07 21 sivil toplum örgütü Gerede Çayı için birleşti
09:04 DEDAŞ'ın kesintileri nedeniyle ekinler kurumaya başladı