Seçim hesaplı zam derde deva oldu mu?

img
İSTANBUL - AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “müjde” olarak duyurduğu maaş zammını “seçim yatırımı” olarak değerlendiren emekliler, “İnsanca yaşayabileceğimiz bir zam yapılmalı” dedi. 
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi emekli aylığına zam yapılacağı duyurusunun ardından en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye yükselmesini ve emekli ikramiyesini 2 bin TL öngören kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Böylelikle emekliye maaş promosyonu ve bayram ikramiyeleriyle beraber en düşük emekli aylığı ile asgari ücretlinin yıllık geliri eşitlendi. Erdoğan’ın “müjde” olarak duyurduğu zam oranın ise yalnızca 7 bin 500 TL altında emekli aylığı alanları kapsaması tepkileri de beraberinde getirdi. 
 
Emekli aylığına yapılan yüzde 36,4 zam oranının tüm emekli aylıklarına aynı oranda yansıtılması gerektiğini belirten emekliler, aksi takdirde fazla prim ödeyenlere haksızlık olacağını söyledi.
 
'NEYE GÖRE ZAM?'
 
Mikrofonumuza konuşan emekli Mihraca Ekmekçioğlu, iktidarın 2 bin TL’lik maaş artışının zam olarak kabul edilemeyeceğini, aksine bunun bir hazine yardımı olduğunu belirtti. İktidarın, emeklileri tabanda buluşturduğunu ifade eden Ekmekçioğlu, “Cumhurbaşkanı çıkıp ‘emekli maaşını 7 bin 500 yaptım’ diyor. Neye göre 7 bin 500 yaptın? Şimdi benim Temmuz’da alacağım maaş zammı ne oldu, nereye gitti? Peki 9 bin prim ödeyen bir emeklinin maaşı yüksekken neden aşağılara çekildi? Neden ona da yüzde 30 zam vermiyorsun?” diye sordu.  
 
SEÇİM YATIRIMI
 
Emekli maaşının yanı sıra verilen ikramiye maaşlarının da adil olmadığını belirten Ekmekçioğlu, ikramiye maaşının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sözleşmesine göre en az bir maaş tutarı kadar olması gerektiğine dikkati çekerek, “Ancak bu sözleşme onu da yapmıyor. Seni asgariye çeke çeke emekliyi yok hükmünde sayıyor. Bu bir seçim yatırımıdır. İşte ‘Ben sana zam yaptım oylarını bana ver’ diyor. Bunun başka bir izahı yok çünkü” ifadelerini kullandı. 
 
14 MİLYON EMEKLİ VAR 
 
Hayat pahalılığı karşısında emekli maaşıyla geçinmenin mümkün olmadığının altını çizen Ekmekçioğu, yaklaşan 14 Mayıs seçimlerine işaret ederek, şöyle dedi: “Bir ev kirası olmuş 15 bin TL. Bunun birde elektriği, doğalgazı, gıdası var. Sağlık deseniz zaten almış başını gidiyor. Bir emekli hastaneye gidip raporlu ilacını aldığı zaman 250 TL ödemek zorunda kalıyor. Nerede sağlık güvencesi? O da yok. Her şeyimizi yiyip bitirdiler. Ancak ülkedeki milyonlarca emeklinin önümüzde bir seçim var. Biz 14 milyon emekli olarak emeklilerin desteğini kim alırsa ona vermeyi düşünüyoruz. Ayrıca gidecek olan bu hükümetin ardından yeni gelecek hükümetten de bunun hesabı sorulur.”
 
ANAYASAL HAK  
 
7 yıldır emekli olduğunu söyleyen Şehriban Kaya, “müjde” olarak açıklanan emekli maaş artışını  “saçma bir zam” olarak nitelendirerek, ekledi: “Emekli maaşı Anayasal bir hak olmakla beraber, belirli dönemlerde hesaplanan enflasyona göre verilmesi gereken bir zam olmalıdır. Açlık ve yoksulluk sınırının altında bir zam alıyoruz. Cumhurbaşkanı çıkıp bir lütufmuş gibi bunu sunuyor ama biz bunun bir seçim yatırımı olduğunu biliyoruz. Kimse kanmasın ve kanmayacak da zaten. 7 bin 500 TL çok komik bir rakam. İsterse 10 bin TL versin. Bu sistem de bu kadar zamlarla hiçbir şey olmaz, çünkü geçinemiyoruz.” 
 
‘İNSANCA BİR YAŞAM’ TALEBİ
 
Asgari ücretin altındaki emekli maaşıyla yaşamın “ölüm” anlamına geldiğini belirten Kaya, emekliler olarak insanca yaşanabilecek bir zam istediklerini dile getirdi. Kaya, “Köle değiliz, O’da padişahımız değil. Demokratik, laik ve Anayasası olan bir ülkede her yurttaşın insanca yaşam hakkı vardır. Biz bunu istiyoruz. Yoksulluk sınırının 30 bin TL olduğu bir ülkede gerçekleri biliyoruz. Lütfen artık uyanın bu bir sadaka veya lütuf değil bizim hakkımızdır. Bizden kesilen maaşlarımızın bir gereğidir. İnsanca yaşayabileceğimiz bir zam istiyoruz” diyerek, tepki gösterdi. 
 
‘SEÇİM RÜŞVETİ’
 
İktidarın, emeklilerin taban aylıklarına yaptığı 2 bin liralık artışı “seçim rüşveti” olarak tanımlayan Taner Günerbüyük ise, yapılacak zam artışının tüm emeklileri kapsaması gerektiğinin altını çizdi. Günerbüyük, “Seçim öncesi yığınsal bir emekli kitlesi olduğundan dolayı emekliler üzerinden oy devşirmeye çalışıyorlar ama emeklilerimiz bu tezgaha gelmeyecek. Biz en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesini ve açlık sınırına göre güncellenmesini istiyoruz” diye belirtti.
 
‘AKP ZENGİNLERİN PARTİSİ’ 
 
Emekli maaşı artışını “seçim yatırımı” olarak değerlendiren bir diğer emekli Cafer Subaşı, AKP’nin emekçilerin aksine “zenginlerin partisi” olduğunu belirtti. Ülkedeki sisteme dikkat çeken Subaşı, “Sabah iş başı yapıp akşam saat 20.00’da çıktığınız bir sistemde üstüne birde mesai yaptığınızda bir robot haline getiriliyorsunuz. Bu ancak örgütlü bir mücadeleyle düzelebilir. Bugün bazı insanlar bunu bir lütuf gibi görebilir ancak bunun dolaylı yoldan tekrardan kendisinden kesildiğinin farkında değil. Benim şükredeceğim bir şey yok, çünkü ödememi yapmışım zaten” diye belirtti. 
 
2003 yılında emekli olan Osman Türk, emekli olduğu dönemde asgari ücretin 226 TL olduğunu, kendisinin ise o dönem 570 TL aldığını kaydetti. Bugünkü duruma değinen Türk, “Şimdi geldiğimiz süreçte asgari ücretin altında kaldım. Yani bir asgari ücret bile alamıyorum. Hakkımı helal etmiyorum. Yapılan 2 bin TL’lik artış da bir zam değil seçim yatırımıdır. İnsanlardan oy almak için böyle bir adım attılar. Ama bununla daha çok tepki çektiler. Enflasyonun yüzde 80’inin üzerinde olduğu bir ülkede tutup lütuf gibi 2 bin TL veriliyorsa bu üzücü bir şey.  Görüştüğüm birçok emekli dahil toplum bunu kabul etmiyor” dedi. 
 
HESAP SORMA ÇAĞRISI
 
Açıklanan zamla emeklilerin ikiye bölünmeye çalışıldığına dikkati çeken Türk, ”Bakın en düşük emeklilere 7 bin 500 TL verilecekken ondan öncesinde 3 bin 600 gün prim ödeyenler ile 9 bin gün prim ödeyenleri de aynı ücretle eşitlemeye çalışıyorlar. Ama bu da açlık ve yoksulluk sınırının tamamen altında kalıyor. Eğer öyle bir eşitleme gerekiyorsa bütün işçilerin maaşını bugün 15 bin TL yapılmalıdır” diye belirtti. Yaklaşan 14 Mayıs seçimlerinde emekliler olarak AKP iktidarından hesap soracaklarını belirten Türk, şöyle devam etti: “Halk kendilerinden alınan vergilerin nereye gittiğini öğrenmek için 22 yıldır bu ülkeyi yönetenlerden hesap sormalı ve tamamen zenginlerden yana olup fakirleri silen bu iktidarı mutlaka ama mutlaka göndermelidir.” 
 
MA / İbrahim Irmak

Diğer başlıklar

15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü
01:10 Meclis İliç Komisyonu’nun üyeleri Resmi Gazete’de
18/04/2024
23:17 Tokat'ta 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha
23:09 Amed Tiyatro Festivali’nin startı verildi
22:49 Dêrik Belediyesi’nde x-ray cihazları kaldırıldı
22:31 Rönesans Rezidans davası: İmar affı yapan, imzası olan herkes yargılansın
21:31 Tokat’ta ev ve ahırlarda ağır hasar oluştu, halk sokakta
21:18 DİSK’ten 1 Mayıs’a katılım çağrısı
20:16 Erdoğan, AYM başkanıyla görüştü
20:06 AKP’li belediye, kömür küllerini dereye döktü
19:35 ‘Gardiyanlar, Örkmez ve Uğur’u ‘sizi tecavüzcülerin yanına veririz’ diye tehdit ediyor’
19:22 SES eski Eş Genel Başkanı Erden'in ev hapsi kaldırıldı
19:10 Kadınlar Amed’den seslendi: Devlet şiddetine karşı mücadeleye devam
18:27 Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem
18:23 DEM Parti, AK Genel Sekreteri Pejcinovic ile görüştü
17:54 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbetine ÖHD ve DEM Parti’den destek
17:18 51 kişinin hayatını kaybettiği Furkan Apartmanına ilişkin rapor
17:06 Et ve Süt Kurumu’ndan yüzde 25’lik zam
17:01 Hastane deposunda bir işçi ölü bulundu
15:54 Amed’de kaza: 2’si çocuk 10 yaralı
15:48 21 kişinin hayatını kaybettiği otelin 5 kolonu eksikmiş
15:46 MEB’de ‘ihale’ soruşturmasında 3 gözaltı
15:26 AKP'li Beyoğlu'nun kaldırdığı kadın heykeli yeniden dikildi
14:47 Özerk Yönetim ve Şam yeniden diyalog masasında
14:46 Êlih kayyımı 3 milyar 53 milyon 970 bin TL borç bıraktı
14:44 Wan’da düzenlenecek 1 Mayıs bölge mitingine çağrı
14:22 Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatları CPT ile görüştü
14:21 Uzman çavuş tacizini takip eden Şirnex Barosu’na tehdit
14:20 Kaçak kazıda 3 kişi hayatını kaybetti
14:15 AKP'li yönetim belediye araçlarını bu hale getirdi
13:57 Gazeteci Gültekin hakkında beraat kararı
13:45 Taşımalı oylarla seçilen AKP'liler birbirlerini 'kirli işlerle' suçladı
12:52 Konya’da kuran kursu patlama davasında yeniden karar çıktı
12:43 CHP’nin yeni grup başkanvekili belli oldu
12:33 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:40 Wan-Gever yolu heyelan nedeniyle kapandı
11:39 AKP’nin bıraktığı borç billboardlara asıldı
11:04 Gazeteci Yalçın’a 1 yıl hapis ve para cezası
10:59 DEM Parti MYK'si toplandı
10:54 1 kolber katledildi, 1 kolber kayıp
10:36 Gülistan Doku Futbol Turnuvası: Özel savaşa karşı sahaya çıkıyoruz
10:10 Cinsel saldırıdan tutuklanan askerden 'saygın biriyim' savunması
09:45 Remziye Bor davasında AYM’den karar bekleniyor
09:28 Kayyımdan Erdoğan mitingi ve hediyelik eşyaya 8 milyon 886 bin TL harcama
09:04 177 gün oldu: Gazeteci Ahmet’ten haber yok
09:03 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:02 Ahtamar’da ilkbahar güzelliği
09:00 MİT’in çocuk etkinliğine tepki: Eğitim eğitimcilere bırakılmalı
09:00 'Tutsakların direnişine ortak olalım'
09:00 Gazeteci Özuğurlu: Egemenlerin düzeni arıza vermeye başladı
09:00 Gazeteci Oynaş: Cezaevinde baskılara karşı direniş arttı
09:00 18 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:54 Uluslararası 'Öcalan’la Diyalog' etkinlik günleri düzenlenecek
08:48 Deprem yaşanan Tokat’ta okullar tatil
00:43 Furkan Nesli Derneği’nde bıçaklı saldırı
17/04/2024
22:08 Şengal’de Çarşema Sor kutlamaları
20:44 Çanakkale'de kanal çalışmasında göçük: 2 işçi hayatını kaybetti
20:20 Binarê Qendîl’e saldırı
18:31 Uzman çavuş ‘cinsel saldırı’ suçundan tutuklandı
18:24 Evli olduğu Enes Suna tarafından şiddet gören kadın hayatını kaybetti
18:01 Japonya’da 6.4 ve 5 büyüklüğünde deprem
17:43 Cenevre’de CPT’ye çağrı: Tecrit işkencesini sonlandır
17:34 Şenyaşar: Üstünlerin hukukuna karşı nöbetimiz devam ediyor
17:26 Irak Parlamentosu'ndan Türkiye'ye ziyaret
17:02 Kobanê Davası’nda tahliye çıkmadı
16:45 Misirc kayyımının borçları bilboardlara asıldı
16:31 Sırrı Süreyya Önder Meclis oturumunda rahatsızlandı
16:14 Esenyurt’ta mobilya imalathanesinde yangın
15:55 Bafil Talabani: Seçimler zamanında yapılacak