Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: İmralı sistemi lağvedilmeli

img
 
 
İSTANBUL - Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’un açıkladığı deklarasyonda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 24 yıldır işkencelerin muhatabı durumunda olduğu belirtilerek, İmralı sisteminin tümden lağvedilmesi çağrısı yapıldı.
 
Siyasetçi, aydın, yazar, hukukçu ve gazetecilerin aralarında bulunduğu 7 ülkeden 36 kişiden oluşan Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, Amed, İstanbul ve Ankara’da 3 gün süren ziyaret ve temasların ardından İstanbul’da Tecride Karşı Uluslararası Forum düzenledi. Taksim’de bulunan bir otelde gerçekleştirilen foruma, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Asrın Hukuk Bürosu avukatları, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Bünyamin Şeker, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile siyasetçi, gazeteci ve aktivist katıldı.
 
Toplantıda yapılan konuşmaların ardından basına kapalı devam eden forumda, İmralı tecrit sistemine karşı mücadele, hasta tutukluların ölüme terk edilmesi, buna karşı başlatılan Adalet Nöbeti eylemleri ile ilgili görüş ve öneriler sunuldu. Uluslararası delegasyon üyelerinin 3 gün süren izlenimlerini aktardığı forumda, katılımcılar da mücadelenin uluslararası arenaya taşınması yönünde öneri ve taleplerde bulundu.
 
Yürütülen tartışmaların ardından Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, ortak deklarasyon metni açıkladı.
 
İMRALI’YA ‘POLİTİK SORUN’ TARİFLEMESİ
 
Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Raziye Öztürk’ün açıkladığı deklarasyonda, delegasyonun 3 gün süren temaslarında hukuk örgütleri, insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütleri, barolar, siyasi partiler, Abdullah Öcalan ile İmralı’da bulunan diğer tutukluların aileleriyle yapılan görüşmeler sonucunda İmralı tecrit sistemi ve 23 aydır kesintisiz sürdürülen haber alamama haline dair kapsamlı gözlemlere ulaştığı belirtildi. 3 gün süren temasların ardından gerçekleştirilen forumda açık tartışmaların yürütüldüğü aktarılan deklarasyonda, şu tespit ve öneriler sıralandı:
 
* İmralı’da seyreden uygulamalar tecrit durumunu aşmış olup mutlak iletişimsizlik noktasına varmıştır. Bu halin kendisi meseleyi salt bir hukuk sorunu değil, aynı zamanda politik bir sorun olarak tariflemeyi zorunlu kılmaktadır.
 
DEMOKRATİK KAMUOYUNUN SORUMLULUĞU
 
* İmralı merkezli Kürt sorunu okumaları yapılmadan ve sorunun boyutlarıyla siyasal, toplumsal olarak yüzleşip taraf olmadan demokratik kamuoyu da tecridin sorumluluğundan kurtulamayacaktır.
 
* Tecrit altına alınan sadece Sayın Öcalan ve siyasi mahpuslar değil, bütün toplumsal muhalefettir. Hayatlarımız bir bütün olarak sömürü düzeninin sahipleri tarafından kuşatma altına alınmıştır. Bu kuşatmadan çıkmak ancak ortak hukuki, politik ve toplumsal mücadeleyle mümkündür.
 
* Hukuksal tüm hakların askıya alındığı İmralı Adası’ndaki mahpuslara dönük hukuki faaliyetler yürüten avukatların ve insan hakları savunucularının çalışmalarının engellenmesi, soruşturma ve kovuşturmalara tabi tutulması kaygı verici boyutlardadır. Bu durumun kendisi bile hukuk ve insan hakları alanının hem mesleki hem de değerler itibariyle saldırı altında olduğunun göstergesidir.
 
HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ TESİS EDİLMELİ
 
* Her birimizin ayaklarının altından kaymakta olan evrensel insan hakları değerleri karşısında Avrupa devletlerinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve diğer uluslararası sözleşmeleri, kendi çıkarları uğruna görmezden gelmesi kabul edilemez. Bu görmezden gelen hal karşısında hak ve hukuk mücadelesini küresel düzleme yayan bir ağ örgütlenmesi gelinen aşamada kaçınılmazdır.
 
* Türkiye’de sorumluluk makamında olanları acil bir şekilde İmralı Cezaevi’nde hukukun üstünlüğünü yeniden tesis etmesi çağrısını yineliyoruz. Bütün Avrupa devletlerinin sorunlar karşısında sorumluluklarını tekrardan hatırlatıyor; temel insan haklarının jeopolitik, ekonomik çıkarlara feda edilmemesi çağrısında bulunuyoruz.
 
İMRALI’DAKİ DURUM KRİTİK ÖNEMDE
 
* İmralı Adası’na yaklaşım ve oradaki hukuk-politik yönelimler, Türkiye’deki demokratik standartların ve siyasal durumun turnusol kâğıdıdır.
 
* İmralı adasındaki mutlak iletişimsizlik ve işkence sistemi lağvedilmeden Kürt sorunu ve ona bağlı katmerleşerek artan yoksulluk, açlık, göç ve mültecilik, kadın, kültürel erezyon ve savaşa bağlı ortaya çıkan ekolojik yıkım gibi sorunların çözülmesi mümkün değildir. O nedenle Türkiye’nin demokratikleşmesi meselesinde ve sorunların kalıcı çözümü bağlamında İmralı Adası’ndaki durum kritik önemdedir.
 
* İlk olarak İmralı Ada Hapishanesinde uygulamaya konulan ve adım adım bütün kara hapishanelerine yayılan siyasi mahpuslara yönelik ayrımcı infaz rejimine son verilmelidir. Başta hasta mahpuslar olmak üzere tüm mahpusların temel insan haklarına saygı tekrardan bir standart haline getirilmelidir.
 
İMRALI YÖNETİM OLARAK UYGULANIYOR
 
* İmralı sistemi bir yönetim tekniği olarak uygulanmaktadır. Bu durum bir istisna hali değil, tüm ülke sathına yayılan bir olağan hukuk-politik rejim haline getirilmiştir. İktidarın bekası milyonların geleceğinin önüne geçmiştir.
 
* Sayın Öcalan 24 yıldır her türden gayri ahlaki, gayri insani işkencelerin muhatabı durumundadır. Bu uygulamaların temel amacı, toplumsal muhalefetin demokratik-meşru mücadelesinin ve kurucu politikasının tasfiye edilmesine dönüktür. Bu nedenle tüm toplumsal muhalefet güçlerinin, hukuk ve insan hakları savunucularının öncelikli ve en temel hedefi İmralı sisteminin tümden lağvedilmesi olmalıdır.
 
* Kürt sorunu, kendisini ulaştırdığı kapasite düzeyi itibariyle bir Ortadoğu ve dünya sorunu haline gelmiştir. O halde çözümü de Ortadoğu ve dünya genelindeki gelişmeleri ve sonuçları görülerek gündemleşmelidir. Bunun için de yerküredeki bütün ilerici insanlığın inisiyatif alması ve harekete geçilmesi elzemdir.
 
CPT SON GÖZLEMLERİNİ AÇIKLAMALI
 
* İmralı mutlak iletişimsizlik halinin geldiği yakıcı ve kaygı verici durumu karşısında CPT’yi bir kez daha sorumluluğa davet ediyoruz. Başta Avrupa’daki dostlarımız olmak üzere bütün hukuk ve insan hakları savunucularının CPT (Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi) üzerindeki haklı baskıyı sürdürmesini bekliyoruz. Bunun yanı sıra CPT’nin son Ada gözlemlerini derhal kamuoyu ile paylaşması gerektiğini belirtiyoruz.
 
* Bugün gerçekleştirdiğimiz forum kendimizde bir hafıza tazeleme ve yine kendimizle bir yüzleşme toplantısıydı. Bunun gereği olarak da dayanışma ve mücadele ağımızı büyütmek, güçlendirmek ve bunun öncülüğünü yapmanın forum bileşenlerinin temel görevleri arasında olduğu ifade edilmiştir.
 
HABER ALAMAMA HALİNE SON VERİLMELİ
 
* Bir hukuk ve politik bilinmezlik alanı olarak güncel tutulan İmralı gerçeği karşısında sadece halk bilgi edinme hakkından mahrum olmuyor. Bu bilinmezlik ortamında siyaset kurumu da manipülasyonların, bilgi kirliliğinin içinde yalpalıyor ve yön kaybediyor. İmralı’daki kaygı verici mevcut haber alamama haline derhal son verilmelidir.
 
ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ KAÇINILMAZDIR
 
* Bütün bu sorunların çözümünün adresi Kürt sorununun demokratik ve toplumsal olarak çözülmesinden geçmektedir. Kürt sorunun siyasal ve barışçıl temelde çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi için Öcalan’ın özgürlüğü kaçınılmazdır.
 

Diğer başlıklar

01/04/2023
23:43 İran’da 5 büyüklüğünde deprem
22:43 Amed’te askerler bir yurttaşı katletti
20:51 ANYAKAY-DER’den 4 Nisan kutlaması
19:04 Şehba’da 3’üncü Amara Festivali başladı
17:48 Yüzde 98 engelli tutuklu Yıldırım’ın cezaevinde kalması ihlal olarak görülmedi
16:47 Yeşil Sol Parti Hatay'da çalışmalarını sürdürüyor
16:28 Avrupa'daki seçmene kayıt için son çağrı
16:12 Kürt iş insanı Zeki Oğuz’u ‘istihbarat’ kaçırdı iddiası
15:47 Nazlıer'in taziyesine kitlesel ziyaret
15:30 Genç İklim Hareketi: Gençlerin sesine ne zaman kulak verilecek?
15:02 ‘Hayati tehlikesi bulunan hasta tutuklu Dikmen serbest bırakılsın’
14:59 İHD: JİTEM’cinin itirafına rağmen 4 kişinin akıbeti araştırılmadı
14:36 İzmir'de vapur seferleri iptal oldu
14:34 Cumhurbaşkanı adaylarının pusuladaki yerleri belli oldu
14:28 Ekoloji Derneği: Fidan dikme kampanyasına katılalım
14:25 ‘İhraç edilen emekçiler görevlerine iade edilsin’
14:18 Hasta tutuklu için tahliye çağrısı
13:04 Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilen Nezir Acar'ı sordu
13:04 TEV-DEM: Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için mücadeleyi büyütelim
12:00 Kayıp yakınları Bulmuş’un faillerinin yargılanmasını istedi, Demirel'in akıbetini sordu
11:37 Qoser'de şüpheli asker ölümü
11:31 İzmir'deki gözaltılar serbest
11:18 Şenyaşar ailesi: Bu karanlık süreci aydınlatacak güneş Urfa’dan doğacak
11:18 Mart ayı savaş bilançosu
10:59 Pirsûs'ta 23 kişinin tutuklanması: Siyasi saiklerle hazırlanmış düzmece bir dosya
09:02 Avrupa’da hedef 3 milyon seçmeni sandığa götürmek
09:01 Sahaflarda eskiye rağbet!
09:01 AKP'nin kullanışlı aparatı: HÜDA PAR
09:01 Dr. Doran: Molozlar suya karışırsa hastalıkları önleyemeyiz
09:00 Karaoğlan ve Dağ’ın ailelerinden Amara çağrısı
09:00 Kurdistan’daki kadın örgütü temsilcileri: Abdullah Öcalan’ı özgürleştireceğiz
09:00 Amara misafirlerini bekliyor
09:00 01 NİSAN 2023 GÜNDEMİ
31/03/2023
23:58 S&P Türkiye’nin kredi notunu revize etti
21:47 Eskişehir'de bir kadın katledildi
19:43 Ege Denizi'nde deprem
19:41 Şenyaşar ailesinin iftar sofrasına gençlerden ziyaret
19:32 İşçiler DİSK Genel-İş kayyımına karşı Ankara'ya yürüdü
19:26 BM: Depremde tarımsal üretimin yüzde 20’si zarar gördü
19:08 İzmirli kadınlardan tutuklamalara tepki
18:57 Koruma kararı bulunan kadınların seçimlerde kişisel bilgileri gizlenecek
18:46 Huriye Coşkun’u katleden erkeğe ‘takdir’ indirimi
17:37 Kanadalı şirket Kurdistan Bölgesi’ndeki petrol üretimini durdurdu
17:34 18 yaşında girdiği cezaevinden 48 yaşında çıktı
17:23 Afganistan’da ‘Kadının Sesi’ radyosu kapatıldı
17:19 Yeşil Sol Parti'den Hatay'da halk ziyaretleri
16:00 Petrol üretiminin durdurulması elektriği de etkiledi
16:00 Êlih'te trafik kazası: 1 ölü, 2 ağır yaralı
15:59 Cezaevlerinde 3 ayda 6’sı şüpheli 13 kişi yaşamını yitirdi
15:55 Xarpêt’te bir evde 6 kişi ölü bulundu
15:39 Ege ve Marmara bölgeleri için fırtına uyarısı
15:33 'Kafa keseriz' diyen Hizbullahçı serbest bırakıldı
15:12 Riha’da 23 kişinin tutuklanması protesto edildi
15:02 Gazeteci Ziya Ataman: Ağır bir tecrit altındayız
14:54 İslahiye'de deprem
14:50 EGEÇEP sonuç bildirgesini açıkladı: Talana son
14:45 ÖHD ve İHD’den adliyedeki şüpheli ölüme dair rapor
14:36 31 yıllık tutuklu Serhat Güllü tahliye edildi
14:10 Pandemide yaşamını yitiren sağlıkçılar anıldı
13:55 KFC ve Pizza Hut Kurdistan’daki şubelerini kapattı
13:31 Cemaatteki tecavüz davası 5 Haziran’a ertelendi
13:18 Ferit Şenyaşar: İktidar, yaşattığı acı ve yolsuzluklarıyla anılacak
13:01 Yerine kayyım atanan Eşbaşkan: Halk iradesiyle iktidara tekrar cevap olacak
13:00 4 kez sevk edilen 82 yaşındaki tutuklunun durumu Meclis’e taşındı
12:58 101 isimden sol-sosyalist güçlere çağrı: Tek listede ortaklaşın
12:52 Bakanlık öğrenciyi kovan yurdu savundu!
12:51 ‘Abdullah Öcalan Ortadoğu için tek umut kaynağı’
12:39 Adliye önünden seslendiler: Kadınlar ‘şer’ ittifakına karşı
12:19 Polisevine saldırı iddianamesi de Soylu’nun açıklamasını yalanladı
11:52 Mêrdîn ve Amed'te kar yağışı
11:43 Wan’da bulunan kemiklere dair inceleme başlatıldı
11:32 Mersin'de seçim startı: Yeşil Sol Parti başaracak
11:19 İYİ Parti il başkanlığına silahlı saldırı
11:00 Dış ticaret açığı yüzde 51 arttı
10:15 İzmir'de çok sayıda gözaltı
10:09 Ailelerden İmralı başvurusu
09:23 Amed Barosu Başkanı Eren: 5 polis de işkenceden sorumlu
09:20 31 Mart ruhuyla 14 Mayıs’a: AKP-MHP dönemi sona erdi
09:10 Zübeyir Aydar: Seçimin sabote edilmemesi için herkes üzerine düşeni yapmalı
09:07 Ayşe Efendi: Ortadoğu’daki sorunlar Öcalan’ın fikirleriyle çözülebilir
09:04 Kadınlar bütünlüklü eşitlik politikası ve radikal adımlar bekliyor
09:04 Cizîrli anneler: Türkiye artık silahları susturmalı
09:03 Amedliler: Yeşil Sol ile AKP’yi devireceğiz
09:03 Dara Antik Kenti’nde tarihi kıyım
09:02 Maden ocağını deprem de durduramadı: Zehir saçıyor
09:01 Kuraklık kapıda: Ürün deseni değişiyor
09:00 Abdullah Öcalan’ın avukatından parti ve ittifaklara: İmralı’ya dair tutumunuz ne olacak?
09:00 Cinayetler arttıkça 'karanlık' bağlar ortaya çıktı
09:00 Wan’da pazarlar boş: 100 TL ile 2 limon, 3 patates, 5 salatalık alabiliyoruz
09:00 31 MART 2023 GÜNDEMİ
08:48 Cemaatteki tecavüzü savunan avukat AKP’den meclis üyesi
08:07 Yoğun kar yağışı bekleniyor
07:53 Pirsûs’ta 23 kişi tutuklandı
30/03/2023
23:39 Emeklilikte maaş artışı Meclis’ten geçti
23:32 Pentagon: İran Devrim Muhafızları'na bağlı grup öldürüldü
23:07 Finlandiya’nın NATO üyeliği Meclis’te görüşülüyor
23:01 Akdeniz’de deprem
22:29 Kızıldere'de katledilenler anıldı: Mücadelelerini yaşatacağız
22:18 EŞİK'ten seçim öncesi siyasi partilere açık mektup
22:02 5 gündür gözaltında tutulan köylü tutuklandı
21:55 MGK bildirgesi açıklandı
21:44 'Sağlık emekçisinin intihar girişiminin nedenlerini araştıracağız'
21:28 Dera’da Şam hükümet güçlerine yönelik saldırı
20:57 Riha Barosu ve İHD’den işkence uygulanan köyde inceleme
20:26 50 yazardan Pınar Selek çağrısı
20:19 Şenyaşar ailesi: Adaletsizlik bitene kadar mücadelemiz devam edecek
19:41 Wêranşar’da gözaltına alınan 9 kişi serbest bırakıldı
19:38 Freddy Kasırgası: Yüzlerce kişi kayıp
19:16 Mahir Çayan ve arkadaşları anıldı
18:57 Avusturya Parlamentosu’nda Türkiye’ye karşı tasarı kabul edildi
18:26 Çevre Kanunu Meclis’ten geçti
17:50 Evin Cezaevi'ne sevk edilen siyasi tutukludan haber alınamıyor
17:41 'Kafa keseriz' diye tehdit savuran kişi gözaltına alındı
17:36 CPT’nin raporunda tecride ilişkin bilgi verilmedi!
17:22 YSK Erdoğan’ın adaylığına dair itirazları reddetti
17:20 Yeşil Sol Parti’den Bazarcix’ta halk toplantısı
17:12 Wan’da yapılan kazıda insan kemikleri çıktı
16:40 Gazeteci Hürtaş: Bu polis üzerime oturdu, beni darp etti
16:36 Firari sanığın yakalanmadığı Vartinis Davası ertelendi
16:32 Mahabat Mezarlığı’nda toplanan halktan direnişi büyütme çağrısı
16:24 Gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı
16:01 Emekliler: Bu zam değil seçim rüşvetidir
15:48 İstanbul Tabip Odası: Hastaneler yerinde yenilensin
15:45 Alevilere Yeşil Sol Parti saflarında buluşma çağrısı
14:54 Ayvacık Devlet Hastanesi’nde SES üyelerine baskı
14:52 Yenilenebilir enerji hedefi yüzde 42,5
14:37 Norveç petrol şirketi üretimini durdurdu
14:33 BES: İnsan onuruna yakışır koşullarda çalışmak istiyoruz
14:28 Antalya’da 10 gözaltı
13:56 3 HPG'linin cenazesi defnedildi
13:46 Mehmet Latifeci anıldı: Kürt ve Arap halkı arasında köprüydü
13:45 İHD yöneticisi Yüksel’in duruşması ertelendi
13:32 Erdoğan'dan AYM'ye HDP telefonu: Blokenin kaldırılması yönünde nasıl oy kullanırsınız?
12:50 GGM’deki cinsel saldırıda 2 failin ifadesi tekrar alındı
12:27 HDP Eş Genel Başkanları: Üçüncü yolumuzu Yeşil’in ve Sol’un yoluyla birleştirdik
12:13 Yeşil Sol Parti: İkinci yüzyılı Demokratik Cumhuriyet yüzyılı yapacağız
12:08 Yozgat Müftülüğü’nün referansıyla 5 DAİŞ’liye vatandaşlık verildi
11:58 Şenyaşar ailesi: Bu düzeni hep beraber değiştireceğiz
11:51 Yeşil Sol Parti’nin Kürtçe seçim müziği: Dîsa em
11:49 Yeşil Sol Parti’den seçim şarkısı: Buradayız
11:37 Yurtsever Genç Kadınlar’dan 4 Nisan kutlaması
11:14 Yeşil Sol Parti seçim çalışmalarının startını verdi
11:12 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüş başvurusu
11:08 Yöresel kıyafet giyenleri darp eden 4 polise dava açıldı
10:55 Bismil Adliyesi’nde işkence!
10:42 Yeşil Sol Parti’nin seçim sloganı: Buradayız, birlikte değiştireceğiz
10:27 Suriye’ye İsrail saldırısı
09:39 Freedom House: Muhalefetteki anlaşmazlıklar Erdoğan'ı devirmeye zarar veriyor
09:11 Abdullah Öcalan'a özgürlük talebiyle Amara'ya!
09:09 Dönemin tanığından Hizbullah: Çatışma denilerek siviller öldürülüyordu