İşçi sempozyumunda ‘toplumsal mücadele’ vurgusu

img

İSTANBUL – İşçi sempozyumuna katılanlar “Kapitalist sisteme karşı bir stratejiye ihtiyacımız var” sözleri ile toplumsal örgütlenme ile mücadele politikalarını üreteceklerinin mesajını verildi. 

Birleşik İşçi Hareketi (BİH), Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı, Ardiyecilik ve Antrepoculuk İşçileri Sendikası (LİMTER-İŞ) ve Kadın İşçinin Sesi, tarafından düzenlenen “21. Yüzyılda İşçi Sınıfı Hareketi, Deneyimler, Eğilimler” şiarıyla gerçekleştirilen sempozyum, 2’nci gününde Şişli’de bulunan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi Tiyatro Salonu’nda devam etti. “Birleşik İşçi Hareketi” pankartının açıldığı sempozyuma,  Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek,  Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri Çiçek Otlu, Özgül Saki ve Kezban Konukçu, Sosyalist Kadın Meclisi (SKM), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Polen Ekoloji, İnşaat İş Sendikası,  Mayısta Yaşam Kolektifi’nin yanı sıra her kesimden çok sayıda emek örgütü katılım gösterdi. 
 
Sempozyumun ilk oturumunda “21. Yüzyılda İşçi sınıfının Genel Durumu” , “21.Yüzyılda Kadın İşçi Mücadelesi Deneyimlerde Güney Amerika”, “Sınıf Mücadelesi ile Kadın Hareketi Feminist Mücadele ilişkisi”, “Sermayenin arayışları Yapay Zeka, Robotik Teknoloji Endüstri”, “21. Yüzyılda İşçi Sınıfı Çelişkiler ve Sonuçlar”; 2’nci oturumda ise “Göç Mültecilik ve İşçi Sınıfı-Enternasyonalizm”, “2018’den Bugüne Dünya da ve Ortadoğu’da  Halk İsyanları ve İşçi Sınıfı”, “Emekoloji İşçi Sınıfının Ekolojisi Ekolojik Yıkım  Etkileri ve Mücadele”,   “Yoksullaşma  Krizi ve Etkileri”, 3’üncü oturumda, “Teori Ekseninde  Devrimci Siyaset Yöntem”,  “KÖH Ekseninde  Devrimci Sınıf Siyaset ve Yöntemi”, “Sosyalist Kadın Çizgisinde Devrim  Sınıf Siyaseti ve Yöntem”, “Ayaklanmalar Mücadeleler  Işığında İşçi Sınıfının Devrimci Siyaseti Ne Söylüyor?” başlıklı konular ele alındı. 
 
Moderatörlüğünü Canan Kaplan’ın yaptığı ilk oturumda, “21. Yüzyılda İşçi Sınıfının Genel Durumu” başlığının sunumunu TİS Uzmanı İrfan Kaygısız yaptı. İş sektöründeki parçalanmaların rekabeti beraberinde getirdiğini ifade eden Kaygısız, Türkiye ve dünyada bu rekabetin arttığını dile getirdi. 
 
LATİN AMERİKA’DA KADIN İŞÇİLER
 
 “21.Yüzyılda Kadın İşçi Mücadelesi Deneyimlerde Güney Amerika” başlığı üzerine konuşan DEM Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, Brezilya ve Kolombiya’ya ziyaret gerçekleştirdiğini ve oradaki toplumlarda güçlü örgütsel bağlar olduğunu söyledi. Latin Amerika’daki mahallelerde komünal örgütlerin olduğunu ifade eden Saki, burada kadın hareketi ve sendikal hareketlerin birliktelik oluşturduğunu kaydetti. Kadına şiddet ve cinsel saldırı olayların üretim süreçlerinden bağımsız olmadığının altını çizen Saki, kadınların kolektif tartışmalar yürüttüğünü belirterek, “2018’de bir seçim gerçekleştirildi. Meksika’da değerlendirmesi yapıldı. Bu değerlendirmelerde Meksika Gomis Partisi, Sosyalist Parti, öğrenci örgütleri, sendika örgütleri ve yerel halklar vardı.  Seçim sonuçlarının 9 gün tartışıldığı oluyor. Oradaki halklar, emekçiler, kadınlar mücadele ediyorlar. Yaşamın geri kalanını örgütlü bir toplumla birlikte mücadeleyle yürütüyorlar” dedi.
 
“21. Yüzyılda İşçi Sınıfı Çelişkiler ve Sonuçlar” başlığına ilişkin değerlendirmelerde bulunan ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, kapitalist sistemdeki krizlerin en temel sorununun “işsizlik” olduğunu söyledi. 
 
‘İŞÇİLERİN YOKSULLUĞU DÜNE GÖRE DAHA AĞIR’
 
“Yoksullaşma Krizi ve Etkileri” başlığı altında sunum yapan Sosyalist Kadın Dergisi’nin editörü Arzu Demir, emekçilerin yoksulluk yaşadığını ve sömürüldüklerini belirtti. Demir, “AKP hükümeti dönemiyle birlikte işçilerin ve emekçilerin alım gücü oldukça azalırken ve aynı zaman da tüketim de hızla artış gösterdi. 2016 -2022 arasında yurtiçi hasıla yüzde 4.4 büyümüş fakat bu büyümeden işçi sınıfının nasibine bir şey düşmemiş. Aksine bugün işçi sınıfını kaybetmesi üzerine büyüyor.  Yani milli gelirde ücretlerin payındaki hızlı daralmayla karşı karşıya geliyoruz. Dolayısıyla işçilerin yoksulluğu düne göre daha da ağır” diye konuştu.
 
‘ORTAK VE STRATEJİK BİR AKLA İHTİYAÇ VAR’
 
Gazeteci, yazar Ercüment Akdeniz, “Göç Mültecilik ve İşçi Sınıfı-Enternasyonalizm” başlıklı konuyu ele aldı. Ercüment, şöyle konuştu:  “İşçi sınıfının göç sorunlarını konuşurken burada bir saptama oluyor. Dünya mültecilerine ‘Olabildiğince engelleyelim ama yerine nitelikli ucuz güvencesiz göçmenleri getirelim’ diyorlar. Türkiye’de göçmenlerin ikamet hakkı da olmak üzere yerlilerle tam anlamıyla eşit haklara sahip olmaları gerekiyor. Göçmenlerin göçmen işçilerin ve emekçi sınıfların haklarını korumak ve mücadele etmek için kapitalist sisteme karşı bir stratejiye ihtiyacımız var. Ortak ve stratejik bir akla ihtiyaç var. Bunların önüne geçmek ortak örgütlenme ile sağlanır.” 
 
İŞÇİ SINIFI VE EKOLOJİ MÜCADELESİ
 
Polen Ekoloji’den Cemil Aksu da “Emek, Ekoloji İşçi Sınıfının Ekolojisi Ekolojik Yıkım Etkileri ve Mücadele” başlığına ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. İşçi sınıfının ekoloji mücadelesiyle neden ilgilenemesi gerektiğini dile getiren Cemil, “İşçi sınıfının ekonomik krizleri, ekolojik krizlerden etkileniyor. Her geçen gün ekolojik krizinin etkilerini en şiddetli şekilde görüyoruz. Bugün karşı karşıya kaldığımız sorunlar açısından sınıfsal temelde bu konuda bilgi politikasını üretmek zorundayız. Toplumsal mücadeleyle politikalar üretmek gerekiyor” dedi.
 
‘KADINLAR ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNDE DEVRİM YARATACAK’
 
Daha sonra DEM Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, “Sosyalist Kadın Çizgisinde Devrim Sınıf Siyaseti ve Yöntem” başlığının sunumunu yaptı. Kadın Devrim Programı’nı oluşturduklarını dile getiren Otlu, programla bir yol ve yöntem bulacaklarını ifade etti. Sadece sermaye egemenliğine karşı mücadelenin yeterli olmadığını ifade eden Otlu, “Erkek egemenliğe karşı mücadelenin  çizgisini oluşturmak gerektiğini düşünüyoruz.  Kime kadın arkadaşlar buna feminist mücadele ediyor.  Benim geldiğim çizgi buna kadın devri mücadelesi program açık görüşü ve teorisi ile oluşturuyor. Bu yol arayışımızda  önemli bir nokta olduğunu söylemek gerekiyor. Kapitalizmi temel çelişkisini söylüyoruz.  En önemlisi evde, sokakta yaşamın her alanında  erkek egemenliğinin bürokrasisine maruz kalıyor olmak. Ne kadar söz söylersek söyleyelim kapitalizme karşı mücadelenin sermaye egemenliğine karşı yürütüldüğünü söylersek söyleyelim işte orada erkek egemenliği ile ilişkili iş  birliği başlamış oluyor. Bizler sosyalist kadınlar olarak bu ülkede erkek faşist zihniyete karşı mücadele edeceğiz. Bence kadınlar kendi özgürlük mücadelesinde devrimi yaratacak” şeklinde konuştu.
 
‘KURDİSTAN SÖMÜRGEDİR’ TEZİ
 
“KÖH Ekseninde Devrimci Sınıf Siyaseti ve Yöntem” başlığını sunan HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, Kürdistan tarihi ve Kürt devrimci hareketine işaret ederek, şunları söyledi: “Günümüz ulus devletler dünyasına kadar kendisini var etmiş getirmiş ama bu tarihsel halk içerisinde imparatorluk ve ulus devlete geçiş aşamasında Kurdistan’da bir ara sınıf oluşmuş.”
 
Çiçek, sözlerini şöyle tamamladı: “Kürt özgürlük hareketinin tarihi sömürge tezi ile başlar.  Sayın Abdullah Öcalan’ın ‘Kurdistan sömürgedir’ tezi ile birlikte sömürgeciliğe karşı askeri zihinsel toplumsal, kültürel ve bir çok alanda mücadele yürütürken açıkçası kendi toplumsal dünyasının özgünlüğünü ilişkilerini o özgün yorumların çok ciddi etki yaratır. Kurdistan sömürgedir, tezi tek başına sadece Türk sömürgeciliğe karşı yürütülmüş bir silahlı mücadele ifade etmiyor. Onun altında, bir ideolojisi var ve onun altında Kurdistan toplumunun değerlerine dönük çok ciddi yorumlar çok ciddi çıkarımlar var. Kürt özgürlük hareketinin Kürt halkının önünde Sayın Öcalan‘ın savunmalarından yola çıkarak bir çok şey belirtebiliriz.”
 
Sempozyum alkış ve sloganlarla son buldu.
 

Diğer başlıklar

09:00 19 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:50 Elektrik kaçağı soruşturmasında 14 tutuklama
08:37 6 il için sağanak uyarısı
18/07/2024
23:21 Kamuda tasarruf teklifi Meclisten geçti
23:16 İzmir'de orman yangınları yerleşim yerlerine ulaştı
23:06 Farqîn Belediyesi’nden üç dilde karşılama
22:32 İstanbul ve Colemêrg’te kayyım nöbeti: Kürt halkı diz çökmedi, çökmeyecek
21:08 Tahliye edilen 31 yıllık tutsak: Mücadeleye devam
21:02 Bozan’dan iktidara: Peygamberin hadisini de çiğneyecek misiniz?
20:52 Feministlerden Kurdistan raporu: Kadınlar belediyelere daha rahat giriyor
20:30 Suruç Aileleri İnisiyatifinden Riha'da panel
19:32 Kadınlardan işkence ve tacize tepki: Meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz
19:30 Foça'da orman yangını
18:54 Artuklu Belediyesi’ne haciz başlatıldı: Gerekirse çadırda hizmet götüreceğiz
17:58 Dicle Amed Kadın Platformu: Mücadeledeyiz vazgeçmiyoruz
17:39 Çiğli Belediyesi işçileri: İşimizi alana kadar eylemimiz sürecek
17:33 Meclis'te çiftçe standart: Kürtçe'ye kapanan mikrofon Arapça’da açık!
17:11 Munzur Festivali'nin programı belli oldu
16:18 İzmir’in 2 ilçesinde orman yangını
16:00 Saldırılara birçok kentten tepki: İşgale ve ihanete hayır
15:52 DEM Parti Pirsûs Katliamı için Meclis araştırması istedi
15:48 Irak’taki aşiretlerden saldırılara ortak tepki
15:46 ‘İşgale’ karşı ortak mücadele çağrısı
15:20 KNK heyeti Süleymaniye’de
15:02 ÖHD’den Çukurova cezaevleri raporu: Tecride son verilmeli
14:31 Birçok kentte tutsak avukata özgürlük talebi
14:00 Eylemdeki BES üyelerinden 7 talep
13:57 Manisa'da orman yangını
13:47 Kayyım kararının iptali için başvuru
13:37 Temelli: Toplumsal barışın yolu Suriye’deki özerk yönetimle diyalogdan geçiyor
13:23 Gazeteci Topaloğlu Marmara Cezaevi’ne sevk edildi
12:56 DFG: Gazetecilerin hedef gösterilmesini kınıyoruz
12:43 CPT: Saldırıda hayatını kaybeden kişi peşmergeydi
12:37 YNK Başkanlık Divan üyesinden saldırılara tepki
12:29 ‘Bağdat’ın sessizliği nedeniyle Türkiye ihlallerini sürdürüyor’
12:08 24 siyasetçiye verilen cezalar onandı
12:03 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi kuruldu: Barışın tesis edildiği bir ülke istiyoruz
11:38 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:10 Bergama'daki yangın devam ediyor
11:00 AYM'ye atanan Kıratlı’nın ismi Peker'in ifşalarında gündeme gelmişti
10:22 Av. Bilmez: Bakanlık hukuksuzluğa kılıf uyduruyor
10:21 Amed'de hasta ve sağlık çalışanları yemekten zehirlendi
10:11 Türkiye saldırısında 1 kişi katledildi
09:48 Hayvanları 'öldürme' tasarısı görüşmeleri ertelendi
09:45 Amed Büyükşehir Belediyesi 3 taşınmazın devrini iptal etti
09:27 Emeklilerden iktidara: Bu parayla geçinmeyi deneyin!
09:26 En meşru hak: Özsavunma
09:21 Devrime öncülük eden kadın ordusu: YPJ
09:20 Amed sokakları: Erken seçim istiyoruz
09:19 Polisler 17 yılda 451 sivili katletti
09:15 Barış Anneleri: KDP’ye karşı tavır alınmalı
09:10 Rojava Devrimi 12 yaşında
09:08 Alıkonulduğu dönemde gördüğü işkenceyi anlattı
09:05 Hukukçu Kanar: Öcalan'la ilgili bir yasa çıkarılmalı ve serbest bırakılmalı
09:00 18 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:26 AYM’ye yeni atama
08:21 4 il için sarı kodlu uyarı
08:04 Gözaltına alınan gençler serbest
00:26 Colemêrg'de 'iradeye saygı' nöbeti: Kayyımı göndereceğiz
17/07/2024
23:51 Gençlik örgütlerinden Suruç için yürüyüş: 5 gözaltı
23:37 1 Mayıs tutukluların hepsine tahliye
22:12 'Katliam planlarını destekleyecek herkes komisyonda'
21:57 Gülistan Doku Futbol Turnuvası’na eşbaşkanlar da katıldı
21:39 Şişhane'deki nöbet 37. gününde: Mücadele sürecek
20:39 Hatimoğulları: İnsan hakları mücadelesine hiç olmadığı kadar ihtiyaç var
20:31 İzmir'deki kayyım nöbetinde ortak mücadele çağrısı
20:16 Çandar’dan AKP’lilere: Fail siz değilseniz araştırılmasına ‘evet’ deyin
20:05 30 yıllık tutsak Arslan tahliye edildi
19:32 CENTCOM: DAİŞ’in Suriye ve Irak’ta saldırıları arttı
19:25 MLSA’nın 'Gazeteciler için hukuk el kitabı' yayında
18:32 Saldırılar protesto edildi: KDP ihanet içerisinde
18:25 Köpek katliamını öngören tasarı Meclis’te: İnsanlığa ve hukuka sığmaz
17:49 BM önünden seslendiler: CPT Abdullah Öcalan’la ilgili bilgileri derhal sağlasın
17:37 1 Mayıs davası: Adli kontrol hükümleri kaldırıldı
17:17 Türkiye’den BM’ye İmralı yanıtı: Tecrit yok, yasak var!
17:01 Ege'de 3 ayrı yangın
16:59 Gediz Elektrik'e kırmızı boyalı protesto
16:36 Depremzedeler için Meclis'e 'araştırma' önerisi
15:45 AKP'nin kapattığı üretim tesisini DEM Parti açtı
15:34 Botan Vadisi’nde yangın
15:34 Hayvanları 'öldürmeyi' öngören tasarının görüşmeleri gergin başladı
15:25 Kaya’nın cenazesi 6 yıl sonra ailesine verildi
15:16 Öğretmenler 'Eğitim Nöbeti'ni sonlandırdı
14:54 BM, Türkiye’den savunma istedi: İmralı’daki durumun nedeni ne?
14:47 Otizmli çocuğa tecavüz davasında ceza istemi
14:41 İHD 38 yaşında: Mücadele devam edecek
14:25 Ege Üniversitesi'nde yurt ücretlerine zamma tepki
14:06 Sağlıkçıların ‘vergide adalet’ mücadelesi 19’uncu haftasında
13:51 Riha'da şüpheli kadın ölümü
13:44 Sûr’da tarihi PTT binasının ranta açılmasına tepki
13:42 Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu tutuklandı
13:38 İHD’den 6 aylık rapor: 3 bin 895 hak ihlali
13:19 TEV-DEM’den 19 Temmuz açıklaması: Mücadeleyi yükseltelim
12:54 Öğretmenlik Meslek Kanunu görüşmeleri Ekim’e ertelendi: Tasarı geri çekilsin
12:51 Ruhsatsız madende göçük: 1 işçi toprak altında kaldı
11:35 Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu hakkında tutuklama kararı
11:30 DEM Parti'den ağaç kesimine tepki: Bu talanı durdurun
11:08 KNK Eşbaşkanı Hewlêr’de
09:56 Türkiye’nin bombaladığı alanda yangın çıktı
09:54 8 kentteki alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı
09:22 Savcıya göre Fendik'i vuran polis dikkatsiz hareket etmiş!
09:19 Gazeteci Buldan: Saldırılar 3 bölgede yoğunlaştı
09:14 Atölyelerde kadın karakterleri analiz ediyorlar
09:10 Çiftyürek: Kurdistanî partiler saldırılara tutum almalı
09:08 Tutsaklarla görüşen anneler: Mücadelede kararlılar
09:06 40 değirmenden geriye sadece 1'i kaldı
09:03 Prof. Öztürkmen: İklim krizi sürerse su kıtlığı yaşanır
09:00 17 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden şiddetli yağış uyarısı
08:09 Dîlok'ta Gülistan Doku Turnuvası final maçı oynandı
07:57 14 Temmuz direnişçilerinin fotoğrafı tarihi surlarda
16/07/2024
23:48 Meclis Başkanvekili Karaca rahatsızlandı
23:19 3 işçinin ölümüyle ilgili soruşturmada 1 kişi tutuklandı
22:44 Colemêrg’te ‘iradeye saygı nöbeti’ 12’nci gününde
22:11 Serdeşt’te 1 kolber katledildi
22:07 Federe Kurdistan Bölgesi’ne saldırıların bir aylık bilançosu
21:35 Eğitim Sen, Xelfetî'de çöpleri topladı
21:30 İstanbul’da kayyım nöbeti: Mücadeleyi birleştirmeliyiz
21:20 Meclis kürsüsünde İmralı'yı 'cehennem' olarak tanımladı
20:57 Mêrdîn’de DEDAŞ, jandarmayla köye baskın yaptı
20:48 Oksijen sisteminin bozulduğu hastanede çocuklar mağdur edildi
20:45 Semsûr'un Faxrikan köyünde yangın
20:26 ÖHD’den işkenceci komutan hakkında suç duyurusu
20:20 14 Temmuz direnişi için Surlara pankart
20:10 Besê Hozat: İmralı’da aile ve avukat görüşü pazarlık konusu yapılıyor
20:05 Gençlik örgütlerinden Suruç anmasına çağrı
18:46 Erdoğan enflasyon için yine tarih verdi: Bu kez yıl sonunu gösterdi
18:35 Hezex’te 2 gözaltı
17:44 Gazeteci Topaloğlu Meclis gündeminde: Görme yetisini kaybedebilir
16:33 Curnê Rêş Belediyesi Kürtçe tabelalar astı
15:38 'Öldürme' karşıtı protestoya polis engeli
15:27 Özel muhalifleri meydanlara çağırdı
14:42 Sağlıkçılara dönük silahlı tehdide tepki
14:38 Birçok kentte 'Sefalete teslim olmayacağız' eylemi
14:33 Cemaatteki tecavüz davası yine ertelendi
13:23 BES-AR: Sağlıklı beslenmenin günlük maliyeti 880 lirayı geçti
12:54 En düşük emekli maaşı belli oldu
12:45 Hatimoğulları: AKP darbe mekaniğinin uygulayıcısı oldu
12:44 Hastanedeki sorunu gündemleştiren sağlıkçıya soruşturma
11:59 Bütçe ilk 6 ayda 747 milyar lira açık verdi
11:50 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:28 Şirnex kırsalına girişler bir kez daha yasaklandı
11:26 DEM Partili Ayten tahliye edildi
10:26 Çiftçiler Tarım Mitingi’nde taleplerini haykıracak
10:19 Hakkını isteyen Rihalı işçiye işkence
10:14 Tutuklanan Kaya hiçbir zaman zulme boyun eğmedi
09:56 Tutuklu Barık: Ölümle tehdit ediliyorum
09:45 Kadın örgütleri: Saldırılara karşı sokakta birleşme zamanı
09:41 9 yıldır teslim edilmeyen evleri için 2025'i bekleyecekler
09:33 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 6 ayda 30 kadın katledildi