Abdullah Öcalan: AKP, Kürt Haması yaratmaya çalışıyor

img
HABER MERKEZİ - AKP’nin Kürtleri tasfiye etmek için yeni yöntemler geliştirdiğini belirten PKK Lideri Abdullah Öcalan, Hizbullah’ın arkasındaki derin güç ve planlara işaret ederek, “AKP Kürt Hamasını yaratmaya çalışıyor” diye kaydetti. 
 
Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler, siyasi partilerin kurdukları ittifaklarla yeni bir dönemin perdelerini de araladı. Siyasetinin merkezine Kürt düşmanlığını alan AKP ile MHP, Hür Dava Partisi, Yeniden Refah Partisi, Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) yer aldığı Cumhur İttifakı, Kürt sorununda çözümsüzlük ve savaş siyasetini sürdüreceğinin mesajını hem ittifaklarla hem de seçim sürecinde meydanlarda yaptığı açıklamalarla verdi. 
 
AKP’nin ittifaklarının şifrelerini ise İçişleri Bakanlığı koltuğuna geldiği 2016’dan bugüne Kürt düşmanlığı ile öne çıkan AKP İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu, 28 Mayıs ikinci tur seçimleri öncesi açıkladı. 
 
Hür Dava Partisi ile ittifakın “devlet aklı” olduğunu belirten Soylu, “Biz HÜDA PAR'ı o tarafa bıraksaydık ne yapmış olacaktık” ifadeleriyle, bunun stratejik bir hamle olduğunu söyledi. 
 
30 Ekim 2014 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında karar altına aldığı “Çöktürme Planı” ile 24 Temmuz 2015’te Kürtleri tasfiye planını devreye koyan AKP, istediği sonucu alamayınca yeni yöntemlere başvurdu. AKP, bunun işaretlerini seçim adı altında kurduğu ittifaklarla vermeye başladı. Nitekim Hür Dava Partisi’nin Cumhur İttifakı’nda yer almasıyla, 1990’lı yıllarda Kürt katliamlarıyla bilinen Hizbullah yeniden gündeme geldi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan, ağır tecrit koşullarında tutulduğu İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde avukatlarıyla daha önce yaptığı görüşmelerde, “AKP Kürt Haması yaratmaya çalışıyor” uyarısıyla, AKP’nin Kürtleri tasfiye planlarına işaret etmişti. 
 
‘SİYASAL İSLAM AKP İLE DEVAM EDİYOR’
 
Siyasal İslam’ın Cumhuriyetin başından beri partilerle ilişkili olduğuna işaret eden Abdullah Öcalan, geçmişte Demokrat Parti, daha sonra Adalet Partisi ve Milli Selamet Partisi’nin, şimdi de bunun AKP ile devam ettiğini belirtti. Siyasal İslam’ın bir kanadının Suriye üzerinden Suudilere dayandığını ve ekonomik yardım aldığını kaydeden Abdullah Öcalan, binlerce Kürt’ü katleden Hizbullah’ın da bunlardan bağımsız olmadığının altını çizdi. Bu ilişkilerin halka iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan PKK Lideri, 13 Eylül 2007 tarihli avukat görüşmesinde, “Yaşanan vahşeti unutmamak gerekiyor. Diyarbakır’da insanlara arkadan yaklaşıp baltayla ya da enselerine tek kurşun sıkarak binlerce gariban Kürt yurtseverini öldürmediler mi? Bıraksalar hepimizi vahşice katlederler. Önce Bahriye Üçok, Uğur Mumcu gibi sol Kemalistleri katlettiler. Daha sonra devlet –ki, devletin tümünü zan altında bırakmak istemem- bazı valiler ve garnizon komutanları eliyle özellikle 92’de Hizbul-kontra olarak Kürtlere karşı kullandılar. Örneğin Batman Valisinin yaptığı buydu. Diyarbakır Mahkemesi yıllar sonra verdiği kararda, bu yöntemin ne kadar hatalı olduğunu belirtiyordu. Mahkeme bile bunu kabul edilemez bulmuştu. Halkımız bu tehlikelere karşı uyanık olmalıdır” uyarısında bulundu. 
 
‘DEVLET HİZBULLAH’A GÖZ YUMDU’
 
Hizbullah’ın tehlikeli olduğunu ve halkın buna karşı bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Abdullah Öcalan, 19 Eylül 2007 tarihli görüşmede, “Geçmişte Hizbul-kontra olarak üzerimize sürüldüler. Binlerce yurtseveri katlettiler. Devlet de bunlara göz yumdu. Artık bugün mahkemeler bile bu tutumun yanlış olduğunu söylüyorlar. Hizbullah’ı kullanmakla hata ettik diyorlar. Bugünkü bu ekibin Hizbul-kontradan hiçbir farkı yoktur; amaç tasfiyedir. AKP Kürt Hamasını yaratmaya çalışıyor. Hamas’ı çağırıp boşuna görüşmediler. Hamas nasıl FKÖ’yü (Filistin Kurtuluş Örgütü) tasfiye ettiyse, PKK’yi de FKÖ’nün akıbetine uğratmak istiyorlar” dedi.
 
90’LI YILLARDA KÜRT KATLİAMI 
 
Abdullah Öcalan, 26 Eylül 2007 tarihli görüşmede de, Kürt Haması uyarısında bulunarak, “On yıl önce hiç kimse FKÖ ile Hamas’ın ayrılıp birbiriyle çatışacaklarını tahmin edemiyordu. Hizbullah’ın 1990’lı yıllarda kurdurulup bölgede binlerce Kürt’ü katledeceğini hiç kimse tahmin edememişti. Ama şimdi FKÖ ve Hamas çatışıyor. Hizbullah da binlerce insanımızı katletti, sokak ortasında yurtseverleri satırla vurdular” hatırlatmasında bulundu. 
 
PKK’nin tasfiyesiyle bölgede doğacak boşluğu Kürt Haması ile doldurulmak istendiğini kaydeden Abdullah Öcalan, 27 Aralık 2007 tarihli görüşmede de, bunun AKP eliyle yapılacağını ifade etti. PKK Lideri, bunun çözümsüzlük olduğunu vurgulayarak, “Ama bizim siyasetimiz çözümü sağlayacak en makul siyasettir” ifadelerinde bulundu. 
 
‘BÜTÜN GÜÇLER SEFERBER EDİLMELİ’
 
Abdullah Öcalan, 9 Ocak 2008 tarihli görüşmesinde, Hizbullah’ın önce İlim Cemiyeti altında örgütlendiğini, daha sonra ikiye ayrıldığını ifade ederek, “Önce on kişiydiler, sonra yüz kişi, binlerce kişi oldular ve Diyarbakırlıları satırlarla doğradılar. Şimdi sayıları daha çoktur ve daha tehlikelidirler. Velioğlu’nu, önce desteklediler, kullandılar, sonraki durumu da biliniyor. Bütün Diyarbakır güçlerini seferber ederek, iyi bir çalışma yapabilirler. Diyarbakır adına siyaset yapanlar bunu anlatmalı” şeklinde konuştu. 
 
‘HALK MUAZZAM ÖRGÜTLENMELİ’
 
Hizbullah’ın bölgede yeniden hareketlendiğine dikkat çeken Abdullah Öcalan, 9 Eylül 2009 tarihli görüşmede şunları söyledi: “Bunlar yeniden harekete geçip, bölgede cinayetlere başlayabilirler. Biliyorsunuz bunlar daha önce ‘90’lı yıllarda Silvan’ı darmadağın ettiler. Bunlar faşisttirler, katiller. Öyle arkadan vururlar, haberiniz bile olmaz. Halkımız bunlara karşı uyanık olmalı, muazzam bir örgütlenme geliştirmelidir.” 
 
EL FETİH İKTİDARINI HATIRLATTI 
 
Bölgedeki kimi örgütlenmelerin Hizbullah'ın silahsız hali olduğuna işaret eden Abdullah Öcalan, 1 Kasım 2010 tarihli görüşmede, “Bu çok ciddidir, silahsız Hizbullah'ı oluşturuyorlar. Zamanla İslam dinini amaçları için kullanmaları çok tehlikeli bir karaktere bürünebilir. AKP'nin amacı kendi Hamas'ını yaratmaktır. Böyle bir durumda sizleri çiğ çiğ yutarlar. Sayın Başbakan da bu tehlikenin boyutunun, işin ciddiyetinin farkında olmayabilir ama bu Hamas tarzı örgütlenmeler bölgeyi ele geçirirse, kendisi de artık kontrol edemez ve bunlar sadece bizi tasfiye etmeye çalışmakla kalmazlar, bütün bölgeyi kontrolleri altına alabilirler. Filistin'de de böyle yaptılar, El Fetih'ten iktidarı nasıl aldılar? Bu Hamas zihniyetinin Filistin'de yaptıklarını görmediniz mi? İktidarı ele geçirme sürecinde insanları binaların tepelerinden aşağıya attılar. Aynı süreç bölgede de tekrarlanmak isteniyor. Bunların dinle bir alakası da yoktur. Böyle sahte İslam’la yapmaya çalışıyorlar” diye belirtti. 
 
'AKP’NİN ASIL AMACI TASFİYE'
 
Hizbullah’ın “derin” olarak tanımladığı organizasyonun küçük kısmı olduğunu belirten Abdullah Öcalan, arkasındaki derin güç ve planlara işaret etti. PKK Lideri, 2 Şubat 2011 tarihli görüşmede şu değerlendirmelerde bulundu: “AKP'nin asıl amacı tasfiyedir. Bu açık ve nettir. Bugüne kadar klasik yöntemlerle Kürtleri tasfiye edemediler, şimdi yeni yöntemler geliştiriyorlar. Bunlar yeni soykırım politikalarıdır. İşte ordunun bir kısmı savaşı istemiyor, savaştan bıkmış, ağır ve hantal bir duruma gelmiş, bunlarla istediği savaşı veremiyor, daha hareketli işte 50 bin kişilik kendisine bağlı özel ordu kuruyor, her birine bir buçuk iki milyar maaş da vereceklermiş. Yine 15 bin kişilik imam ordusunu da bölgeye gönderiyor ki bunlar da klasik anlamda imam değildir, özel görevlidir. Yeni karakollar da kuruluyormuş herhalde. İşte paralı ordu kurmadı mı, özel görevli imamlar atamadı mı, Hizbullah'ı tahliye ederek yedek güçler oluşturmuyor mu? Kürtlerin tasfiyesi çeşitli şekillerde yürütülüyor.” 
 
PKK Lideri, 18 Şubat tarihli görüşmede AKP’nin kendi hegemonyasını kurmaya çalıştığını ifade ederek, buna karşı herkesin elinden geleni yapması gerektiğini söyledi.

Diğer başlıklar

17:23 Cûdî’de yangın kendiliğinden söndü
17:17 Mereş’te iş cinayeti
17:11 SİHA saldırısında bir yurttaş yaralandı
16:56 Eğitim-Sen’den üyelerine dönük hukuksuzluklara tepki
16:39 Antalya'da 2 kadın serbest bırakıldı
16:38 Dünya Tıp Birliği’nden Türkiye'ye Dr. Uğurlu çağrısı
16:21 Bana köyüne kitlesel ziyaret
16:19 TJA’dan Emine Şenyaşar’a ziyaret
16:09 Rejim güçlerinden Javad Heidari’nin anmasına saldırı
16:01 Êzîdî kadını öldüren Özgün’e 'takdiri’ indirim yapılarak 25 yıl ceza verildi
15:56 Deniz Bülbün’ün cenazesi yarın Gever’e uğurlanacak
15:33 16 kişinin öldüğü otobüs kazasında şoföre 16 yıl ceza
15:27 Zorava’da evlere baskın: Silah doğrultulan köylüler kalkan olarak kullanıldı
14:09 Eliçümüş’ün taziyesine kitlesel ziyaret
14:06 Merkez Bankası faizi yüzde 30'a yükseltti
13:49 Akın, sorunları çözülmeyen depremzedeleri mücadeleye çağırdı
13:27 'Alkış davası' duruşması ertelendi
13:13 Salihli'de 6 JES projesine karşı dava açıldı
13:01 Akkaya: Kobanê Davası’nda IŞİD yok, ben varım
13:00 Emine Şenyaşar hakkında açılan davanın duruşması ertelendi
12:29 36 kişi aynı anda savunma yapacak!
12:26 Mor Dayanışma üyesi Gül’ün duruşması ertelendi
12:21 Demokratik Modernite davası 'eksik hususlar' gerekçesiyle ertelendi
12:20 Çatıya çıkan maden işçisi kazandı
11:48 Abdullah Öcalan için savcılık ve cezaevine başvuru
11:20 Üç Fidan anmasına katılan 22 kişi gözaltına alındı
10:57 İşkence gören kadın tutuklular sevk edildi
09:48 İşten çıkarılan işçiden şirketin çatısında eylem
09:47 Sanık polislerin yazışmaları: Babasının terörden kaydı varmış, onu söyle
09:31 TUAYDER 3 ayda 173 aileye ulaştı: Sorunları Meclis’e taşıyacağız
09:08 Adana'da gençler şölende buluşacak
09:08 ‘İktidar dinci ve milliyetçi ideolojisini çocuklara empoze ediyor’
09:07 Yeniden ve yerinde inşa için köylerine geri döndüler
09:05 Dilsiz: Devlet İmralı'da yasalara uymak zorunda
09:05 'Hasta tutuklu babama hücrede pişmanlık dayatılıyor'
09:03 KNK Dış İlişkiler Sözcüsü Koç: KDP Kürtlere karşı suç işliyor
09:03 Koza İzmir'i talan ediyor!
09:01 Polis kurşunuyla öldürülen İnan'ın faili 18 yıldır bulunmadı
09:00 Şirnex’ın değerleri kayyımların hedefinde
09:00 Tahliye erteleme kararının kurul toplantısı öncesi alındığı ortaya çıktı
09:00 21 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:43 14 il için sağanak uyarısı
07:49 Demirer ve Temel memleketlerinde toprağa verildi
20/09/2023
23:25 Havin Karakoç’a kitlesel uğurlama
22:45 Meletî'de yangın
22:22 Fed, faizi yüzde 5,25-5,50’de sabit tuttu
21:58 KNK ve havaalanına yönelik saldırı protesto edildi
21:40 Colemêrg’te gözaltındaki 11 kişi serbest bırakıldı
21:00 Cihat Ay memleketinde toprağa verildi
20:52 Bazid Kaymakamı’nın 'av partisi'nde bir kişi yaralandı
20:35 ‘Apê Musa’nın ıslığı gibi özgür basın da susmadı’
19:51 Talabani’den Türkiye’ye yanıt: Havaalanında Kurdistan Anti- Terör İdaresi dışında başka güç yok
19:43 Şirnex Barosu Dengbêj Evi için mahkemeye başvurdu
19:37 Lîce’de yaşamını yitiren 4 HPG'li memleketlerine götürüldü
19:02 Pîrsus Katliamı 98’inci ayında: Adalet arayışını sürdüreceğiz
18:35 KHK eylemi 260 haftadır sürüyor
18:22 BM önünde eylem: Barışın ön şartı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasıdır
18:01 Türkiye’nin BM Genel Kurulu'na katılmasına ortak tepki
17:35 İsviçre’de burka yasağı kabul edildi
17:35 Apê Musa mezarı başında anıldı: Hakikati öldüremediler
17:23 Botan'da ‘jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru’ kampanyasının startı verildi
17:06 Ablukada olan Bana’da ev baskınları
17:03 Hrant Dink davası: Tutuklu tek sanık Sağlam tahliye edildi
15:18 Bayındır: Çözüm istiyorsanız İmralı kapılarını açın
15:17 Mereş'i ziyaret eden Uçar: Alevi köylerine yardım gitmedi
15:06 İzmir'de kadın cinayeti
15:03 Kayyım ve AKP’li belediyelerden bütçenin açıklanması istendi
14:32 Biri korucu 3 tecavüz failinin tutuklanması talebi reddedildi
14:31 Çocuğa işkence davası: Sanık polisler ilk duruşmaya katılmadı
14:30 İHD’den Patnos Cezaevi raporu: İşkence kamera kayıtlarında saklı
13:34 İran'da başörtüsü zorunluluğunu sertleştiren yasa meclisten geçti
13:25 Şemzînan’da esnafla tartışan polis rastgele ateş açtı
13:10 Temel'in taziyesine kitlesel ziyaret
12:56 Kayyımın yıkım kararı gerginliğe neden oldu
12:35 Dengbêj Evi’nin MEB’e tahsis edilmesi protesto edildi
12:24 Cudi Dağı’nda yangın
12:19 İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı
12:05 Gever’de askeri operasyon
12:01 DBP Kadın Meclisi Sözcüsü Sarıca: Tecride karşı mücadelemizi büyüteceğiz
11:26 Kobanê Davası yarına ertelendi
11:04 Apê Musa anıldı: Küçük generallerin kalemini taşıyor
10:51 Gurbetelli Ersöz’ün güncesi Fransızca yayınlandı
09:42 Mahkeme emniyetin görüşme odalarındaki kameraları hukuksuz buldu
09:22 Amed’te uyuşturucu kullanımında artış: Ticareti okullara yayıldı
09:06 22 yıl ceza aldıkları davada 'mağdur' oldukları ortaya çıktı
09:02 Bireysel sanata karşı kolektif bir albüm: Kavga
09:02 Bir günlük kazançla bir akşam yemeği
09:02 Akbelen direnişçileri: Ağaçlar kesilse de toprak ve suyumuz duruyor
09:01 Poligon ortasında kalan arazisine girmek isteyen yurttaşa hapis
09:01 Yüzde 94 engelli tutuklu tahliye edilmiyor
09:01 Wan’da birçok asansör kırmızı etiketli
09:01 Mezarlık ve cenazelere saldırı: Ahlaksızlığın son noktası
09:00 Çiftyürek: Abdullah Öcalan özgür olmalı
09:00 20 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
19/09/2023
23:33 Avrupa'da KNK binasına yönelik saldırı protesto edildi
22:38 Parlak: Bülbün’ün katili açığa çıkarılmalı
21:52 Hava saldırısında yaşamını yitiren Eliçümüş defnedildi
19:00 Irak, Erbet saldırısına dair Türkiye'ye nota verecek
18:37 Fıstık işçilerini taşıyan araçta kaza: 3 yaralı
18:35 Katalanca, Baskça ve Galiçyaca ilk kez İspanya meclisinde
18:09 İranlı şarkıcı Yarrahi’nin iddianamesi hazırlandı
17:36 Gabar Dağı eteklerinde yangın
17:24 Fabrika yangınında 2 işçi yaşamını yitirdi
17:20 Tutuklu kameraman Akkaya tahliye edilmedi
16:41 KDP'den Sîdekan ve Biradost’a yeni sevkiyat
16:34 İTO: Cumartesi Anneleri’nin yanındayız
16:25 Gazeteci Akın ve Çelik’in duruşması ertelendi
16:19 Özmen, Erzirom'da son yolculuğuna uğurlandı
16:16 Dêrik kazasının duruşması ertelendi
15:48 KNK Eşbaşkanı Murat: Saldırı tüm Kurdistan'adır
15:09 Colemêrg’te doktora şiddet
15:00 Licê’de çocuğa işkence davası yarın
14:50 Mülteciler için 5 talep
14:39 TMMOB: Meslek itibarımızın yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz
14:33 Çamilî Mahallesi raporu: Orantısız silah kullanımı iddiaları araştırılmalı
14:31 Akın: Malatya'da halkın yaşamı tehdit altında
14:28 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri: Saldırılara karşı tavır alalım
14:12 Babası HDP önüne getirilmişti: HPG'li Eliçümüş yaşamını yitirdi iddiası
13:51 Eşbaşkanlık davası: Bir mahkeme beraat, diğeri ceza verdi
13:34 Dedeoğulları saldırı davasında avukatların talepleri reddedildi
13:18 Kayyım Öğretmen Evi’ne bulaşıkhane yapacak
13:12 Riha'da sağlıkçılara şiddet: Önlem almayanlar sorumlu
13:05 Azerbaycan'dan Karabağ'a askeri operasyon
12:39 Akdemir: Özgürlük için daha çok mücadele edeceğiz
12:23 30 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan için başvuru
12:23 Kürt bilgesi Apê Musa katledildiği yerde anılacak
11:33 2 kentte 12 gözaltı
11:01 Gazeteci Kaya’nın duruşması görüldü
10:54 Irak: Havalimanını bombalayan araç Türkiye’den havalandı
10:22 'Jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru' kampanyasının startı verilecek
10:15 Demirlerin altında kalan işçi yaşamını yitirdi
10:14 Daraqol'da yaşamını yitirenlerin cenazesi ATK'ye kaldırıldı
10:13 Anne Şenyaşar'ın davası 'hakim yok' gerekçesiyle ertelendi
09:59 'Bir şans daha ver' baskısı Ayşe’yi ölüme sürükledi: Devlet de aileler de sorumlu
09:49 X ücretli hale geliyor
09:48 Erdoğan gazetecinin sorusuna kızdı: Bu sizi niye ilgilendiriyor?
09:32 Bana köyünün çevresi bombalanıyor
09:30 Kurdistan’da özel savaş: Tecavüze uğradıktan sonra ajanlığa sürüklendi
09:20 Yargıtay’ın kararına rağmen felçli tutuklunun infazı yakıldı
09:15 İdare Mahkemesi’nden Galatasaray Meydanı yasağı başvurusuna ret
09:13 Selçuk Ecza'da çalışan işçi: Tuvaletin kapısında dakika tutuluyor
09:10 KNK: Bu savaş tüm Kurdistan’a yöneliktir
09:07 Kadınlar çözüm üretmeyen belediye istemiyor
09:04 Baro başkanına hakaret edip, avukatı darp eden polise takipsizlik
09:03 Görüşüne gidemedikleri yakınlarının sevkini istiyorlar
09:03 Eşi Ayhan’ı anlattı: Kendini halkına adamıştı
09:01 Kürt böreğine ‘küt’ saldırı!
09:01 Yazar Aydın: Çözüm olursa Kürt de Türk de rahatlar
09:01 Apê Musa 31 yıl önce katledildi: Direnen gazetecilik geleneği hep sürecek
09:00 19 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ