‘Kadın düşmanı partilere oy yok’

img
AMED - Cumhur İttifakı’nın kadın karşıtı politikalarına tepki gösteren Rosa Kadın Derneği yöneticisi Suzan İşbilen, “Kadın düşmanı partilere oy yok. Köleliği değil, özne olmayı seçeceğiz” dedi. 
 
Seçim takviminin açıklanmasının ardından siyasi partiler ülke sorunları etrafında ittifaklar kurarken, özelikle Cumhur İttifakı’nın demokrasi karşıtlığı ve kadın kazanımlarını hedef alması dikkati çekiyor. AKP-MHP’nin yer aldığı ittifaka dahil olan Yeniden Refah Partisi (YRP) ve Hür Dava Partisi’nin (HÜDA PAR), içerisinde 6284 sayılı Ailenin Koruması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlemesine Dair Kanun’da değişikliğin de yer aldığı 30 öneri sunması tepkilere neden oldu. Rosa Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyesi Suzan İşbilen, iktidar ittifakının kadın kazanımlarını hedef aldığını söyledi. 
 
‘KADINLARI YOK SAYMA ADIMLARI’
 
Cumhur ittifakında kaybetme korkusunun başladığına dikkati çeken İşbilen, “Bu kaybetme korkusu beraberinde kendisi gibi gerici, özellikle kadına yaklaşımı eril ve cinsiyetçi olan siyasi partilerle bir araya gelmesine de vesile oldu. Kadınların yıllar boyu verdiği mücadeleden kazandıkları kazanımları yok eden bir takım anlaşmalar yapmak istiyorlar. Tabii biz yıllardır AKP ve MHP’nin kadına yaklaşımını çok iyi biliyoruz. Özellikle İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması AKP’nin kadına yaklaşımıyla ilgili bir durumdur. AKP gerçekten kadını eve kapatan ve erkeğin kölesi yapan bir anlayıştadır. 
 
‘HİZMET EDEN YAKLAŞIMLARI ORTAKTIR’
 
Doğallığında Türkiye’de özellikle cemaatler ve dinci partiler, siyasallaşmış İslam’ı kullanarak sadece parti ya da Türkiye deki bir iktidarlaşma değil evde de iktidar olma çabasındalar. Evdeki iktidarını da kadın üzerinden sürdürmesi için kadının bilinçsiz, erkeğe, aileye hizmet eden ve hizmetin dışında hiçbir amacı, hedefi olmayan bir kadın yaratma çabası olduğu için kendisi gibi düşünen partilerle ittifak çabasında. Mesela HÜDA PAR ile bir ittifakı var. Biz HÜDA PAR’ı 90’lı yıllarda o genç kadınların yüzlerine attıkları kezzaptan tanıyoruz, kadınlar o dönem çok ötekileştiriliyordu. HÜDA PAR, Yeniden Refah Partisi, AKP ve MHP’nin kadın yaklaşımları ortaktır” diye belirtti. 
 
‘HER YÖNÜYLE MÜDAHALE VAR’
 
Bu partilerin her sözü kadın karşıtı olduğunun altını çizen İşbilen, “Mesela bakıyoruz, çok yaygın sosyal medyada, kendine hoca, imam diyen insanlar sürekli kadınları olumsuzluyor. Kadınları gözden düşüren videolar yayınlanıyor hatta kadınların giyiminden kaynaklı ‘ülke kasaba döndü, her yer et’  diyerek kadınları küçümseyen yaklaşımlarda bulunuyorlar. Öyle bir algıları var ki: kadının kıyafetine, konuşmasına, gülmesine dolayısıyla her yönüyle müdahale var. Bu anlayışlar kadını eve koyup, hem ülke iktidarlarını sağlamlaştırmak hem de evdeki iktidarını devam ettirmek ve kadının köleliğini kalıcılaştırmak için saldırıyorlar. Sınıflı toplumun oluşumundan günümüze kadar toplumsal boyutta kadına yaklaşımda eril ve cinsiyetçi zihniyete karşı sürekli kadının bir mücadelesi olmuştur ve kadın bu mücadelesiyle birçok kazanım elde etmiş ve bu kazanımlarını anayasaya koyarak da yasallaşmıştır. Kadın erkek eşitliğinden tutalım, kadınların eğitim görme, meslek edinme haklarına kadar bütün bunlar kadınların kendi mücadelesiyle kazandığı haklardır ve bugün kendi iktidarlarını kaybetme uğruna yıllardır özgürlük mücadelesinde çok bedel ödemiş kadınların bu kazanımlarını geri getirmek gibi hedefleri var ve bu hedefleri de gerici zihniyetleriyle yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu. İşbilen, “Ne HÜDA PAR ne Yeniden Refah Partisi ne AKP-MHP faşist iktidarı kadınların kazanımlarını yasalardan kaldırsalar da kadınlar asla haklarından vazgeçmeyecektir” diye ekledi. 
 
‘YASA KALKARSA ERKEĞİN İNSAFINA BIRAKILACAK’
 
Kadın kazanımı olan 6284 sayılı yasasının önemine vurgu yapan İşbilen, “Kadını ve çocuğu yasalar karşısında koruyan bir maddedir. Kadın şiddet gördüğünde bu yasa kadını koruyabiliyor, erkeğe evden uzaklaştırma kararı verebiliyor, sığınma evlerinde koruma altına alabiliyor. Eğer 6284 sayılı yasa kalkarsa kadın tamamen erkek şiddetinin insafına bırakılacak. Bu yasalar kadınların mücadelesiyle elde ettiği hakladır. Bu kazanım keyfiyetçi yaklaşımın önüne geçiyor. 6284 sayılı yasanın kaldırılmasını Meclis’te savunan da var. Bu yasa kalkarsa ‘ben eşimi öldürsem, cezaevine girer miyim’ gibi hesaplar yapan da var” dedi. 
 
‘KAZANIMLARI ASLA BIRAKMAYACAĞIZ’
 
İşbilen, “Kadına yönelik şiddet artmasına rağmen kadınların kazanımları oldu ve bugün o kazanımlar geri alınmak isteniyor. Kadınlar bu kazanımlarını asla bırakmayacaktır. Evde ve sokakta bunun mücadelesini verecektir. Özellikle bu 8 Mart’ta en ücra yerlerde bile kadınlar ayağa kalktı, kendi haklarını aradılar. Bu da kadın mücadelesinin geldiği boyut ve aşamadır. Artık bu saatten sonra eve kapatmak, köleleştirmek, erkeğin kendi cinsel zevki için kullanabileceği kadınlar çok gerilerde kaldı. AKP’nin içinde de kadın vekiller 6284 sayılı yasanın kaldırılmasına tepki gösterdiler. Sonuçta kadın her yerde risk altındadır. Demin verdiğim örnekte ki gibi evdeki şiddet ayrı bunlardan alınan cesaret ile sokak ta da şiddet başlayacak. Ama o yasa var olduğu sürece bunlar bu kadar keyfiyetçi davranamayacak” ifadelerini kullandı.
 
‘AİLE ASLA KUTSAL OLAMAZ’
 
6284 sayılı kanunun hedef alınmasını “kutsal aile düzenini bozuyor” söylemlerine dayandırıldığını hatırlatan İşbilen, şöyle devam etti: “Kadınlar olarak aileye bakış açımız şudur; her zaman için demokratik aileyi savunuyoruz. Onlara göre kadın, erkeğin her türlü sözüne sesiz kalan, yaptırımlarını sineye çekmeli. ‘Aile kutsaldır’ diyorlar. Aile asla kutsal olmaz. Çünkü aile erkeğe hizmet edildiği sürece kutsallaştırılmak isteniyor. Biz de ailenin bu yönüyle kutsallığına karşı çıkıyoruz. Ama aile gerçekten de demokratik olursa çocukların, kadının, erkeğin ortak kararları varsa ve ortak çalışmalar yürütebiliyorsa bu demokratiktir. Kadınlar çalışma hakkını da 1926 yılında elde etti. Bugün bu yasa kaldırıldığı takdir de o haklar da elinden alınacak. Ekonomi iktidarlaşmayı sağlayan en büyük etkendir. Kadını ekonominin, eğitimin, siyasetin dışında bırakırsan, kadının kendini ifade edebileceği bir koşul ve imkan kalmıyor. Biz aileyi kutsallaştırıp, o kutsallık içinde erkeğe hizmet eden bir aile anlayışını kabul etmiyoruz. Böyle bir aile olmaması gereken bir aile anlayışıdır.” 
 
‘KADIN DÜŞMANLARINA OY YOK’
 
Seçimlerde kadınların değiştirme gücüne vurgu yapan İşbilen, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün Türkiye’de Cumhur, Millet ve Emek ve Özgürlük İttifakı var. Kadınlar siyasi partilerin kadın programlarına bakıyor. Mesela Cumhur İttifakının içinde yer alan partiler kadın düşmanı partilerdir ve bu partilere asla oy yok. Millet İttifakına bakıyorsunuz, içinde parçalı farklı duruşlar var ama İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun kaldırılmasına karşı çıkanlar da var. Diğer tarafta ise Emek ve Özgürlük bloku var ki gerçekten o blokun içinde yer alan bütün partilerin programlarında ayrı ayrı kadın haklarını savunanlar var. Sadece savunmakla kalmayıp, bizzat kadın mücadelesinin içinde, sokakta özgürlük mücadelesini veren kadınlar var. Doğalında kadınlar oy tercihlerini yaparken de kendi haklarını savunan partilere oy vereceklerdir. Bizim tercihimiz zaten bellidir. Bizler oylarımızı kullanırken bize köleliği, erkeğe hizmeti dayatan partilere değil bizimle birlikte haklarımızı savunan, kadını nesne değil özne gören partilere dikkat edeceğiz. Gerçekten de o dersi de vereceğiz onlara.”
 
MA / Eylem Akdağ

Diğer başlıklar

29/05/2023
22:39 AKPM: Cumhurbaşkanlığı seçimi adil olmayan koşullarda yapıldı
20:35 HDP İnegöl İlçe Örgütü’ne taşlı saldırı
19:17 HDP'den Demirtaş’ı hedef alan Erdoğan'a: Bizi yolumuzdan alıkoyamaz
19:08 Dört ülkede açlık krizi en üst seviyede
18:19 HDK ve DTK yeni dönem yol haritasını belirleyecek
18:00 İlerici Kadınlar: Karanlığa karşı umut örgütlü mücadelemizde
17:47 Ankara’da bir kadın katledildi
17:40 Eski Buca Cezaevi projesi kamu yararına aykırı bulundu
17:39 İran’da kadın öğrenciler üniversiteden çıkarıldı
17:25 ÖHD, Colemêrg’teki işkenceye dair hukuki süreç başlattı
16:58 Dedeoğulları Katliamı ve saldırı dosyalarının birleştirilme talebine red
16:48 İHD’den seçim sonuçlarına ilişkin açıklama
16:40 Siyasi partilerden evi kurşunlanan DBP’li yöneticiye ziyaret
16:12 Şenyaşar ailesi: Mücadelemiz kararlılıkla devam edecek
16:00 İkinci tur kesin sonuçları 1 Haziran'da açıklanacak
15:00 Polis şiddetinin fotoğrafı: Doktor ‘baş ağrısı’ raporu verdi
14:25 Xwebûn ‘Kurdan Erdogan red kir’ manşetiyle çıktı
14:01 Benzine zam yolda
13:46 Hizbullah noktaları vuruldu
13:11 Oy ve Ötesi’nin tutanak sorgulama sistemi açıldı
12:57 6 il için sağanak yağış uyarısı
12:44 Türkiye uyuşturucu kullanımında ilk beşte
12:13 Morgan Stanley: Dolar 28 lirayı görebilir
11:06 Ekonomist Önder: Yüzde 52 zafer değil, yenilgidir
10:48 İmamoğlu: Her şey yeniden başlıyor
10:19 TIR ile minibüs çarpıştı: 4 ölü
10:17 Odaya kilitleyerek işkence ettiler: Oğlunu öldürmeye geldik
10:03 YSK’den milletvekili kesin sonuçlarına dair açıklama
09:51 Gazeteci Hekimoğlu: Kürtler üzerine düşeni yaptı
09:40 Mexmûr'da direniş sürüyor
09:38 Gever’de ev baskınları: Gençler dövüle dövüle gözaltına alındı
09:31 Piyasalara seçim etkisi
09:00 Seçimlerin ikinci turuna usulsüzlükler damga vurdu
09:00 Adalet Bakanlığı hasta tutuklu verilerini paylaşmıyor
09:00 29 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:34 'Seçim bitti, şimdi muhasebe zamanı'
01:49 Erdoğan destekçileri bir yurttaşı vurdu
01:13 Alanya’da AKP’lilerden provokasyon
00:48 Erdoğan balkondan ‘yargıya müdahale’ mesajı verdi
28/05/2023
23:55 Millet İttifakı, CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi
23:21 AKP’lilerin saldırdığı yurttaş ağır yaralandı
23:17 İYİ Parti: Üyemiz Erhan Kurt öldürüldü
23:00 Kürtler yine Erdoğan’a ‘hayır’ dedi
22:39 YSK: Geçici sonuçlara göre Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi
22:38 HDP ve Yeşil Sol Parti: Demokratik siyaseti büyüteceğiz
22:29 Akşener’den Erdoğan’a: Sonuçlardan çıkarması gereken dersler var
22:26 Demirtaş: Teslim olmak yok, mücadeleye devam
22:19 Düzkan: Cumhuriyet tarihinin en sağcı ve faşist bileşimi oluştu
22:05 Kaftancıoğlu: Islak imzalı tutanaklar elimizde, itirazlar yapılıyor
21:42 Kılıçdaroğlu: Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız
21:36 HDP ve Yeşil Sol Parti 22.30’da açıklama yapacak
21:23 Efrîn’de Erdoğan kutlaması: Bir çocuk katledildi
21:07 CHP Genel Merkezi önünde provokasyon
21:03 Gazeteci Uçar: Milliyetçilik muhalefete iyi gelmedi
21:01 Erdoğan ilk açıklamasında tehdit etti
20:59 Wan’da bir korucu DBP’li yöneticinin evine ateş açtı
20:51 Diyarbakır Cezaevi’nden seçim sonuçları
20:43 Colemêrg’te şüpheli kadın ölümü
20:05 YSK son verileri açıkladı
19:28 YSK: Oyların yüzde 54,60'ı sayıldı
19:22 Roboskî'de Kılıçdaroğlu fark attı
19:13 CHP Sözcüsü Öztrak: Nefes nefese bir yarış var
18:49 YSK: Yüzde 25 oranında veri akışı oldu
18:37 Uçar’ın oy kullandığı sandıkta Kılıçdaroğlu büyük fark attı
18:26 Akşener: Sandık başından ayrılmayın
18:23 AA şaşırtmadı: Açılışı Erdoğan’ın önde olduğu kentlerden yaptı
18:18 Şırnak ve Mardin cezaevlerinde Kılıçdaroğlu'na rekor oy
18:17 Sîsê’de Erdoğan’a oy yok!
18:13 Seçim yasakları kaldırıldı
17:51 AKP’ye oy isteyen İsmailağa Cemaati’nden kadınlara tehdit: Bize alışacaksınız
17:35 Öztrak: Sandıkların başından ayrılmayın
17:23 AKP’liler sandığa gitmeyenler yerine toplu oy kullandı
17:22 AKP'liler gazeteciyi darp etti, polis izledi
17:19 YSK Başkanı'ndan ilk açıklama: Olumsuz bir durum yok
17:10 Kaftancıoğlu’ndan ‘Verdiğiniz oyu koruma zamanı’ çağrısı
17:04 AKP’li belediye başkanının korumaları müşahide saldırdı
17:03 Riha’da gün boyu ihlal
17:00 İkinci tur oy verme işlemleri tamamlandı
16:15 Ferit Şenyaşar'ın aralarında olduğu heyete saldırı
16:00 AKP'li belediye seçim yasaklarına uymadı
15:59 Cizîr’de polis okul bahçesindeki yurttaşları darp etti
15:52 Seçmene verilen zarfta Erdoğan mühürlü pusula çıktı
15:36 Vezire Ertürk’ü katleden erkek tutuklandı
15:20 Polisler 142 belgesini vermeden oy kullandı
15:17 İhlaller sürüyor: MHP'li başkan mükerrer oy kullanırken yakalandı
15:05 Türkiye, Sefalet Endeksi'nde 10’uncu sırada
15:00 Amed’te sahte oy pusulası
14:56 Sınır köyünde toplu oy iddiası: Avukat ve vekile saldırı
14:51 Irak Petrol Bakanı: Türkiye, bölge petrolünü baskı aracı olarak kullanıyor
14:50 Hezex'te kaza
14:42 Hewlêr’de silahlı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi
14:32 Jin’in yeni sayısı ‘faili meçhuller’
14:31 Şiddet gören kadınlar kapalı adres bilgileriyle oy kullandı
14:29 Seyhan'da bir okulda polis oy verme işlemini durdurdu
14:23 CHP usulsüzlüklere karşı seçim kuruluna başvurdu
14:08 Zarftan Erdoğan mühürlü pusula çıktı
13:54 AKP'lilerden CHP’li belediye başkanına saldırı
13:52 Hatay'da müşahitler darp edildi
13:48 Avrupa'dakilerin yerine oy kullanıldı, asker 'müdahale edemem' dedi
13:46 HDP ve Yeşil Sol’dan ‘Oyunuzu mutlaka kullanın’ çağrısı
13:36 İstanbul’da 28 bin 96 kişi oy kullanamayacak
13:31 İhlaller arttı: Açık oy baskısı, toplu oy kullanımı, AKP’lilerden tehdit
13:04 ‘Süreç buzdolabına kaldırıldı’ sözlerinden sonra ilk kez sandığa gitti
12:58 AKP'lilerden muhtar ve koruculara: Oylarınızı çekip atın
12:54 Korucu ve AKP'liler sandık görevlilerine saldırdı
12:47 Erdoğan posterleri seçim gününde de kaldırılmadı
12:47 YSK Başkanı: Seçim erken sonuçlanır
12:41 Babacan'dan çağrı: Mutlaka sandığa gidin
12:33 Erdoğan oy kullandı: Çok seri bir şekilde bitecek
12:32 Kılıçdaroğlu: Demokrasi için sandığa
12:26 Sırrı Süreyya Önder: Az kaldı, inat da bir murattır
12:23 Roboskî Katliamı 137'nci ayında
12:16 Almanya Sol Parti vekili Amed’te: İnsan hakları için herkes sandık başına
12:14 Sancar: Herkes sandığa gitsin
12:10 İmamoğlu: Helalleşeceğimiz çok şey var, yarından sonra konuşacağız
11:59 İstanbul’da silinebilir YSK imza çizelgesi
11:57 Cizîr’de okul bahçesinde plakasız araç!
11:37 Akşener oy kullandı
11:24 Hür Dava Partisi bir çocuğu müşahit yaptı
11:04 Kadınların yerine oy kullanmak isteyen erkeklere karşı çıkan CHP'li vekil saldırıya uğradı
11:01 Mêrdîn'de polis AKP'ye müşahit topluyor: Toplu oy kullanıyor
10:57 Buldan: Bir oy çok şeyi değiştirir
10:42 Emine Şenyaşar oy kullandı: Değişim olacak
10:26 Yalova’da dışarıdan getirilen zarflar tespit edildi
10:22 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur: İhlallerle başladı, ihlallerle bitti
10:17 Demirtaş'tan fotoğraflı paylaşım: Oy verme hakkınızı kullanın lütfen
09:39 Depremzedeler konteynerlerde oy kullanmaya başladı
09:36 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı: Sandıklara sahip çıkalım
09:03 Av. Ekinci: Ankara JİTEM Davası kararı siyasidir
09:01 ‘İmralı’da tecrit sürdükçe ekonomi düzelmez’
09:00 28 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:52 YNK’li Gelali: KDP Mexmur’u boşaltmak istiyor
08:00 Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için oy verme işlemi başladı
27/05/2023
23:55 İkinci tur seçimlerine saatler kaldı
22:41 Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü Merve Dizdar’ın oldu
21:51 Tutuklamalara havai fişeklerle protesto
21:21 Binlerce kişi Habur’da bekletiliyor
21:15 Lozan ve Marsilya’da Mexmûr ablukası protesto edildi
19:55 Wan'da Şükrü Koçak bir kadını katletti
18:50 Irak ordusunun Mexmûr ablukası sürüyor
18:02 Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı
18:00 Seçim yasakları başladı
17:46 Yurt dışı oyların tamamı Türkiye'ye getirildi
17:36 Akın’dan sandık çağrısı: Değiştirmek zorundayız
17:12 Bayındır: Erdoğan’ı gönderme konusunda kararlıyız
16:22 Temelli: Şimdi değiştirme zamanı
16:13 Şenyaşar ailesi: Devran hep zalimden yana olmayacak!
16:12 Adana’da tutuklama protestosu
16:02 Bakırhan: Tek adam rejimini devirmek için sandığa gidelim
15:54 Cumartesi Anneleri: Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz