Hasta tutuklu Behçet Kaplan nasıl ölüme sürüklendi?

img
ANKARA - Tutuklu bulunduğu cezaevinde kansere yakalandıktan sonra yaşamını yitiren hasta tutuklu Behçet Kaplan’ın ölümünde, cezaevi idaresinin birçok ihmalinin olduğu öğrenildi. 
 
Türkiye cezaevlerinde hasta tutukluların tedavilerine dönük engellemeler sürüyor. Cezaevlerinde birçoğu şüpheli bir biçimde yaşamını yitirenlerin sayısında ise giderek artış gözlemleniyor. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) belirlemelerine göre, 2022 yılı içerisinde çeşitli cezaevlerinde en az 78 tutuklu yaşamını yitirdi. Bu tutukluların 36’sı, hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren hasta tutukluların biri 70 yaş üzeri, 4’ü ise 80 yaş üzerinde oldu. Yine 6 hasta tutuklu da tahliye edildikten kısa süre sonra yaşamını kaybetti.
 
25 ŞÜPHELİ ÖLÜM
 
2022 yılında yaşamını yitiren bir tutuklunun ölüm nedeni bilinmezken, 16 tutuklu intihara sürüklendi. İkisi 17 yaşlarındaki iki çocuk, ikisi de kadın olmak üzere 25 tutuklu şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.
 
Cezaevlerindeki bu durum, 2023 yılına gelindiğinde değişiklik göstermedi. Haziran ayına kadar cezaevlerinde 5’i şüpheli bir şekilde olmak üzere 15 tutuklu yaşamını yitirdi. 16 Mayıs’ta yaşamını yitiren Behçet Kaplan’ın yaşadıkları ise siyasi tutuklular üzerindeki politikaları özetledi. 
 
ÖLÜME SÜRÜKLENDİ
 
Henüz 20 yaşındayken 11 Aralık 2014’te tutuklanan ve Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulan Kaplan, 2021 Mart ayında Ahlat T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. 2021 yılı Mart ayından Ekim ayına kadar Ahlat’ta kalan Kaplan, cezaevindeki pandemi şartları gerekçe gösterilerek 42 gün boyunca tecrit altında tutuldu. Bu süreç içerisinde rahatsızlanan Kaplan, doktorların talebine rağmen hastaneye götürülmesi yaklaşık iki hafta boyunca geciktirildi. 15 günün ardından yeniden hastaneye götürülen Kaplan’ın tek kişilik hücrede kalma süresi sürekli olarak uzatıldı ve 42 gün boyunca tecrit altında kaldı. Bu süreçte gıdaya erişimi ve ısınma hakkı sağlanmayan Kaplan, ailesinin de ziyaretine gelememesinden dolayı sevk için dilekçe vererek, Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.
 
ARAŞTIRMA YAPILMADI
 
Uzun süre mide ağrıları yaşayan ve hastaneye her gittiğinde reflü ve gastrit teşhisleriyle ayrılan Kaplan, geçtiğimiz yıl nefes darlığı ve çarpıntı nedeniyle cezaevinde fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Ancak doktor, sorunun “psikolojik” olduğunu öne sürdü. Bu süreçte ailesi tedavi olması için birçok yol denerken, “gaz sıkışması, bağırsaklarında enfeksiyon ya da böbreğinde enfeksiyon” olduğu gerekçeleriyle detaylı bir araştırma yapılmadı.  
 
İDAREYİ RAHATSIZ ETTİ!
 
2022 yılı Kasım ayında tekrar Ahlat T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürülen ve 2023 Ocak ayına kadar yatak verilmeyen Kaplan, bu süreçte yerde yatmak zorunda kaldı. Sadece bir battaniye verilen Kaplan, ailesine gönderdiği mektuplarda hücrede bulunan peteklerin de yanmadığını aktardı. Soğuk ve yerde yatması nedeniyle rahatsızlanan Ocak ayında bir gece fenalaşan Kaplan, idare tarafından “Gece gece gardiyanları rahatsız ediyorsun” denilerek, hakkında “gardiyanları rahatsız ettiği” gerekçesiyle tutanak tutuldu. Ancak daha sonra koğuştaki bazı arkadaşlarının hasta olduğu yönünde şahitliği üzerine tutanak iptal edildi.
 
E-NABIZ SAVCIYI YALANLADI
 
Ocak ayından itibaren sık sık rahatsızlanan Kaplan’ın, dilekçeler ve tüm çabalarına rağmen tedavisi engellendi. Siyasi tutuklu olması nedeniyle her gece yaşadığı sancılar görmezden gelindi. Sevkleri yapılmasına rağmen hastaneye götürülmeyen Kaplan’ın, 3 Şubat 2023 tarihinde Gastroentroloji Bölümü’ne sevki yapıldı ama avukat itirazı ile birlikte 4 ay sonra hastaneye gidebildi. Bu süreçte kan kusmaya başlayan Kaplan’ın, ailesine defalarca “Sevkim var ancak götürmüyorlar” şikayetinde bulunması üzerine ailesi Ahlat Cezaevi’ne giderek, savcı ile görüştü ancak sonuç alınamadı. Aile, cezaevi müdürüyle görüşmesi sonrası, “9 defa hastaneye götürülmüş, dün de hastaneye götürülmüş” cevabını alırken, e-Nabız’dan kontrol eden aile sadece bir kere Üroloji doktoruna götürüldüğünü ve mide ağrısı için endoskopi yapılmadığını fark etti. Sistemdeki bilgilere göre Gastroenteroloji doktoruna yönlendirilen Kaplan’ın, onun yerine Üroloji doktoruna götürüldüğü öğrenildi. e-nabız bilgilerinde ise hastaneye sadece 2 girişinin olduğu görüldü.
 
E-NABIZ’A ERİŞİM GİZLİLİĞİ 
 
Sonrasında Bitlis Cezaevi savcısıyla görüşmeye giden aile, Kaplan’ın uzun zamandır ağrıları olduğunu, çok zayıfladığını söylemesine rağmen, “Cezaevindekiler, psikolojik sorunlar yaşıyorlar, ailelerine yalan yanlış bilgiler veriyor” şeklinde cevabı verildi. Aile, e-Nabız’da hastaneye götürülmediğine dair bilgileri Bitlis Cezaevi savcısına da aktardı. Ertesi gün ise e-Nabız için gizlilik kararı çıkarıldığını öğrenen aile, Tatvan Devlet Hastanesi’ne bilgi almak için gitmelerine rağmen “Savcı izni olmadan bilgi veremeyiz” yanıtı aldı. Erişimin üzerinden iki hafta sonra avukatlar tarafından yapılan görüşmeler sonucunda bu gizlilik kararı kaldırıldı.
 
KANSER OLDUĞU SÖYLENMEDİ
 
Ramazan ayının ortasında Tatvan Devlet Hastanesi’ne götürülen Kaplan’a, ultrason sonuçlarında yer almasına rağmen Ramazan Bayramı’ndan 4 gün önce kanser olduğunu söylendi. Hastaneden ilaçları yazdırılmasına rağmen cezaevi idaresince ilaçları verilmedi. Bayramdan sonraki Pazartesi günü hastaneye götürülen Kaplan, doktor olmadığı için Ahlat Cezaevi’ne geri getirilirken, ertesi gün Van’a götürüldü. Kaplan, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü ve hastane sonrasında da Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevine götürüldü. Yaklaşık 10 gün boyunca bu şekilde hastaneye götürülen Kaplan’ın ailesine 9 Mayıs’ta ameliyat için haber verilirken, eşi 9 Mayıs tarihinde görmek için hastaneye gitti. Daha sonra cezaevinden aranan Kaplan’ın eşine, “Eşin ameliyat olacak, gelip imza atman gerekiyor” denildi. Aile, hastaneye gittiğinde Kaplan’ın kötü bir durumda olduğunu gördü.
 
EN AZ 2 YILDIR KANSER 
 
Doktor ile konuşan aile, “Artık çok geç kalındığını, ameliyat devresini geçtiğini ve uzun zamandır bu hastalığın onun bedeninde olduğunu, yaklaşık 2-3 senedir bu hastalığının olduğunu, bu sebepten dolayı hastalık, akciğer, karaciğer, bağırsak ve böbreklerini sıçramış, metastaz yapmış” bilgisini aldı. Akciğerleri iflas edecek dereceye gelen, midesi ve bağırsakları kuruyan, midesi kapandığı için hiçbir şey yiyemez hale gelen Kaplan’ın, tam 4 aydır düzenli beslenemediği öğrenildi. Su dahi içemeyen Kaplan, yatalak bir hale geldi.
 
AMELİYAT EVRESİ GEÇTİ 
 
Kaplan’ın durumundan dolayı savcıdan refakatçi izni almak isteyen eşinin talebi, Van’daki savcı tarafından reddedilirken, dördüncü günden sonra ancak Bitlis’ten almış oldukları izin ile belirli aralıklarla ziyaret edebildi. Kaplan’ı 10 Mayıs’ta ameliyat eden doktoru, “Safra kesesini mi alacağım bağırsağını mı alacağım, bütün organlar gitmiş, ameliyat evresini çoktan geçmiş” dedi. 
 
AÇLIKTAN ÖLMEK ÜZEREYDİ
 
Kaplan, ameliyat sonrası hastanede yatağa kelepçelendi. Ameliyat sonrası Kaplan’ın midesine ve bağırsağına tüp takılırken, doktor ikinci kez ameliyat olması gerektiğini ifade ederek,  “Eğer ki biz ameliyat etmezsek, açlıktan ölecek, hiçbir şey yemediği için ölecek, ameliyat edeceğiz ki biraz bağırsağı midesi toparlanır” bilgilerini paylaştı. Ameliyat sonrası 7 gün boyunca yoğun bakımda kalan Kaplan, doktorların “bilinci açık” bilgilendirmelerine rağmen 7’nci gün yaşamını yitirdi.
 
CENAZE ARACI BİLE VERİLMEDİ
 
Kaplan ve ailesinin maruz bırakıldıkları ihlaller yaşamını yitirdikten sonra da devam etti. 3 saat boyunca Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) bekletilen ailenin cenaze aracı talebi, “siyasi tutuklu” olduğu gerekçesiyle reddedildi.
 
Cezaevi yönetiminin siyasi tutuklulara dönük yaklaşımlarından dolayı tedavisi engellenen Kaplan, 2023 yılında yaşamını yitiren 15’inci tutuklu olarak kayıtlara geçti.  
 
ÇEVİRMEN: AYRIMCILIK UYGULANDI
 
İHD Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nuray Çevirmen, Kaplan’ın cezaevinde yaşadıklarının tüm hasta tutukluların yaşadıkları açısından önemli bir örnek olduğuna vurgu yaptı. Çevirmen, “Kaplan, uzun bir süre ayrımcılık uygulanarak tedavisi engellendi. Türkiye’de yaşayan herkesin eşitlik ilkesi çerçevesinde muamele görmesi gerekirken, Türkiye’de bu durum geçerli değil” dedi.
 
Nuray Çevirmen
 
Çevirmen, “Ağır hasta mahpuslar serbest bırakılsın derken, biz ölümün kıyısına gelmiş mahpuslardan bahsetmiyoruz. Hapishanede tedavileri güç olan ve dışarıda tedavisi yapılabilecek olan mahpusların infazlarının ertelenmesini ve hapishanede yaşamını devam ettiremeyecek engelli ve yaşlı mahpusların da tahliye edilmesini talep ediyoruz ancak bu ne yazık ki gerçekleşmiyor” diye konuştu.
 
‘YAŞAM SAVAŞI VERİLİYOR’
 
Cezaevlerindeki yüzlerce hasta tutuklunun adeta “yaşam savaşı” verdiğine dikkat çeken Çevirmen, “Türkiye’de belki idam cezası yok ama mahpuslara yavaşlatılmış bir ölüm dayatıldığını söylemek gerek. Bunun yanı sıra pek çok şüpheli ölüm var. İntihara sürüklenen mahpuslar var, işkence var. Yaşamın oldukça güçleştiği ve ihlallerin çeşitlenerek arttığı bir hapishaneler gerçeğiyle karşı karşıyayız” sözlerine yer verdi.
 
MA / Fırat Can Arslan

Diğer başlıklar

17:23 Cûdî’de yangın kendiliğinden söndü
17:17 Mereş’te iş cinayeti
17:11 SİHA saldırısında bir yurttaş yaralandı
16:56 Eğitim-Sen’den üyelerine dönük hukuksuzluklara tepki
16:39 Antalya'da 2 kadın serbest bırakıldı
16:38 Dünya Tıp Birliği’nden Türkiye'ye Dr. Uğurlu çağrısı
16:21 Bana köyüne kitlesel ziyaret
16:19 TJA’dan Emine Şenyaşar’a ziyaret
16:09 Rejim güçlerinden Javad Heidari’nin anmasına saldırı
16:01 Êzîdî kadını öldüren Özgün’e 'takdiri’ indirim yapılarak 25 yıl ceza verildi
15:56 Deniz Bülbün’ün cenazesi yarın Gever’e uğurlanacak
15:33 16 kişinin öldüğü otobüs kazasında şoföre 16 yıl ceza
15:27 Zorava’da evlere baskın: Silah doğrultulan köylüler kalkan olarak kullanıldı
14:09 Eliçümüş’ün taziyesine kitlesel ziyaret
14:06 Merkez Bankası faizi yüzde 30'a yükseltti
13:49 Akın, sorunları çözülmeyen depremzedeleri mücadeleye çağırdı
13:27 'Alkış davası' duruşması ertelendi
13:13 Salihli'de 6 JES projesine karşı dava açıldı
13:01 Akkaya: Kobanê Davası’nda IŞİD yok, ben varım
13:00 Emine Şenyaşar hakkında açılan davanın duruşması ertelendi
12:29 36 kişi aynı anda savunma yapacak!
12:26 Mor Dayanışma üyesi Gül’ün duruşması ertelendi
12:21 Demokratik Modernite davası 'eksik hususlar' gerekçesiyle ertelendi
12:20 Çatıya çıkan maden işçisi kazandı
11:48 Abdullah Öcalan için savcılık ve cezaevine başvuru
11:20 Üç Fidan anmasına katılan 22 kişi gözaltına alındı
10:57 İşkence gören kadın tutuklular sevk edildi
09:48 İşten çıkarılan işçiden şirketin çatısında eylem
09:47 Sanık polislerin yazışmaları: Babasının terörden kaydı varmış, onu söyle
09:31 TUAYDER 3 ayda 173 aileye ulaştı: Sorunları Meclis’e taşıyacağız
09:08 Adana'da gençler şölende buluşacak
09:08 ‘İktidar dinci ve milliyetçi ideolojisini çocuklara empoze ediyor’
09:07 Yeniden ve yerinde inşa için köylerine geri döndüler
09:05 Dilsiz: Devlet İmralı'da yasalara uymak zorunda
09:05 'Hasta tutuklu babama hücrede pişmanlık dayatılıyor'
09:03 KNK Dış İlişkiler Sözcüsü Koç: KDP Kürtlere karşı suç işliyor
09:03 Koza İzmir'i talan ediyor!
09:01 Polis kurşunuyla öldürülen İnan'ın faili 18 yıldır bulunmadı
09:00 Şirnex’ın değerleri kayyımların hedefinde
09:00 Tahliye erteleme kararının kurul toplantısı öncesi alındığı ortaya çıktı
09:00 21 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:43 14 il için sağanak uyarısı
07:49 Demirer ve Temel memleketlerinde toprağa verildi
20/09/2023
23:25 Havin Karakoç’a kitlesel uğurlama
22:45 Meletî'de yangın
22:22 Fed, faizi yüzde 5,25-5,50’de sabit tuttu
21:58 KNK ve havaalanına yönelik saldırı protesto edildi
21:40 Colemêrg’te gözaltındaki 11 kişi serbest bırakıldı
21:00 Cihat Ay memleketinde toprağa verildi
20:52 Bazid Kaymakamı’nın 'av partisi'nde bir kişi yaralandı
20:35 ‘Apê Musa’nın ıslığı gibi özgür basın da susmadı’
19:51 Talabani’den Türkiye’ye yanıt: Havaalanında Kurdistan Anti- Terör İdaresi dışında başka güç yok
19:43 Şirnex Barosu Dengbêj Evi için mahkemeye başvurdu
19:37 Lîce’de yaşamını yitiren 4 HPG'li memleketlerine götürüldü
19:02 Pîrsus Katliamı 98’inci ayında: Adalet arayışını sürdüreceğiz
18:35 KHK eylemi 260 haftadır sürüyor
18:22 BM önünde eylem: Barışın ön şartı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasıdır
18:01 Türkiye’nin BM Genel Kurulu'na katılmasına ortak tepki
17:35 İsviçre’de burka yasağı kabul edildi
17:35 Apê Musa mezarı başında anıldı: Hakikati öldüremediler
17:23 Botan'da ‘jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru’ kampanyasının startı verildi
17:06 Ablukada olan Bana’da ev baskınları
17:03 Hrant Dink davası: Tutuklu tek sanık Sağlam tahliye edildi
15:18 Bayındır: Çözüm istiyorsanız İmralı kapılarını açın
15:17 Mereş'i ziyaret eden Uçar: Alevi köylerine yardım gitmedi
15:06 İzmir'de kadın cinayeti
15:03 Kayyım ve AKP’li belediyelerden bütçenin açıklanması istendi
14:32 Biri korucu 3 tecavüz failinin tutuklanması talebi reddedildi
14:31 Çocuğa işkence davası: Sanık polisler ilk duruşmaya katılmadı
14:30 İHD’den Patnos Cezaevi raporu: İşkence kamera kayıtlarında saklı
13:34 İran'da başörtüsü zorunluluğunu sertleştiren yasa meclisten geçti
13:25 Şemzînan’da esnafla tartışan polis rastgele ateş açtı
13:10 Temel'in taziyesine kitlesel ziyaret
12:56 Kayyımın yıkım kararı gerginliğe neden oldu
12:35 Dengbêj Evi’nin MEB’e tahsis edilmesi protesto edildi
12:24 Cudi Dağı’nda yangın
12:19 İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı
12:05 Gever’de askeri operasyon
12:01 DBP Kadın Meclisi Sözcüsü Sarıca: Tecride karşı mücadelemizi büyüteceğiz
11:26 Kobanê Davası yarına ertelendi
11:04 Apê Musa anıldı: Küçük generallerin kalemini taşıyor
10:51 Gurbetelli Ersöz’ün güncesi Fransızca yayınlandı
09:42 Mahkeme emniyetin görüşme odalarındaki kameraları hukuksuz buldu
09:22 Amed’te uyuşturucu kullanımında artış: Ticareti okullara yayıldı
09:06 22 yıl ceza aldıkları davada 'mağdur' oldukları ortaya çıktı
09:02 Bireysel sanata karşı kolektif bir albüm: Kavga
09:02 Bir günlük kazançla bir akşam yemeği
09:02 Akbelen direnişçileri: Ağaçlar kesilse de toprak ve suyumuz duruyor
09:01 Poligon ortasında kalan arazisine girmek isteyen yurttaşa hapis
09:01 Yüzde 94 engelli tutuklu tahliye edilmiyor
09:01 Wan’da birçok asansör kırmızı etiketli
09:01 Mezarlık ve cenazelere saldırı: Ahlaksızlığın son noktası
09:00 Çiftyürek: Abdullah Öcalan özgür olmalı
09:00 20 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
19/09/2023
23:33 Avrupa'da KNK binasına yönelik saldırı protesto edildi
22:38 Parlak: Bülbün’ün katili açığa çıkarılmalı
21:52 Hava saldırısında yaşamını yitiren Eliçümüş defnedildi
19:00 Irak, Erbet saldırısına dair Türkiye'ye nota verecek
18:37 Fıstık işçilerini taşıyan araçta kaza: 3 yaralı
18:35 Katalanca, Baskça ve Galiçyaca ilk kez İspanya meclisinde
18:09 İranlı şarkıcı Yarrahi’nin iddianamesi hazırlandı
17:36 Gabar Dağı eteklerinde yangın
17:24 Fabrika yangınında 2 işçi yaşamını yitirdi
17:20 Tutuklu kameraman Akkaya tahliye edilmedi
16:41 KDP'den Sîdekan ve Biradost’a yeni sevkiyat
16:34 İTO: Cumartesi Anneleri’nin yanındayız
16:25 Gazeteci Akın ve Çelik’in duruşması ertelendi
16:19 Özmen, Erzirom'da son yolculuğuna uğurlandı
16:16 Dêrik kazasının duruşması ertelendi
15:48 KNK Eşbaşkanı Murat: Saldırı tüm Kurdistan'adır
15:09 Colemêrg’te doktora şiddet
15:00 Licê’de çocuğa işkence davası yarın
14:50 Mülteciler için 5 talep
14:39 TMMOB: Meslek itibarımızın yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz
14:33 Çamilî Mahallesi raporu: Orantısız silah kullanımı iddiaları araştırılmalı
14:31 Akın: Malatya'da halkın yaşamı tehdit altında
14:28 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri: Saldırılara karşı tavır alalım
14:12 Babası HDP önüne getirilmişti: HPG'li Eliçümüş yaşamını yitirdi iddiası
13:51 Eşbaşkanlık davası: Bir mahkeme beraat, diğeri ceza verdi
13:34 Dedeoğulları saldırı davasında avukatların talepleri reddedildi
13:18 Kayyım Öğretmen Evi’ne bulaşıkhane yapacak
13:12 Riha'da sağlıkçılara şiddet: Önlem almayanlar sorumlu
13:05 Azerbaycan'dan Karabağ'a askeri operasyon
12:39 Akdemir: Özgürlük için daha çok mücadele edeceğiz
12:23 30 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan için başvuru
12:23 Kürt bilgesi Apê Musa katledildiği yerde anılacak
11:33 2 kentte 12 gözaltı
11:01 Gazeteci Kaya’nın duruşması görüldü
10:54 Irak: Havalimanını bombalayan araç Türkiye’den havalandı
10:22 'Jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru' kampanyasının startı verilecek
10:15 Demirlerin altında kalan işçi yaşamını yitirdi
10:14 Daraqol'da yaşamını yitirenlerin cenazesi ATK'ye kaldırıldı
10:13 Anne Şenyaşar'ın davası 'hakim yok' gerekçesiyle ertelendi
09:59 'Bir şans daha ver' baskısı Ayşe’yi ölüme sürükledi: Devlet de aileler de sorumlu
09:49 X ücretli hale geliyor
09:48 Erdoğan gazetecinin sorusuna kızdı: Bu sizi niye ilgilendiriyor?
09:32 Bana köyünün çevresi bombalanıyor
09:30 Kurdistan’da özel savaş: Tecavüze uğradıktan sonra ajanlığa sürüklendi
09:20 Yargıtay’ın kararına rağmen felçli tutuklunun infazı yakıldı
09:15 İdare Mahkemesi’nden Galatasaray Meydanı yasağı başvurusuna ret
09:13 Selçuk Ecza'da çalışan işçi: Tuvaletin kapısında dakika tutuluyor
09:10 KNK: Bu savaş tüm Kurdistan’a yöneliktir
09:07 Kadınlar çözüm üretmeyen belediye istemiyor
09:04 Baro başkanına hakaret edip, avukatı darp eden polise takipsizlik
09:03 Görüşüne gidemedikleri yakınlarının sevkini istiyorlar
09:03 Eşi Ayhan’ı anlattı: Kendini halkına adamıştı
09:01 Kürt böreğine ‘küt’ saldırı!
09:01 Yazar Aydın: Çözüm olursa Kürt de Türk de rahatlar
09:01 Apê Musa 31 yıl önce katledildi: Direnen gazetecilik geleneği hep sürecek
09:00 19 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ