Tutsak gazeteci Müftüoğlu için uluslararası kurumlara çağrı

img

AMED - Türkiye’de faaliyet yürüten 6 basın meslek örgütü, tutsak gazeteci Dicle Müftüoğlu’nun serbest bırakılması için uluslararası kurumlara çağrıda bulundu. 

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Medya Ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), Türkiye Basın Yayın Ve Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK BASIN-İŞ),  Türkiye Gazeteciler Sendikası  (TGS)  tutuklu bulunan ödüllü gazeteci Dicle Müftüoğlu’nun serbest bırakılması için uluslararası kurumlara kampanya çağrısında bulundu.  
 
Gazeteci meslek örgütleri hazırladığı çağrı metnini uluslararası basın örgütleri ve insan hakları alanında çalışmalara yürüten kurumlara gönderdi. 
 
DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ’NDE TUTUKLANDI
 
Gazeteci meslek örgütlerinin uluslararası kurumlara gönderdiği kampanya çağrı metninde şu ifadeler yer aldı: “Ödüllü Kürt gazeteci Dicle Müftüoğlu, DFG Eşbaşkanı ve Mezopotamya Ajansı (MA) editörü olarak gazetecilik alanındaki değerli çalışmalarıyla tanınan bir gazetecidir. 3 Mayıs 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
Dicle Müftüoğlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 29 Nisan 2023'te Diyarbakır'da gözaltına alındı. Yaklaşık 10 aydır Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Müftüoğlu hakkında ‘yasadışı örgüte üye olmak’ ve ‘yasadışı örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlamalarıyla iddianame hazırlandı. Ancak iddianameyi incelediğimizde 43 sayfalık iddianamenin 41 sayfasında Müftüoğlu'na yönelik tek bir suçlama bulunmuyor.
 
İKİ DURUŞMADA GEREKÇESİZ TAHLİYE EDİLMEDİ
 
14 Aralık 2023 ve 18 Ocak 2024 tarihli duruşmalarında Müftüoğlu'nun gazetecilik faaliyetleri dışında dosya kapsamında herhangi bir eylem ve faaliyetinin bulunmadığı ortaya çıktı. Türkiye'de Kürt gazetecilere yönelik baskıların tüm kamuoyu farkındadır. Müftüoğlu defalarca tutuklanan ve yargılanan bu baskı altındaki gazetecilerden sadece biri. Ancak uzun tutukluluk yoluyla belirsiz bir cezaya tabi tutulduğu görülüyor. Her iki duruşmada da hakim, cezaevinde kalması için yeterli delil olmamasına rağmen tahliye etmedi.
 
Dicle Müftüoğlu 29 Şubat'ta üçüncü kez hâkim karşısına çıkacak. Müftüoğlu, mesleğini icra ederken gazetecilik ilkelerini ve etik kurallarını her zaman korumuş ve savunmuştur. Gazeteciliğin getirdiği zorluklara ve zorluklara rağmen kamuoyunu bilgilendirme görevini özveriyle sürdürdü. Bu çalışması nedeniyle Hollanda merkezli Free Press Unlimited tarafından ‘En Dayanıklı Gazeteci’ ödülüne layık görüldü.
 
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SALDIRI
 
Müftüoğlu'nun gazetecilik mesleği nedeniyle tutuklanması sadece kendisine değil, basın özgürlüğüne ve demokrasinin temel değerlerine de ciddi bir saldırıdır. Bu bağlamda Dicle Müftüoğlu'nun ve tüm gazetecilerin haklarını koruyacak adımları atmaya ve bu içi boş suçlamaların aşılmasına yardımcı olmaya çağırıyoruz. 29 Şubat'ta Müftüoğlu'nun yargılanmadan önce özgürlüğüne kavuşması için bir uluslararası kampanya başlatmanızı bekliyoruz.
 
Gazeteciliğin demokrasinin ayrılmaz bir parçası olduğunun, gazetecileri korumanın ifade özgürlüğünü ve demokrasiyi korumak anlamına geldiğinin bilinmesini istiyoruz. Dicle Müftüoğlu'nun davası ve benzer durumdaki diğer gazetecilerin davaları dikkate alınarak gerekenler yapılmalıdır.” 
 
Çağrı yapılan metinin ekinde ise Müftüoğlu hakkında MLSA Hukuk Birimi ve avukat Resul Temur’un hazırladığı iki ayrı rapor paylaşıldı. 
 
MLSA Hukuk Birimi’nin dava hakkındaki hazırladığı rapora da yer verildi. Rapor şu şekilde; 
 
Gazeteci ve DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüğlü, Mayıs 2023'teki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Ankara Savcılığı'nın Kürt aktivist ve siyasetçilere yönelik düzenlediği operasyonda gözaltına alındı. Çok kötü koşullar altında Ankara'ya getirilerek tutuklandı. Terör örgütüne üye olmak suçundan Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. 9 aydır cezaevinde ve bu süre içerisinde iki kez mahkemeye çıktı. Ne iddianamede ne de duruşma sürecinde terörle ilgili suçlamaları destekleyecek somut bir delil savcılık tarafından sunulmadı. Gazeteci Dicle Müftüoğlu'na açılan dava, hükümeti eleştiren Kürt medyasını susturmak amacıyla açılan Kamu Katılımına Karşı Stratejik Davanın (SLAPP) tipik bir örneği.
 
Müftüoğlu'nun uzun süre tutuklu kalması hükümetin uyguladığı bir korkutma tekniğidir. Aleyhindeki asılsız dava, yerel seçimlerde haber yapan gazetecileri sindirmek amacıyla adil yargılanma hakkı ve ifade özgürlüğünün ciddi bir ihlalidir. Davada Müftüoğlu’nun gazetecilik faaliyetleri ‘terör’ eylemi olarak gösteriliyor, iddianame değer yargılarından başka bir şey değil. Sunulan delillerin hiçbiri modern hukuk sisteminde kabul edilemez. Sürecin başından itibaren yaşanan kusur ve usulsüzlükler Müftüoğlu Hanım'ın adil yargılanma hakkını ihlal etti.
 
SORUŞTURMA SÜRECİ
 
Müftüoğlu hakkındaki ceza soruşturması, 28 Nisan 2023'te evine yapılan polis baskını ile başladı. Sulh Ceza Hakimliği, soruşturma dosyalarına erişim yasağı ve avukat yasağı kararı verdi. Avukatlarına bilgi verilmedi ve yasağa itiraz edemediler. Müftüoğlu'nun avukatlarıyla görüşmesi engellendi.
 
Bu arada, yasaya aykırı olarak avukatları hazır bulunmadan polis tarafından ‘görüşme’ için yanına yaklaşıldı. Savcı, ifadesini almadan tutuklanmasını istedi. Hakkında hiçbir somut delil bulunamadan Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Avukatlar sürekli olarak tutukluluğa itiraz etti ancak sonuç alınamadı. Soruşturma kapsamında Diyarbakır'dan Ankara'ya götürülürken otobüste 24 saat kelepçelendi. Kötü muamele yasağını ihlal ederek nakil sırasında aç bırakıldı ve karanlıkta tutuldu.
 
YASAL PROSEDÜR
 
İlk iddianame Ankara'da çok sanıklı yargılama olarak açıldı. Ankara Mahkemesi, esas ve usule ilişkin iddianameyi reddetti. İki ihraçtan sonra dava, kendisi gözaltındayken Diyarbakır mahkemelerine gitti.
 
Diyarbakır'da hazırlanan iddianamenin 43 sayfası var ama sadece 2 sayfası Müftüoğlu’na ayrılmış. İddianamenin geri kalan kısmında (40 sayfa) KCK ve PKK örgütlerine ilişkin bilgiler yer alıyor.
 
İddianamenin bu iki sayfası tutarlı bir hukuki iddianamenin gereklerinden çok uzak. Müftüoğlu ‘ örgütü üyeliği’ ile suçlanıyor. Ancak iddia makamı doğrudan veya dolaylı hiçbir delil sunamıyor. Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı’nın (MA) editörüdür. Türkiye'de kayıtlı tüzel kişiliktir. İddianamede, yasal olarak kayıtlı Mezopotamya Ajansı'ndaki çalışma kayıtları ve sosyal güvenlik kayıtları delil olarak gösterildi.
 
İDDİANAME GİZLİ TANIĞIN İFADELERİNE DAYANIYOR
 
İddianamede, Müftüoğlu'nun PKK/KCK bağlantılı yasal/yasadışı örgütlerin sivil ve siyasi etkinliklerine katıldığı iddia ediliyor. İddia makamı, hangi örgütlerin PKK/KCK ile bağlantılı olduğunu, hangi faaliyetlerin bu kategoriye girdiğini bile açıklamıyor. Müftüoğlu'nun diğer gazeteci arkadaşlarıyla yaptığı telefon kayıtları delil olarak gösterildi ancak iddia makamı bu görüşmelerin içeriğine bile değinmedi. İddianame gizli tanığın ifadesine dayanıyor. Gizli tanık zaten Kürt basınında çalışan bir devlet ajanı olduğunu itiraf etmişti. Açıklamaları değer yargılarından ve iddialardan öteye gitmedi. Gizli tanık, terörist faaliyeti kanıtlayan herhangi bir özel örnek veya delil sunmadı.
 
BABASIYLA AYNI OTELDE KALMASI SUÇ
 
Müftüoğlu'nun 2014 yılında Irak'ı ziyaret ettiği iddia edildi. Avukatlar, sanığın trafik kazası sonrası hastanede olduğunu ve bu haliyle seyahat edemeyeceğini kanıtlayan tıbbi kayıtlarını sundu. İddianamede mazeretinin kanıtı yer almadı. İddia makamı, Müftüoğlu'nun sivil hayatını ‘örgüt’ faaliyetlerine kılıf olarak kullandığını iddia ediyor. Banka hesapları ve işlemleriyle ilgili bir mali polis raporu, örgüt faaliyetinin kanıtı olarak sunuldu, ancak bu rapor yalnızca yayınlanan makaleleri karşılığında telif ödemelerini, diğer gazeteci arkadaşlarıyla yaptığı para işlemlerini ve burs ödemelerini içeriyordu. İddianamede babasıyla aynı otelde kalması suç delili olarak gösterildi.
 
29 ŞUBAT’TA DURUŞMAYA ÇAĞRI
 
Müftüoğlu’nun  tutukluluğuna defalarca itiraz edildi. 7 Aralık'ta davanın ilk duruşmasında hakimler heyeti, duruşma salonunda hazır bulunan avukatı Veysel Ok'a savunma yapmasına izin vermeden önce, geçici tutukluluk kararı verdi. Müftüoğlu dokuz ayı aşkın süredir gazetecilik faaliyetlerini yürütemeden tutuklu bulunuyor. FreePressUnlimited tarafından 'En Dayanıklı Gazeteci' ödülüne layık görüldü. Müftüoğlu'nun bir sonraki duruşması 29 Şubat 2024'te görülecek. Uluslararası toplumu Sayın Müftüoğlu ile dayanışmaya davet ediyoruz.”

Diğer başlıklar

16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü
01:10 Meclis İliç Komisyonu’nun üyeleri Resmi Gazete’de
18/04/2024
23:17 Tokat'ta 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha
23:09 Amed Tiyatro Festivali’nin startı verildi
22:49 Dêrik Belediyesi’nde x-ray cihazları kaldırıldı
22:31 Rönesans Rezidans davası: İmar affı yapan, imzası olan herkes yargılansın
21:31 Tokat’ta ev ve ahırlarda ağır hasar oluştu, halk sokakta
21:18 DİSK’ten 1 Mayıs’a katılım çağrısı
20:16 Erdoğan, AYM başkanıyla görüştü
20:06 AKP’li belediye, kömür küllerini dereye döktü
19:35 ‘Gardiyanlar, Örkmez ve Uğur’u ‘sizi tecavüzcülerin yanına veririz’ diye tehdit ediyor’
19:22 SES eski Eş Genel Başkanı Erden'in ev hapsi kaldırıldı
19:10 Kadınlar Amed’den seslendi: Devlet şiddetine karşı mücadeleye devam
18:27 Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem
18:23 DEM Parti, AK Genel Sekreteri Pejcinovic ile görüştü
17:54 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbetine ÖHD ve DEM Parti’den destek
17:18 51 kişinin hayatını kaybettiği Furkan Apartmanına ilişkin rapor
17:06 Et ve Süt Kurumu’ndan yüzde 25’lik zam
17:01 Hastane deposunda bir işçi ölü bulundu
15:54 Amed’de kaza: 2’si çocuk 10 yaralı
15:48 21 kişinin hayatını kaybettiği otelin 5 kolonu eksikmiş
15:46 MEB’de ‘ihale’ soruşturmasında 3 gözaltı
15:26 AKP'li Beyoğlu'nun kaldırdığı kadın heykeli yeniden dikildi
14:47 Özerk Yönetim ve Şam yeniden diyalog masasında
14:46 Êlih kayyımı 3 milyar 53 milyon 970 bin TL borç bıraktı
14:44 Wan’da düzenlenecek 1 Mayıs bölge mitingine çağrı
14:22 Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatları CPT ile görüştü
14:21 Uzman çavuş tacizini takip eden Şirnex Barosu’na tehdit
14:20 Kaçak kazıda 3 kişi hayatını kaybetti
14:15 AKP'li yönetim belediye araçlarını bu hale getirdi
13:57 Gazeteci Gültekin hakkında beraat kararı
13:45 Taşımalı oylarla seçilen AKP'liler birbirlerini 'kirli işlerle' suçladı
12:52 Konya’da kuran kursu patlama davasında yeniden karar çıktı
12:43 CHP’nin yeni grup başkanvekili belli oldu
12:33 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:40 Wan-Gever yolu heyelan nedeniyle kapandı
11:39 AKP’nin bıraktığı borç billboardlara asıldı
11:04 Gazeteci Yalçın’a 1 yıl hapis ve para cezası
10:59 DEM Parti MYK'si toplandı
10:54 1 kolber katledildi, 1 kolber kayıp
10:36 Gülistan Doku Futbol Turnuvası: Özel savaşa karşı sahaya çıkıyoruz
10:10 Cinsel saldırıdan tutuklanan askerden 'saygın biriyim' savunması
09:45 Remziye Bor davasında AYM’den karar bekleniyor
09:28 Kayyımdan Erdoğan mitingi ve hediyelik eşyaya 8 milyon 886 bin TL harcama
09:04 177 gün oldu: Gazeteci Ahmet’ten haber yok
09:03 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:02 Ahtamar’da ilkbahar güzelliği
09:00 MİT’in çocuk etkinliğine tepki: Eğitim eğitimcilere bırakılmalı
09:00 'Tutsakların direnişine ortak olalım'
09:00 Gazeteci Özuğurlu: Egemenlerin düzeni arıza vermeye başladı
09:00 Gazeteci Oynaş: Cezaevinde baskılara karşı direniş arttı
09:00 18 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:54 Uluslararası 'Öcalan’la Diyalog' etkinlik günleri düzenlenecek
08:48 Deprem yaşanan Tokat’ta okullar tatil
00:43 Furkan Nesli Derneği’nde bıçaklı saldırı
17/04/2024
22:08 Şengal’de Çarşema Sor kutlamaları
20:44 Çanakkale'de kanal çalışmasında göçük: 2 işçi hayatını kaybetti
20:20 Binarê Qendîl’e saldırı
18:31 Uzman çavuş ‘cinsel saldırı’ suçundan tutuklandı
18:24 Evli olduğu Enes Suna tarafından şiddet gören kadın hayatını kaybetti
18:01 Japonya’da 6.4 ve 5 büyüklüğünde deprem
17:43 Cenevre’de CPT’ye çağrı: Tecrit işkencesini sonlandır
17:34 Şenyaşar: Üstünlerin hukukuna karşı nöbetimiz devam ediyor
17:26 Irak Parlamentosu'ndan Türkiye'ye ziyaret
17:02 Kobanê Davası’nda tahliye çıkmadı