Abdullah Öcalan: AKP, Kürt Haması yaratmaya çalışıyor

img
HABER MERKEZİ - AKP’nin Kürtleri tasfiye etmek için yeni yöntemler geliştirdiğini belirten PKK Lideri Abdullah Öcalan, Hizbullah’ın arkasındaki derin güç ve planlara işaret ederek, “AKP Kürt Hamasını yaratmaya çalışıyor” diye kaydetti. 
 
Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler, siyasi partilerin kurdukları ittifaklarla yeni bir dönemin perdelerini de araladı. Siyasetinin merkezine Kürt düşmanlığını alan AKP ile MHP, Hür Dava Partisi, Yeniden Refah Partisi, Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) yer aldığı Cumhur İttifakı, Kürt sorununda çözümsüzlük ve savaş siyasetini sürdüreceğinin mesajını hem ittifaklarla hem de seçim sürecinde meydanlarda yaptığı açıklamalarla verdi. 
 
AKP’nin ittifaklarının şifrelerini ise İçişleri Bakanlığı koltuğuna geldiği 2016’dan bugüne Kürt düşmanlığı ile öne çıkan AKP İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu, 28 Mayıs ikinci tur seçimleri öncesi açıkladı. 
 
Hür Dava Partisi ile ittifakın “devlet aklı” olduğunu belirten Soylu, “Biz HÜDA PAR'ı o tarafa bıraksaydık ne yapmış olacaktık” ifadeleriyle, bunun stratejik bir hamle olduğunu söyledi. 
 
30 Ekim 2014 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında karar altına aldığı “Çöktürme Planı” ile 24 Temmuz 2015’te Kürtleri tasfiye planını devreye koyan AKP, istediği sonucu alamayınca yeni yöntemlere başvurdu. AKP, bunun işaretlerini seçim adı altında kurduğu ittifaklarla vermeye başladı. Nitekim Hür Dava Partisi’nin Cumhur İttifakı’nda yer almasıyla, 1990’lı yıllarda Kürt katliamlarıyla bilinen Hizbullah yeniden gündeme geldi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan, ağır tecrit koşullarında tutulduğu İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde avukatlarıyla daha önce yaptığı görüşmelerde, “AKP Kürt Haması yaratmaya çalışıyor” uyarısıyla, AKP’nin Kürtleri tasfiye planlarına işaret etmişti. 
 
‘SİYASAL İSLAM AKP İLE DEVAM EDİYOR’
 
Siyasal İslam’ın Cumhuriyetin başından beri partilerle ilişkili olduğuna işaret eden Abdullah Öcalan, geçmişte Demokrat Parti, daha sonra Adalet Partisi ve Milli Selamet Partisi’nin, şimdi de bunun AKP ile devam ettiğini belirtti. Siyasal İslam’ın bir kanadının Suriye üzerinden Suudilere dayandığını ve ekonomik yardım aldığını kaydeden Abdullah Öcalan, binlerce Kürt’ü katleden Hizbullah’ın da bunlardan bağımsız olmadığının altını çizdi. Bu ilişkilerin halka iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan PKK Lideri, 13 Eylül 2007 tarihli avukat görüşmesinde, “Yaşanan vahşeti unutmamak gerekiyor. Diyarbakır’da insanlara arkadan yaklaşıp baltayla ya da enselerine tek kurşun sıkarak binlerce gariban Kürt yurtseverini öldürmediler mi? Bıraksalar hepimizi vahşice katlederler. Önce Bahriye Üçok, Uğur Mumcu gibi sol Kemalistleri katlettiler. Daha sonra devlet –ki, devletin tümünü zan altında bırakmak istemem- bazı valiler ve garnizon komutanları eliyle özellikle 92’de Hizbul-kontra olarak Kürtlere karşı kullandılar. Örneğin Batman Valisinin yaptığı buydu. Diyarbakır Mahkemesi yıllar sonra verdiği kararda, bu yöntemin ne kadar hatalı olduğunu belirtiyordu. Mahkeme bile bunu kabul edilemez bulmuştu. Halkımız bu tehlikelere karşı uyanık olmalıdır” uyarısında bulundu. 
 
‘DEVLET HİZBULLAH’A GÖZ YUMDU’
 
Hizbullah’ın tehlikeli olduğunu ve halkın buna karşı bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Abdullah Öcalan, 19 Eylül 2007 tarihli görüşmede, “Geçmişte Hizbul-kontra olarak üzerimize sürüldüler. Binlerce yurtseveri katlettiler. Devlet de bunlara göz yumdu. Artık bugün mahkemeler bile bu tutumun yanlış olduğunu söylüyorlar. Hizbullah’ı kullanmakla hata ettik diyorlar. Bugünkü bu ekibin Hizbul-kontradan hiçbir farkı yoktur; amaç tasfiyedir. AKP Kürt Hamasını yaratmaya çalışıyor. Hamas’ı çağırıp boşuna görüşmediler. Hamas nasıl FKÖ’yü (Filistin Kurtuluş Örgütü) tasfiye ettiyse, PKK’yi de FKÖ’nün akıbetine uğratmak istiyorlar” dedi.
 
90’LI YILLARDA KÜRT KATLİAMI 
 
Abdullah Öcalan, 26 Eylül 2007 tarihli görüşmede de, Kürt Haması uyarısında bulunarak, “On yıl önce hiç kimse FKÖ ile Hamas’ın ayrılıp birbiriyle çatışacaklarını tahmin edemiyordu. Hizbullah’ın 1990’lı yıllarda kurdurulup bölgede binlerce Kürt’ü katledeceğini hiç kimse tahmin edememişti. Ama şimdi FKÖ ve Hamas çatışıyor. Hizbullah da binlerce insanımızı katletti, sokak ortasında yurtseverleri satırla vurdular” hatırlatmasında bulundu. 
 
PKK’nin tasfiyesiyle bölgede doğacak boşluğu Kürt Haması ile doldurulmak istendiğini kaydeden Abdullah Öcalan, 27 Aralık 2007 tarihli görüşmede de, bunun AKP eliyle yapılacağını ifade etti. PKK Lideri, bunun çözümsüzlük olduğunu vurgulayarak, “Ama bizim siyasetimiz çözümü sağlayacak en makul siyasettir” ifadelerinde bulundu. 
 
‘BÜTÜN GÜÇLER SEFERBER EDİLMELİ’
 
Abdullah Öcalan, 9 Ocak 2008 tarihli görüşmesinde, Hizbullah’ın önce İlim Cemiyeti altında örgütlendiğini, daha sonra ikiye ayrıldığını ifade ederek, “Önce on kişiydiler, sonra yüz kişi, binlerce kişi oldular ve Diyarbakırlıları satırlarla doğradılar. Şimdi sayıları daha çoktur ve daha tehlikelidirler. Velioğlu’nu, önce desteklediler, kullandılar, sonraki durumu da biliniyor. Bütün Diyarbakır güçlerini seferber ederek, iyi bir çalışma yapabilirler. Diyarbakır adına siyaset yapanlar bunu anlatmalı” şeklinde konuştu. 
 
‘HALK MUAZZAM ÖRGÜTLENMELİ’
 
Hizbullah’ın bölgede yeniden hareketlendiğine dikkat çeken Abdullah Öcalan, 9 Eylül 2009 tarihli görüşmede şunları söyledi: “Bunlar yeniden harekete geçip, bölgede cinayetlere başlayabilirler. Biliyorsunuz bunlar daha önce ‘90’lı yıllarda Silvan’ı darmadağın ettiler. Bunlar faşisttirler, katiller. Öyle arkadan vururlar, haberiniz bile olmaz. Halkımız bunlara karşı uyanık olmalı, muazzam bir örgütlenme geliştirmelidir.” 
 
EL FETİH İKTİDARINI HATIRLATTI 
 
Bölgedeki kimi örgütlenmelerin Hizbullah'ın silahsız hali olduğuna işaret eden Abdullah Öcalan, 1 Kasım 2010 tarihli görüşmede, “Bu çok ciddidir, silahsız Hizbullah'ı oluşturuyorlar. Zamanla İslam dinini amaçları için kullanmaları çok tehlikeli bir karaktere bürünebilir. AKP'nin amacı kendi Hamas'ını yaratmaktır. Böyle bir durumda sizleri çiğ çiğ yutarlar. Sayın Başbakan da bu tehlikenin boyutunun, işin ciddiyetinin farkında olmayabilir ama bu Hamas tarzı örgütlenmeler bölgeyi ele geçirirse, kendisi de artık kontrol edemez ve bunlar sadece bizi tasfiye etmeye çalışmakla kalmazlar, bütün bölgeyi kontrolleri altına alabilirler. Filistin'de de böyle yaptılar, El Fetih'ten iktidarı nasıl aldılar? Bu Hamas zihniyetinin Filistin'de yaptıklarını görmediniz mi? İktidarı ele geçirme sürecinde insanları binaların tepelerinden aşağıya attılar. Aynı süreç bölgede de tekrarlanmak isteniyor. Bunların dinle bir alakası da yoktur. Böyle sahte İslam’la yapmaya çalışıyorlar” diye belirtti. 
 
'AKP’NİN ASIL AMACI TASFİYE'
 
Hizbullah’ın “derin” olarak tanımladığı organizasyonun küçük kısmı olduğunu belirten Abdullah Öcalan, arkasındaki derin güç ve planlara işaret etti. PKK Lideri, 2 Şubat 2011 tarihli görüşmede şu değerlendirmelerde bulundu: “AKP'nin asıl amacı tasfiyedir. Bu açık ve nettir. Bugüne kadar klasik yöntemlerle Kürtleri tasfiye edemediler, şimdi yeni yöntemler geliştiriyorlar. Bunlar yeni soykırım politikalarıdır. İşte ordunun bir kısmı savaşı istemiyor, savaştan bıkmış, ağır ve hantal bir duruma gelmiş, bunlarla istediği savaşı veremiyor, daha hareketli işte 50 bin kişilik kendisine bağlı özel ordu kuruyor, her birine bir buçuk iki milyar maaş da vereceklermiş. Yine 15 bin kişilik imam ordusunu da bölgeye gönderiyor ki bunlar da klasik anlamda imam değildir, özel görevlidir. Yeni karakollar da kuruluyormuş herhalde. İşte paralı ordu kurmadı mı, özel görevli imamlar atamadı mı, Hizbullah'ı tahliye ederek yedek güçler oluşturmuyor mu? Kürtlerin tasfiyesi çeşitli şekillerde yürütülüyor.” 
 
PKK Lideri, 18 Şubat tarihli görüşmede AKP’nin kendi hegemonyasını kurmaya çalıştığını ifade ederek, buna karşı herkesin elinden geleni yapması gerektiğini söyledi.

Diğer başlıklar

10:08 Ankara Gar Katliamı'nda hayatını kaybedenler anıldı
09:11 Jin derginin bu haftaki kapağı Cumartesi Anneleri
09:09 Yoğun bakımdaki tutsak için ATK’ye başvuru yapılacak
09:07 Marunis'teki direnişte temel talep madenin kapatılması
09:07 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:06 41 kiloya düşen hasta tutsağın avukatı: Sadece nefes alabiliyor
09:04 Önlem alınmayan yolda 3 yılda 12 çocuk hayatını kaybetti
09:01 Wan sokakları: Kürt sorunu çözülmeden ekonomi düzelmez
09:00 26 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:25 Minbic'e saldırılar sürüyor
07:52 Yıldırım defnedildi
25/05/2024
23:33 Demirtaş’tan Cumartesi Anneleri’ne mektup: Sizin gibi direneceğiz
22:47 Avrupa’nın 61 merkezinde Cumartesi Anneleri için eylem
22:07 Licê’de katledilen Yıldırım'ın cenazesi alındı
20:09 Şebnem Köker'i katledenlerin beraatına tepki
19:58 'Sokak hayvanlarını öldürme' yasasına karşı direniş çağrısı
19:39 Nenyas’ta incelemede bulunanlar: Kürt halkını korkutamayacaklar
19:18 Gültan Kışanak: Kadınların ilmek ilmek ördüğü mücadele milyonlarla buluştu
18:41 Licê’deki baskını anlattılar: Köy tarandı, dışarı çıkmamıza izin verilmedi
18:22 Emeklilerden ‘açlığa ve sefalete hayır' mitingi
18:14 Şenyaşar: Ülkeyi yönetenler annelerin çığlığına yenilecek
18:06 Pîran'da 15 Mayıs dil etkinlikleri renkli geçti
18:03 Perî’de ev ev seçim çalışması
16:41 Ağır hasta tutsak Sıddık Güler için tahliye çağrısı
16:39 İzmir’de Madımak Katliamı’nı anlatan belgesel gösterimi yapıldı
16:26 KESK Eş Genel Başkanı Koçak: Tasarruf değil saldırı paketi
16:02 'Adalet ve Özgürlük Buluşmaları' Hatay'da: Birlikte mücadele vurgusu
15:18 Licê’de katledilen Yıldırım’ın cenazesi ATK’de bekletiliyor
15:14 Hasta tutsaklar için duyarlılık çağrısı
14:46 Depremzede Kaya'nın 'adalet' eylemine polis engeli
14:34 Dîlok'un 'Mahmûd ê Tirko'su yaşamını yitirdi
14:19 Cumartesi Anneleri’nin adalet talebi birçok kentte yankılandı
14:12 Amed Büyükşehir Belediyesi, Dêrsim Belediyesi’ne otobüs hibe etti
14:02 Erdîş'te miting: Kürtçeyi her alanda yaşatacağız
13:32 İhraç edilen emekçilerin işe iade edilmesi istendi
13:32 TJA'dan okuma etkinliği
12:05 Samsun'da bir kadın katledildi
11:42 Cumartesi Anneleri eylemi 1000’inci haftasında: Vazgeçmeyeceğiz
11:42 Hasta tutsak 72 yaşındaki Çam kalp krizi geçirdi
11:12 Cumartesi Anneleri bininci haftada Galatasaray Meydanı'nda toplanmaya başladı
10:25 Galatasaray Meydanı’ndaki polis bariyerleri 300 hafta sonra kaldırıldı
10:22 Av. Arslan'a 'Erdoğan'a hakaret' davası
09:39 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:31 Başakşehir'de Sinoplular derneğine saldırı: 5 yaralı
09:20 Çocuğa 'Diktatör Erdoğan' cezasının gerekçesi: Ağır eleştiri!
09:19 Perî Belediye Eşbaşkan adayı: Gasp edilen belediyemizi geri alacağız
09:18 Gözlük talebi reddedilen tutsak için yeni başvuru
09:17 CHP'li eski vekilden Kobanê tepkisi: Bu sadece DEM Parti'nin meselesi değil
09:16 Dinmeyen acı: Biri 30 yıldır babasını, diğeri ise oğlunu arıyor
09:15 Kopyala-yapıştır ÇED raporlarıyla ekoloji tahribatı büyüyor
09:14 Çıplak arama ve adli koğuşa karşı çıkan Eriş'e iki ayrı soruşturma
09:10 İmralı'dan haber alamama hali 39’uncu ayında: 551 başvuru yanıtsız
09:09 64 yıldır dağlarda şifalı bitki topluyor
09:07 Federe Kurdistan Bölgesi'nde seçimler ne zaman yapılacak?
09:04 Eşbaşkanlar merak edilenleri yanıtladı: Büyük zaferin büyük sorumlulukları olur, başaracağız
09:01 25 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:59 Mêrdîn’de tecavüz faili tutuklandı
08:28 Licê'deki operasyonda bir yurttaş öldürüldü
24/05/2024
23:59 ‘Anadilde tiyatro’ motivasyonuyla yola çıkan 'Zîd û Han' Ankara’da
23:31 Licê'nin bir mahallesinde asker ablukası: Bölgeden silah sesleri yükseliyor
22:31 Kayıplar haftası dolayısıyla ‘Dargeçit Katliamı’ belgeseli gösterimi
22:01 Bodrum-Kaş arası denizlerde fırtına uyarısı
21:11 Kobanê kararına karşı omuz omuza mücadele çağrısı
20:58 'Curnê Reş’te 2 Haziran’da zafer halayına durulacak'
20:38 30 yılın ardından tahliye edilen Ayçiçek ziyaret edildi
20:30 Komir’de Kültür ve Sanat Merkezi açıldı
20:19 DEM Parti, Perî’de halkın taleplerini dinledi
20:15 Amed'de ‘Ekolojik Belgesel Günleri’ başladı
19:57 Uçar: DAİŞ’liler Türkiye’nin dört bir yanında turist gibi gezdi
19:15 ESP ve SKM: Çocuk istismarına sessiz kalma
19:04 Kadınlardan tecavüz protestosu: Cezasızlık cesaretlendiriyor
17:38 Bakanlığın kapıları 111 gündür Şenyaşar’a kapalı: Adalet içeride can çekişiyor
17:26 Köylüler, askerlerin köye girişini engelledi
17:17 Cudî ve Gabar’a giriş çıkış yasağı 15 gün daha uzatıldı
17:11 Alpagut Linyit Kömür işletmesi işçileri haklarını geri aldı
16:51 Şenyaşar, 1000’inci haftasında Cumartesi Anneleri’nin yanında olacak
16:44 Uluslararası Adalet Divanı’ndan İsrail'e Refah saldırısını durdurma emri
16:23 DAD'tan Yeni Yaşam'a ziyaret
16:22 Ankara'da iş cinayeti
16:18 Korucu cinayetinde 2 tutuklama
16:14 Soylu'nun 'tarihi uyuşturucu operasyonu' dediği davada beraat
16:00 Haber Sen: Sendikalar atama bürosu değil
15:50 Birçok kentte ‘Tecride son ver’ çığlığı
15:32 Veteriner Hekimleri Birliği: Ötenazi yapmayacağız!
15:08 Kobanê Davası avukatları: Kumpası ifşa etmeyi sürdüreceğiz
14:46 Talim ve Terbiye Kurulu yeni müfredatı onayladı
14:22 Kobanê tutsaklarına ziyaret: Şimdi direnme zamanıdır
14:20 41 kiloya düşen hasta tutsak için çağrı: Serbest bırakın
14:00 Cumartesi Anneleri'nden 1000'inci hafta için 'karanfil bırak' çağrısı
13:50 KESK’ten ‘tasarruf paketi’ne tepki: Emekçiler sessiz kalmayacak
13:25 Ahmet Türk: Kayyım kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı
13:09 Licê'de ev baskınları
13:02 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
12:54 Erzirom’da bir kadın katledildi
12:35 Farqîn Belediyesi Kürtçe anonsa başladı
12:09 Papua Yeni Gine’de heyelan
12:04 DEDAŞ jandarmayla evleri basıp ceza kesti
11:36 Kod-46 ile atılan işçilerin eylemi 5'inci gününde
11:15 Kuzey ve Doğu Suriye’de seçim hazırlıkları son aşamada
11:13 İstanbul'da bir kadın katledildi
10:28 Demir'i tasarlayarak katleden asker 'kasten öldürmekten' yargılanacak
10:07 İzmir'de deprem
10:06 Yağış azaldı, kuraklık kapıda
09:47 Adana'da sağanak yağış su baskınlarına neden oldu
09:42 ‘Tecride karşı eylemdeki tutsakların sesi olmalıyız'
09:28 'Kendini yaktı' dediği kadını katlettiği ortaya çıktı
09:25 Bakanlıktan ağır hasta tutsağa dair 'bastonla yürüyebiliyor' yanıtı
09:18 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:08 Sokak köpeklerini öldürmeye 'uyutma' kılıfı
09:07 Sözler tutulmadı: Binlerce çocuk diyabetle mücadele ediyor
09:07 Çiftçinin gideri arttı kazancı değişmedi
09:06 Bin haftadır Galatasaray'da adalet arayan Eren: Bir mezar istiyoruz
09:05 İzmir'de dört bir yanda işçi direnişi
09:04 Mutlak tecrit 38'inci ayını doldurdu: İmralı hukuksuzlukların merkezi oldu
09:03 Tutsak yakınları: Tecrit kaldırılmalı, endişelerimiz giderilmeli
09:02 AKP'nin 'aile' genelgesi: Kadınların hayatına el koyma planı
09:01 Koçerler göç yolunda
09:00 24 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
23/05/2024
22:48 Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 800’e çıktı
21:35 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz eden fail gözaltında
21:30 DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu'na Sevinç Özgüner ödülü
20:36 'Karanlık gidecek Kobanê ve Gezi kalacak'
19:53 İstanbul’da 27 tutuklama
19:46 Adalet Peşinde Aileleri, Meclis Başkanvekili Önder ile görüştü
19:30 Gençlik örgütlerinden tutuklamalara tepki
19:21 Şenyaşar’dan Erdoğan’a: Bizi katleden vahşileri vekil yaptınız
18:29 Eren Odabaş tahliye edildi
18:23 Amed’te kadın katliamları protesto edildi
18:17 Eşbaşkanların çağrısı üzerine halk belediye önünde uzun kuyruklar oluşturdu
17:34 Özlem Zengin'den Cumartesi Anneleri açıklaması
17:14 30 yıl sonra tahliye edildi
17:08 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz haberine yayın yasağı
17:04 ‘Adalet ve Özgürlük Buluşmaları’nda Pîrsûs Katliamı’nda yitirilenler anıldı
16:57 Bayındır: Özgürlük mücadelesi zafere ulaşacak
16:54 Erdîş’te dil mitingi için bildiri dağıtıldı
16:47 Perî'de kapı kapı seçim çalışması
16:33 Riha’da gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
16:27 Çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi
16:26 MESEM kapsamında çalıştırılan 17 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi
16:19 DEM Parti Curnê Reş’te seçim çalışmalarını hızlandırdı
16:09 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
16:03 Sokak hayvanlarını 'öldürme' yasasına karşı eylem başlattılar
15:57 Deniz Poyraz Kent Bostanı’nda fideler toprakla buluştu
15:47 KCDK-E’den Öcalan için çağrı: Seferberlik ruhuyla alanlara
15:29 Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi
15:05 Rusya'dan Lazkiye ve İdlib kırsalına hava saldırısı
14:49 Özerk Yönetim heyetinden İsveç’e ziyaret
14:34 BES'ten birçok kentte 11 talepli eylem
14:22 Çay üreticisinden tabutlu protesto
14:10 Merkez Bankası faizi sabit tuttu