DEM Parti halk buluşmaları başlattı: İktidardakilerin başı seccadede aklı hilede!

HABER MERKEZİ – DEM Parti, seçim çalışmaları kapsamında iki koldan halk buluşması başlattı. Eş Genel Başkan Tuncer Bakırhan, taşımalı seçmen konusunda iktidara, "Bunların başı seccadede aklı hilede" tepkisinde bulundu. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları, 31 Mart yerel seçimleri kapsamında iki koldan halk buluşmalarına başladı. Hatimoğulları ve beraberindekilerin ilk durağı Erdexan. Eş Genel Başkan Bakırhan ve beraberindekilerin ilk durağı ise Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçesi. Eş Genel Başkanlar Bakırhan ve Hatimoğulları, bir ay boyunca sahada olacak ve halk buluşmalarına katılacak. 
 
ŞEMZÎNAN'DA RENKLİ GÖRÜNTÜLER
 
Bakırhan, Şemzînan’da halk buluşması ve büro açılışına katıldı. Bakırhan ve beraberindekiler, Şapatan Geçidi’nde bulunan Bermêş Çeşmesi’nde kalabalık bir kitle tarafından coşkuyla karşılandı. Ardından seçim bürosunun olduğu yere geçildi. DEM Parti konvoyu, geçtiği her yerde ilgiyle karşılandı. Yurttaşlar zafer işaretleri ve sloganlarla konvoydaki coşkuya ortak oldu. Seçim bürosu önünde de kitlesel bir karşılama yapıldı. Parti bayraklarının dalgalandığı karşılamada yakılan meşaleler renkli görüntüler ortaya çıkardı. 
 
‘ŞEMZÎNAN KURDISTAN’DIR’
 
Burada kalabalık kitleye seslenen Bakırhan, Şemzînan’ın "Birlik ve Kurdistan" olduğunu söyledi. 31 Mart seçimlerinde kayyımları göndereceklerini vurgulayan Bakırhan, "Bu seçimlere Şemzînan’dan başladık ve Şemzînan bu seçimleri kazanacaktır. Kürtleri kabul etmeyenler, Kürtçeye 'bilinmeyen ya da X' diyenlere Şemzînan halkı cevap vermelidir" dedi. 
 
"Bizim mücadelemiz var olma mücadelesidir" diyen Bakırhan, "Türkiye’nin dört bir yanında sokağa çıkan parti temsilcileri Kürt kelimesini ağızlarına bile alamıyorlar. Bu ülkede 30 milyon Kürt yaşıyor, Kürt halkı bugüne kadar diğer halklara ihanet etmemiş bir halktır. Bu halk yüzyıllardır kendi ülkesinde, toprağında insanca yaşamak istiyor" dedi. 
 
 
‘DURUMUMUZ KUDRETLİDİR’
 
Bakırhan, şunları söyledi: "Bir dönem önce kayyım atadılar. Sizin iradenizi yok saydılar. Bir tane devlet memuruna sizin iradenizi teslim ettiler. Ne oldu? Hizmet yok, meralar yok, Kürtler ötekileştirildi. Sonraki seçimde halkı kandırarak, tehdit ederek küçük oy farkıyla belediyeyi aldılar. Şimdi siz değerli halkımızın iradesini tekrar gasp etmek için kaçak seçmen kaydırmışlar. Bunların başı seccadede, aklı hilede. Buraya 2 bin kaçak seçmen getirdiler. Aksaraylı, Amasyalı getirirmişler. Sonra diyecekler ‘biz seçimi kazandık.’ Bu hileli bir seçimdir ve ağzınızdan, burnunuzdan gelir. AKP’lilere sesleniyorum; sizin vicdanınız kaçak seçmenlerle Şemzînan Belediyesini almaya el veriyor mu? Siz bu kayyımcı zihniyete, bu hırsız zihniyete nasıl oy vereceksiniz? Emin olun durumumuz kudretlidir. Kürt'ü yok sayanlara, cezaevinde çürütenlere 31 Mart’ta genciyle ve kadınıyla ders vereceğiz."
 
Konuşmaların ardından seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Bakırhan ve beraberindekiler bir sonraki durağı Gever (Yüksekova) ilçesi. 
 
ERDEXAN
 
DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, partisinin yerel seçim startını Erdexan’ın Mêrdinik ilçesindeki Haptan Kent Meydanı’nda verdi. Meydandaki buluşma öncesinde Demirkapı’da Hatimoğulları’nı karşılayan ilçe halkı, birlikte konvoy halinde ilçeye giriş yaptı. Şarkılar eşliğinde ilçeye giren partilileri halk zafer işaret ve alkışlarla karşıladı.
 
TECRİDE DİKKAT ÇEKİLDİ
 
Meydan’da yapılan buluşmaya DEM Parti İlçe Belediyesi Başkan adayı Serkan Yılmaz ve partiler de katıldı. Burada söz alan ilçe adayı Yılmaz, DEM Partinin yolsuzluk yapanların partisi olmadığını bunun yerine yoksulların yanında ve yoksulların partisi olduğun ifade etti. Yılmaz, DEM Partinin geleceğin partisi de olduğunu söyledi. Yılmaz, “Bu ülkede barışı, eşitliği, kardeşliği savunan bir partinin temsilcileri varsa o da DEM Partinin temsilcileridir. Halkı ve seçilmişleridir” diye konuştu. Yılmaz, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için cezaevlerinde başlayan ve üçüncü ayına yaklaşan açlık grevindeki tutsakları ve mücadelelerini de selamlandı.
 
 
‘GÖLE’Yİ KAZANACAĞIZ’
 
Ardından konuşan Hatimoğulları, ilçenin Göle halkı ve devrimcilerinin verdiği mücadele ile bilindiğini hatırlattı. Akif Yılmaz ve Cemil Kırbayır’ı örnek veren Hatimoğulları, “Listeleri teslim ettikten sonra başladığımız ilk durak burası oldu. Bizler DEM Parti olarak bize bu ülkede siyaseti dar etmek isteyen başta iktidar olmak üzere onun ortakları olmak üzere DEM buradadır diyoruz. Tutuklamalarınıza rağmen DEM Parti buradadır. Biz burada kazanacağız. Halk, kadın, ekolojik ve demokratik belediyeciliğinin eşbaşkanlarımız Göle halkına göstereceklerdir. Göle halkını seçimden seçime hatırlayanlara Ardahan’ı seçimden seçime hatırlayanlara kendilerini burada seçtirip Ankara’ya gittiklerinde geriye dönük Ardahan halkı Göle halkı acaba neler çekiyor? Nelere ihtiyacı var, diyor mu? Demiyor. Bunu sormayanlara asla oy vermeyeceğiz. Göle Türkiye’nin iklim olarak belki en soğuk kenti ama bu sıcak karşılamanızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
‘ARDAHANLI ARDAHAN’A GERİ GELECEK’
 
AKP’nin Ardahan ve Göle’de turizmi, tarımı ve hayvancılığı bitirdiğini vurgulayan Hatimoğulları, “Hayat pahalılığı zaten ortada. Zaten mazota her gün zam var. Zaten hayvan yemleri her gün zamlanıyor. Bu koşullarda burada insanlar geçimlerini zar zor sağlıyorlar. Göle’yi unutmuşlar. Bu soğuk kış koşullarında insanlar ne yer ne içer acaba burada bir fabrika kurmak gerekir mi? Acaba hayvansal değerlerin değerlendirilmesi için kooperatifler kurmak gerekir mi? Kimsenin aklına gelmiyor. Ama DEM Partinin aklına geliyor. Eşbaşkanlarımız önümüzdeki dönemde bu projeleri hayata geçirecek. Yapacakları ilk iş hayvancılığı kalkındırma ve bu konuda kooperatifleştirmek olacak. Aç olan insan yaşayamaz. Aç olan insan göçe zorlanır. Burada bulunan insanların beş katı göç etmiş durumda. Ardahanlı Ardahan’a geri gelecek” diye konuştu. 
 
LICIK’E DEĞİNDİ
 
Licik’te meydana gelen heyelana ve siyanür tehlikesine yanı sıra hala toprak altında bulunamayan 9 işçiye dikkati çeken Hatimoğulları, Ardahan’da da maden ocağı projesi olduğunu ifade etti. Hatimoğulları, “Bizler zehirli, siyanürlü, kanserli su içmek zorunda bırakılacağız. Buna izin vermeyelim. Bunun karşısında birlikte örgütlenelim. Göle halkı Göle’de kalsın. İşçi göçü vermeyelim. İnsanlar kaldığı yerde karınları da doysun kalkınsın da” dedi.
 
Hatimoğulları, ardından ilçe ziyaretlerine başladı.
 

Diğer başlıklar

10:14 İsrail çağrı yaptı: BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor
09:51 Türkiye Metîna’da iki köyü bombaladı
09:44 Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı
09:11 Gazeteci Ahmet’ten 173 gündür haber yok
09:10 Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı
09:06 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:01 Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!
09:00 14 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:54 THY ve Pegasus İran uçuşlarını iptal etti
13/04/2024
23:41 Soma’da iş cinayeti
23:28 İran, İsrail’e saldırı başlattı
22:52 Ürdün hava sahasını kapattı, İsrail'de okullar tatil edildi
22:42 Tecride karşı Kopenhag ve Mannheim’de miting
22:36 Şengalli kadınlar özsavunma hamlesi başlattı
20:33 Beyoğlu'nda silahlı saldırı: 1 kişi hayatını kaybetti
20:28 Zenûbiya Kadın Topluluğu'ndan şiddete dair açıklama
20:21 Gazeteci Dilan Oynaş tahliye edildi
19:13 Hedef gösterilen Evren Barış Yavuz tutuklandı
17:17 Teleferik kazasıyla ilgili 13 kişi hakkında gözaltı kararı
17:10 Meletî’de 3.7 büyüklüğünde deprem
17:05 Taciz faili uzman çavuş gözaltına alındı
16:58 1 Mayıs Platformu’ndan işçi katliamlarına karşı Taksim çağrısı
16:39 Teleferik faciasında 17 kişi hastaneye kaldırıldı
16:30 TJA'dan uzman çavuş tacizine tepki: Sessiz kalmayacağız
16:09 'Özgürlüğe yol olsun' diyerek fidan diktiler
16:08 Başkaya’nın ‘Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek’ kitabı okuyucuyla buluştu
16:02 Edirne'de bir kadın katledildi
15:57 Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünde ısrarcıyız
15:52 DEM Parti Kadın Meclisi’nden uzman çavuş tacizine ilişkin açıklama
15:14 Pakistan’da silahlı saldırı: 10 kişi katledildi
15:06 İHD, hasta tutsak Demir, Güvel ve Zoraslan’ın tahliyesini istedi
14:49 Uzman çavuş tacizi yürüyüşle protesto edildi: Fail korumaya alındı
14:28 3 kişiyi katleden Cihan Oral hala yakalanmadı
14:08 Kayıp yakınları 3 kentte kaybettirilenlerin akıbetini sordu
13:55 Mexmûr’da yeni belediye eşbaşkanları belirlendi
13:54 Cumartesi Anneleri Ali İhsan Dağlı’nın faillerinin yargılanmasını istedi
13:32 Makine Mühendisleri Odası'ndan 'teleferik' açıklaması: Kontroller yapılmadı
13:28 Teleferik direği heyelan nedeniyle kırılmış!
13:00 Fransa’nın Türkiye’ye teslim ettiği kişi cezaevine konuldu
12:56 Avustralya’da alışveriş merkezine saldırı: 5 ölü
11:43 Eynerce Deresi fabrika atıkları nedeniyle köpüklü akıyor
11:30 Teleferik faciasında tahliye çalışmaları sürüyor: 128 kişi kurtarıldı
10:58 Mêrdîn'de ekmeğe yüzde 33 zam
10:51 MKM’de tenbûr atölyesi
10:03 İsrail’le ticarete dair paylaşıma gözaltı
09:44 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:42 Gazeteci Ahmet 172 gündür KDP istihbaratının elinde
09:37 Ege Denizi’nde deprem
09:25 Çand Ma'dan kitap ve tembur kampanyası
09:11 Gazeteci Işık: Erdoğan uluslararası görüşmelerle tutunacak dal arıyor
09:08 Depli besiciler dertli: Günü kurtarıyoruz
09:06 Tecavüze uğrayan kadın: Dayanışma güç verdi, artık korkmuyorum
09:02 Beşiktaş yangın faciası: 29 kişi denetimsiz çalışma sonucu yaşamını yitirdi
09:01 13 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
00:10 Bir kadını taciz eden uzman çavuş darp edildi
00:04 Antalya'daki teleferik kazasıyla ilgili soruşturma başlatıldı
12/04/2024
23:47 Serhat Gültekin Fransa tarafından Türkiye’ye teslim edildi
23:29 THY'nin Varşova-İstanbul seferinde bomba ihbarı
22:54 Amed-Êlih yolunda kaza
22:44 Antalya’daki teleferik kazasında 184 kişi kurtarılmayı bekliyor
21:27 BM: Gazze’de su yoluyla bulaşan hastalıklar yayılıyor
19:08 Mayın patlamasında 3 kişi yaşamını yitirdi
18:58 YSK, 22 itirazı reddetti
17:18 Licê’de eşbaşkanlar mazbatalarını aldı
17:12 HES’e karşı Uzungöl için mücadele çağrısı
16:45 Hatimoğulları: Konutlar depremzedelere ücretsiz teslim edilmeli
16:16 Av. Medet Serhat'ın mezarına dönük saldırı protesto edildi: DAİŞ zihniyeti
16:08 30 yıllık tutsak Şen’in tahliyesi ikinci kez ertelendi
15:12 Adalet Nöbeti'ne mesaj gönderen tutsak: Direnişiniz bize umut veriyor
13:25 DEM Parti'den Kobanê Davası'na çağrı: Özgürlüklerden yana tutum alın
13:04 Yaşamını yitiren Filistinli sayısı 33 bini geçti
12:52 Hatimoğulları Hatay’daki aileleri ziyaret etti
12:28 Bayram tatilinin 6 günlük bilançosu: 48 kişi yaşamını yitirdi
12:20 Banka ATM’lerinde bayram sonrası yeni dönem
12:19 BM, Filistin'in üyeliği için mutabakat sağlayamadı
10:31 Ebex’de şüpheli kadın ölümü
10:26 MKG: Evrim Alataş'ın gösterdiği ışık bize rehber oldu
10:14 Mexmur’da belediye seçimleri
09:28 Meletî’de 4.1 büyüklüğünde deprem
09:10 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:09 171 gün oldu: Gazeteci Ahmet’ten haber yok
09:08 Geçinemeyen üniversite öğrencileri: Sorumlusu iktidar
09:06 Siyaset Bilimci Aksoyoğlu: Wan, muhalefet için sınav iktidar için geri adım oldu
09:04 'Motivasyonu artmasın' diye yazdığı kitap kendisine verilmedi
09:02 Ekolojist Yanlıç: Madencilik talanına çözüm ekolojik bir sistem
09:01 Tecavüz, şantaj ve fuhuş: Fail korucu ve arkadaşları beraat ettirildi
09:00 12 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
11/04/2024
22:41 Gazze'ye yeni bir saldırı başlatıldı
21:51 30 yılın ardından tahliye oldu
20:56 Kürt partilerinin ortak siyasi tutum çalışmaları sürüyor
19:16 Adalet Nöbeti: Kürtler tarihi bir direniş gösteriyor
19:03 Demokratik kitle örgütlerinden Şenyaşar’a destek ziyareti
18:32 İsrail'den İran’a karşı hava tatbikatı
18:07 Amedspor’a para cezası
17:26 AP’de cezaevleri konferansı: Tecride karşı uluslararası bir ağ kurulmalı
16:23 YSK Başkanı Ahmet Yener: 4 yerde seçim yenilenecek
16:18 Bursa’da şüpheli kadın ölümü
16:09 1’inci Düsseldorf Kürt Film Festivali 25 Nisan’da başlıyor
15:59 Agirî’de dere taşınca evler su altında kaldı
15:19 Wan halkı çifte bayram kutluyor
14:46 Yurtsever Aşiretler: Kürdistan değerlerine ihanet edenlerin sofrasına oturmayın
13:57 DBP ve DEM Parti'nin bayramlaşma programında 'birlik' mesajı
13:56 Bakırhan: Kürtlere düşmanlık edenler kaybetti
13:36 Siyasi partilerden DEM Parti’ye bayram ziyareti
13:27 İki Êzidî çocuğu köleleştiren Iraklı çift Almanya’da tutuklandı
13:07 Hatimoğulları: Kürt sorunu için diyalog kapıları açılmalı
12:55 Amedspor maçı için kentte led ekranlar kurulacak
12:43 Üveyş Öcalan mezarı başında anıldı
12:19 Nikaragua, Berlin Büyükelçiliğini kapattı
11:57 Bayram tatilinin ilk 5 gününde trafikte 38 kişi öldü, 5 bin 26 kişi yaralandı
11:46 Ekrem İmamoğlu The Economist’e yazdı: Türkiye artık seçeneksiz değil
11:31 'Çocuk istismarı' suçundan 31 binden fazla dosya açıldı
10:56 AP mülteciliği zorlaştıran anlaşmayı onayladı
10:03 İsrail ile İran arasındaki gerilim yükseliyor
09:16 Akdeniz'de mülteci teknesi battı: 8 kişi yaşamını yitirdi
09:09 170 gündür kayıp Süleyman Ahmet'e dair başvurular yanıtsız
09:08 Abdullah Öcalan'ın 'İsyan tufanı': Üveyş Öcalan
09:06 HDP ve Yeşil Sol Parti binasına saldırı girişimiyle ilgili dava açıldı
09:04 Amed halkı belediyelerden nasıl bir hizmet bekliyor?
09:02 ‘Abdullah Öcalan’ın özgürleşmesi için herkes ayağa kalkmalı’
09:00 AKP’li yönetim belediyede okey masası kurmuş
09:00 11 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
10/04/2024
22:32 Sele kapılan çocuklardan biri yaşamını yitirdi
21:25 Olağanüstü itiraz süreci 14 Nisan'a kadar sürecek
20:40 9. Amed Tiyatro Festivali başlıyor
19:30 CPT önünde başlatılacak 'özgürlük' talepli eyleme çağrı
19:13 Minbic kırsalı bombalandı
18:35 İsrail saldırısında Haniye'nin 3 oğlu hayatını kaybetti
18:07 Ev baskınlarında 15 gözaltı
17:43 Katledilen avukat Serhat’ın mezarına saldırı
17:13 Tayvan’daki depremde can kaybı 16’ya çıktı
16:47 Şenyaşar'ın 'adalet' direnişi bayramda da devam etti
16:30 Biden, 33 bin insan öldükten sonra Netanyahu için 'hata yapıyor' dedi
16:22 Pasur ve Ziyaret belediye eşbaşkanları mazbatalarını aldı
16:18 Riha’da fabrika yangını
14:52 Bayram tatilinin ilk 4 günündeki trafik kazalarında 26 ölü, 3 bin 870 yaralı
14:37 Tutsak yakınları Abdullah Öcalan’ın bayramını kutladı
14:31 Demirtaş’ın Kobanê Davası'ndaki savunması kitaplaştırıldı
14:18 Akçay Sulak Alanı'na kaçak hafriyat dökülüyor
14:09 MKG’den bayram mesajı
13:28 Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler unutulmadı
12:35 37 vekilden Piroğlu için Sırbistan Hükümeti’ne acil çağrı
12:17 Ceyhan Belediyesi'nde 287 kişi işten çıkarıldı
12:00 Özgür Özel'den Bahçeli'ye yanıt
11:00 Wan’da heyelan nedeniyle yollar kapandı
10:47 7 gemi söküm için Aliağa'ya geliyor
10:31 Vedat Aydın mezarı başında anıldı
10:18 Aytun Çıray: Erdoğan, Meral Akşener'le 6'lı Masa'ya sızdı
09:47 DEM Parti, DBP ve DTK eş genel başkanlarından bayram mesajları
09:15 Polisin burnunu kırdığı müzisyen: Wan'daki irade gaspı sorumluluklarımızı hatırlattı