‘Kadın düşmanı partilere oy yok’

img
AMED - Cumhur İttifakı’nın kadın karşıtı politikalarına tepki gösteren Rosa Kadın Derneği yöneticisi Suzan İşbilen, “Kadın düşmanı partilere oy yok. Köleliği değil, özne olmayı seçeceğiz” dedi. 
 
Seçim takviminin açıklanmasının ardından siyasi partiler ülke sorunları etrafında ittifaklar kurarken, özelikle Cumhur İttifakı’nın demokrasi karşıtlığı ve kadın kazanımlarını hedef alması dikkati çekiyor. AKP-MHP’nin yer aldığı ittifaka dahil olan Yeniden Refah Partisi (YRP) ve Hür Dava Partisi’nin (HÜDA PAR), içerisinde 6284 sayılı Ailenin Koruması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlemesine Dair Kanun’da değişikliğin de yer aldığı 30 öneri sunması tepkilere neden oldu. Rosa Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyesi Suzan İşbilen, iktidar ittifakının kadın kazanımlarını hedef aldığını söyledi. 
 
‘KADINLARI YOK SAYMA ADIMLARI’
 
Cumhur ittifakında kaybetme korkusunun başladığına dikkati çeken İşbilen, “Bu kaybetme korkusu beraberinde kendisi gibi gerici, özellikle kadına yaklaşımı eril ve cinsiyetçi olan siyasi partilerle bir araya gelmesine de vesile oldu. Kadınların yıllar boyu verdiği mücadeleden kazandıkları kazanımları yok eden bir takım anlaşmalar yapmak istiyorlar. Tabii biz yıllardır AKP ve MHP’nin kadına yaklaşımını çok iyi biliyoruz. Özellikle İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması AKP’nin kadına yaklaşımıyla ilgili bir durumdur. AKP gerçekten kadını eve kapatan ve erkeğin kölesi yapan bir anlayıştadır. 
 
‘HİZMET EDEN YAKLAŞIMLARI ORTAKTIR’
 
Doğallığında Türkiye’de özellikle cemaatler ve dinci partiler, siyasallaşmış İslam’ı kullanarak sadece parti ya da Türkiye deki bir iktidarlaşma değil evde de iktidar olma çabasındalar. Evdeki iktidarını da kadın üzerinden sürdürmesi için kadının bilinçsiz, erkeğe, aileye hizmet eden ve hizmetin dışında hiçbir amacı, hedefi olmayan bir kadın yaratma çabası olduğu için kendisi gibi düşünen partilerle ittifak çabasında. Mesela HÜDA PAR ile bir ittifakı var. Biz HÜDA PAR’ı 90’lı yıllarda o genç kadınların yüzlerine attıkları kezzaptan tanıyoruz, kadınlar o dönem çok ötekileştiriliyordu. HÜDA PAR, Yeniden Refah Partisi, AKP ve MHP’nin kadın yaklaşımları ortaktır” diye belirtti. 
 
‘HER YÖNÜYLE MÜDAHALE VAR’
 
Bu partilerin her sözü kadın karşıtı olduğunun altını çizen İşbilen, “Mesela bakıyoruz, çok yaygın sosyal medyada, kendine hoca, imam diyen insanlar sürekli kadınları olumsuzluyor. Kadınları gözden düşüren videolar yayınlanıyor hatta kadınların giyiminden kaynaklı ‘ülke kasaba döndü, her yer et’  diyerek kadınları küçümseyen yaklaşımlarda bulunuyorlar. Öyle bir algıları var ki: kadının kıyafetine, konuşmasına, gülmesine dolayısıyla her yönüyle müdahale var. Bu anlayışlar kadını eve koyup, hem ülke iktidarlarını sağlamlaştırmak hem de evdeki iktidarını devam ettirmek ve kadının köleliğini kalıcılaştırmak için saldırıyorlar. Sınıflı toplumun oluşumundan günümüze kadar toplumsal boyutta kadına yaklaşımda eril ve cinsiyetçi zihniyete karşı sürekli kadının bir mücadelesi olmuştur ve kadın bu mücadelesiyle birçok kazanım elde etmiş ve bu kazanımlarını anayasaya koyarak da yasallaşmıştır. Kadın erkek eşitliğinden tutalım, kadınların eğitim görme, meslek edinme haklarına kadar bütün bunlar kadınların kendi mücadelesiyle kazandığı haklardır ve bugün kendi iktidarlarını kaybetme uğruna yıllardır özgürlük mücadelesinde çok bedel ödemiş kadınların bu kazanımlarını geri getirmek gibi hedefleri var ve bu hedefleri de gerici zihniyetleriyle yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu. İşbilen, “Ne HÜDA PAR ne Yeniden Refah Partisi ne AKP-MHP faşist iktidarı kadınların kazanımlarını yasalardan kaldırsalar da kadınlar asla haklarından vazgeçmeyecektir” diye ekledi. 
 
‘YASA KALKARSA ERKEĞİN İNSAFINA BIRAKILACAK’
 
Kadın kazanımı olan 6284 sayılı yasasının önemine vurgu yapan İşbilen, “Kadını ve çocuğu yasalar karşısında koruyan bir maddedir. Kadın şiddet gördüğünde bu yasa kadını koruyabiliyor, erkeğe evden uzaklaştırma kararı verebiliyor, sığınma evlerinde koruma altına alabiliyor. Eğer 6284 sayılı yasa kalkarsa kadın tamamen erkek şiddetinin insafına bırakılacak. Bu yasalar kadınların mücadelesiyle elde ettiği hakladır. Bu kazanım keyfiyetçi yaklaşımın önüne geçiyor. 6284 sayılı yasanın kaldırılmasını Meclis’te savunan da var. Bu yasa kalkarsa ‘ben eşimi öldürsem, cezaevine girer miyim’ gibi hesaplar yapan da var” dedi. 
 
‘KAZANIMLARI ASLA BIRAKMAYACAĞIZ’
 
İşbilen, “Kadına yönelik şiddet artmasına rağmen kadınların kazanımları oldu ve bugün o kazanımlar geri alınmak isteniyor. Kadınlar bu kazanımlarını asla bırakmayacaktır. Evde ve sokakta bunun mücadelesini verecektir. Özellikle bu 8 Mart’ta en ücra yerlerde bile kadınlar ayağa kalktı, kendi haklarını aradılar. Bu da kadın mücadelesinin geldiği boyut ve aşamadır. Artık bu saatten sonra eve kapatmak, köleleştirmek, erkeğin kendi cinsel zevki için kullanabileceği kadınlar çok gerilerde kaldı. AKP’nin içinde de kadın vekiller 6284 sayılı yasanın kaldırılmasına tepki gösterdiler. Sonuçta kadın her yerde risk altındadır. Demin verdiğim örnekte ki gibi evdeki şiddet ayrı bunlardan alınan cesaret ile sokak ta da şiddet başlayacak. Ama o yasa var olduğu sürece bunlar bu kadar keyfiyetçi davranamayacak” ifadelerini kullandı.
 
‘AİLE ASLA KUTSAL OLAMAZ’
 
6284 sayılı kanunun hedef alınmasını “kutsal aile düzenini bozuyor” söylemlerine dayandırıldığını hatırlatan İşbilen, şöyle devam etti: “Kadınlar olarak aileye bakış açımız şudur; her zaman için demokratik aileyi savunuyoruz. Onlara göre kadın, erkeğin her türlü sözüne sesiz kalan, yaptırımlarını sineye çekmeli. ‘Aile kutsaldır’ diyorlar. Aile asla kutsal olmaz. Çünkü aile erkeğe hizmet edildiği sürece kutsallaştırılmak isteniyor. Biz de ailenin bu yönüyle kutsallığına karşı çıkıyoruz. Ama aile gerçekten de demokratik olursa çocukların, kadının, erkeğin ortak kararları varsa ve ortak çalışmalar yürütebiliyorsa bu demokratiktir. Kadınlar çalışma hakkını da 1926 yılında elde etti. Bugün bu yasa kaldırıldığı takdir de o haklar da elinden alınacak. Ekonomi iktidarlaşmayı sağlayan en büyük etkendir. Kadını ekonominin, eğitimin, siyasetin dışında bırakırsan, kadının kendini ifade edebileceği bir koşul ve imkan kalmıyor. Biz aileyi kutsallaştırıp, o kutsallık içinde erkeğe hizmet eden bir aile anlayışını kabul etmiyoruz. Böyle bir aile olmaması gereken bir aile anlayışıdır.” 
 
‘KADIN DÜŞMANLARINA OY YOK’
 
Seçimlerde kadınların değiştirme gücüne vurgu yapan İşbilen, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün Türkiye’de Cumhur, Millet ve Emek ve Özgürlük İttifakı var. Kadınlar siyasi partilerin kadın programlarına bakıyor. Mesela Cumhur İttifakının içinde yer alan partiler kadın düşmanı partilerdir ve bu partilere asla oy yok. Millet İttifakına bakıyorsunuz, içinde parçalı farklı duruşlar var ama İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun kaldırılmasına karşı çıkanlar da var. Diğer tarafta ise Emek ve Özgürlük bloku var ki gerçekten o blokun içinde yer alan bütün partilerin programlarında ayrı ayrı kadın haklarını savunanlar var. Sadece savunmakla kalmayıp, bizzat kadın mücadelesinin içinde, sokakta özgürlük mücadelesini veren kadınlar var. Doğalında kadınlar oy tercihlerini yaparken de kendi haklarını savunan partilere oy vereceklerdir. Bizim tercihimiz zaten bellidir. Bizler oylarımızı kullanırken bize köleliği, erkeğe hizmeti dayatan partilere değil bizimle birlikte haklarımızı savunan, kadını nesne değil özne gören partilere dikkat edeceğiz. Gerçekten de o dersi de vereceğiz onlara.”
 
MA / Eylem Akdağ

Diğer başlıklar

11:17 Kanîreş'te deprem
11:15 Kuvvetli sağanak uyarısı
10:08 Ankara Gar Katliamı'nda hayatını kaybedenler anıldı
09:11 Jin derginin bu haftaki kapağı Cumartesi Anneleri
09:09 Yoğun bakımdaki tutsak için ATK’ye başvuru yapılacak
09:07 Marunis'teki direnişte temel talep madenin kapatılması
09:07 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:06 41 kiloya düşen hasta tutsağın avukatı: Sadece nefes alabiliyor
09:04 Önlem alınmayan yolda 3 yılda 12 çocuk hayatını kaybetti
09:01 Wan sokakları: Kürt sorunu çözülmeden ekonomi düzelmez
09:00 26 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:25 Minbic'e saldırılar sürüyor
07:52 Yıldırım defnedildi
25/05/2024
23:33 Demirtaş’tan Cumartesi Anneleri’ne mektup: Sizin gibi direneceğiz
22:47 Avrupa’nın 61 merkezinde Cumartesi Anneleri için eylem
22:07 Licê’de katledilen Yıldırım'ın cenazesi alındı
20:09 Şebnem Köker'i katledenlerin beraatına tepki
19:58 'Sokak hayvanlarını öldürme' yasasına karşı direniş çağrısı
19:39 Nenyas’ta incelemede bulunanlar: Kürt halkını korkutamayacaklar
19:18 Gültan Kışanak: Kadınların ilmek ilmek ördüğü mücadele milyonlarla buluştu
18:41 Licê’deki baskını anlattılar: Köy tarandı, dışarı çıkmamıza izin verilmedi
18:22 Emeklilerden ‘açlığa ve sefalete hayır' mitingi
18:14 Şenyaşar: Ülkeyi yönetenler annelerin çığlığına yenilecek
18:06 Pîran'da 15 Mayıs dil etkinlikleri renkli geçti
18:03 Perî’de ev ev seçim çalışması
16:41 Ağır hasta tutsak Sıddık Güler için tahliye çağrısı
16:39 İzmir’de Madımak Katliamı’nı anlatan belgesel gösterimi yapıldı
16:26 KESK Eş Genel Başkanı Koçak: Tasarruf değil saldırı paketi
16:02 'Adalet ve Özgürlük Buluşmaları' Hatay'da: Birlikte mücadele vurgusu
15:18 Licê’de katledilen Yıldırım’ın cenazesi ATK’de bekletiliyor
15:14 Hasta tutsaklar için duyarlılık çağrısı
14:46 Depremzede Kaya'nın 'adalet' eylemine polis engeli
14:34 Dîlok'un 'Mahmûd ê Tirko'su yaşamını yitirdi
14:19 Cumartesi Anneleri’nin adalet talebi birçok kentte yankılandı
14:12 Amed Büyükşehir Belediyesi, Dêrsim Belediyesi’ne otobüs hibe etti
14:02 Erdîş'te miting: Kürtçeyi her alanda yaşatacağız
13:32 İhraç edilen emekçilerin işe iade edilmesi istendi
13:32 TJA'dan okuma etkinliği
12:05 Samsun'da bir kadın katledildi
11:42 Cumartesi Anneleri eylemi 1000’inci haftasında: Vazgeçmeyeceğiz
11:42 Hasta tutsak 72 yaşındaki Çam kalp krizi geçirdi
11:12 Cumartesi Anneleri bininci haftada Galatasaray Meydanı'nda toplanmaya başladı
10:25 Galatasaray Meydanı’ndaki polis bariyerleri 300 hafta sonra kaldırıldı
10:22 Av. Arslan'a 'Erdoğan'a hakaret' davası
09:39 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:31 Başakşehir'de Sinoplular derneğine saldırı: 5 yaralı
09:20 Çocuğa 'Diktatör Erdoğan' cezasının gerekçesi: Ağır eleştiri!
09:19 Perî Belediye Eşbaşkan adayı: Gasp edilen belediyemizi geri alacağız
09:18 Gözlük talebi reddedilen tutsak için yeni başvuru
09:17 CHP'li eski vekilden Kobanê tepkisi: Bu sadece DEM Parti'nin meselesi değil
09:16 Dinmeyen acı: Biri 30 yıldır babasını, diğeri ise oğlunu arıyor
09:15 Kopyala-yapıştır ÇED raporlarıyla ekoloji tahribatı büyüyor
09:14 Çıplak arama ve adli koğuşa karşı çıkan Eriş'e iki ayrı soruşturma
09:10 İmralı'dan haber alamama hali 39’uncu ayında: 551 başvuru yanıtsız
09:09 64 yıldır dağlarda şifalı bitki topluyor
09:07 Federe Kurdistan Bölgesi'nde seçimler ne zaman yapılacak?
09:04 Eşbaşkanlar merak edilenleri yanıtladı: Büyük zaferin büyük sorumlulukları olur, başaracağız
09:01 25 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:59 Mêrdîn’de tecavüz faili tutuklandı
08:28 Licê'deki operasyonda bir yurttaş öldürüldü
24/05/2024
23:59 ‘Anadilde tiyatro’ motivasyonuyla yola çıkan 'Zîd û Han' Ankara’da
23:31 Licê'nin bir mahallesinde asker ablukası: Bölgeden silah sesleri yükseliyor
22:31 Kayıplar haftası dolayısıyla ‘Dargeçit Katliamı’ belgeseli gösterimi
22:01 Bodrum-Kaş arası denizlerde fırtına uyarısı
21:11 Kobanê kararına karşı omuz omuza mücadele çağrısı
20:58 'Curnê Reş’te 2 Haziran’da zafer halayına durulacak'
20:38 30 yılın ardından tahliye edilen Ayçiçek ziyaret edildi
20:30 Komir’de Kültür ve Sanat Merkezi açıldı
20:19 DEM Parti, Perî’de halkın taleplerini dinledi
20:15 Amed'de ‘Ekolojik Belgesel Günleri’ başladı
19:57 Uçar: DAİŞ’liler Türkiye’nin dört bir yanında turist gibi gezdi
19:15 ESP ve SKM: Çocuk istismarına sessiz kalma
19:04 Kadınlardan tecavüz protestosu: Cezasızlık cesaretlendiriyor
17:38 Bakanlığın kapıları 111 gündür Şenyaşar’a kapalı: Adalet içeride can çekişiyor
17:26 Köylüler, askerlerin köye girişini engelledi
17:17 Cudî ve Gabar’a giriş çıkış yasağı 15 gün daha uzatıldı
17:11 Alpagut Linyit Kömür işletmesi işçileri haklarını geri aldı
16:51 Şenyaşar, 1000’inci haftasında Cumartesi Anneleri’nin yanında olacak
16:44 Uluslararası Adalet Divanı’ndan İsrail'e Refah saldırısını durdurma emri
16:23 DAD'tan Yeni Yaşam'a ziyaret
16:22 Ankara'da iş cinayeti
16:18 Korucu cinayetinde 2 tutuklama
16:14 Soylu'nun 'tarihi uyuşturucu operasyonu' dediği davada beraat
16:00 Haber Sen: Sendikalar atama bürosu değil
15:50 Birçok kentte ‘Tecride son ver’ çığlığı
15:32 Veteriner Hekimleri Birliği: Ötenazi yapmayacağız!
15:08 Kobanê Davası avukatları: Kumpası ifşa etmeyi sürdüreceğiz
14:46 Talim ve Terbiye Kurulu yeni müfredatı onayladı
14:22 Kobanê tutsaklarına ziyaret: Şimdi direnme zamanıdır
14:20 41 kiloya düşen hasta tutsak için çağrı: Serbest bırakın
14:00 Cumartesi Anneleri'nden 1000'inci hafta için 'karanfil bırak' çağrısı
13:50 KESK’ten ‘tasarruf paketi’ne tepki: Emekçiler sessiz kalmayacak
13:25 Ahmet Türk: Kayyım kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı
13:09 Licê'de ev baskınları
13:02 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
12:54 Erzirom’da bir kadın katledildi
12:35 Farqîn Belediyesi Kürtçe anonsa başladı
12:09 Papua Yeni Gine’de heyelan
12:04 DEDAŞ jandarmayla evleri basıp ceza kesti
11:36 Kod-46 ile atılan işçilerin eylemi 5'inci gününde
11:15 Kuzey ve Doğu Suriye’de seçim hazırlıkları son aşamada
11:13 İstanbul'da bir kadın katledildi
10:28 Demir'i tasarlayarak katleden asker 'kasten öldürmekten' yargılanacak
10:07 İzmir'de deprem
10:06 Yağış azaldı, kuraklık kapıda
09:47 Adana'da sağanak yağış su baskınlarına neden oldu
09:42 ‘Tecride karşı eylemdeki tutsakların sesi olmalıyız'
09:28 'Kendini yaktı' dediği kadını katlettiği ortaya çıktı
09:25 Bakanlıktan ağır hasta tutsağa dair 'bastonla yürüyebiliyor' yanıtı
09:18 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:08 Sokak köpeklerini öldürmeye 'uyutma' kılıfı
09:07 Sözler tutulmadı: Binlerce çocuk diyabetle mücadele ediyor
09:07 Çiftçinin gideri arttı kazancı değişmedi
09:06 Bin haftadır Galatasaray'da adalet arayan Eren: Bir mezar istiyoruz
09:05 İzmir'de dört bir yanda işçi direnişi
09:04 Mutlak tecrit 38'inci ayını doldurdu: İmralı hukuksuzlukların merkezi oldu
09:03 Tutsak yakınları: Tecrit kaldırılmalı, endişelerimiz giderilmeli
09:02 AKP'nin 'aile' genelgesi: Kadınların hayatına el koyma planı
09:01 Koçerler göç yolunda
09:00 24 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
23/05/2024
22:48 Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 800’e çıktı
21:35 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz eden fail gözaltında
21:30 DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu'na Sevinç Özgüner ödülü
20:36 'Karanlık gidecek Kobanê ve Gezi kalacak'
19:53 İstanbul’da 27 tutuklama
19:46 Adalet Peşinde Aileleri, Meclis Başkanvekili Önder ile görüştü
19:30 Gençlik örgütlerinden tutuklamalara tepki
19:21 Şenyaşar’dan Erdoğan’a: Bizi katleden vahşileri vekil yaptınız
18:29 Eren Odabaş tahliye edildi
18:23 Amed’te kadın katliamları protesto edildi
18:17 Eşbaşkanların çağrısı üzerine halk belediye önünde uzun kuyruklar oluşturdu
17:34 Özlem Zengin'den Cumartesi Anneleri açıklaması
17:14 30 yıl sonra tahliye edildi
17:08 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz haberine yayın yasağı
17:04 ‘Adalet ve Özgürlük Buluşmaları’nda Pîrsûs Katliamı’nda yitirilenler anıldı
16:57 Bayındır: Özgürlük mücadelesi zafere ulaşacak
16:54 Erdîş’te dil mitingi için bildiri dağıtıldı
16:47 Perî'de kapı kapı seçim çalışması
16:33 Riha’da gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
16:27 Çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi
16:26 MESEM kapsamında çalıştırılan 17 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi
16:19 DEM Parti Curnê Reş’te seçim çalışmalarını hızlandırdı
16:09 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
16:03 Sokak hayvanlarını 'öldürme' yasasına karşı eylem başlattılar
15:57 Deniz Poyraz Kent Bostanı’nda fideler toprakla buluştu
15:47 KCDK-E’den Öcalan için çağrı: Seferberlik ruhuyla alanlara
15:29 Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi
15:05 Rusya'dan Lazkiye ve İdlib kırsalına hava saldırısı
14:49 Özerk Yönetim heyetinden İsveç’e ziyaret
14:34 BES'ten birçok kentte 11 talepli eylem