Kulu: AKP-MHP iktidarı Abdulhamit zihniyetinin devamıdır

DERSİM - AKP-MHP iktidarını “Abdulhamit zihniyetinin devamı” olarak nitelendiren DAD Eş Genel Başkanı Musa Kulu, "İktidar kendi Alevi’sini yaratmaya çalışıyor ama asla başarılı olamayacak" dedi.
 
Alevilere yönelik her dönem gelişen sistematik saldırılar, AKP iktidarının ötekileştirici politikaları artarak devam ediyor. Bu saldırıların son halkası, 30 Temmuz’da Ankara’da bulunan Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği ve Türkmen Alevi Bektaşı Vakfı Genel Merkezi'ne eş zamanlı saldırı gerçekleştirildi. Daha önce Alevileri hedef göstererek saldırılara zemin hazırlayan AKP’nin, son saldırılar sonrası yaptığı açıklamalar dikkat çekti. 
 
 
Saldırıyı “kınama” açıklamalarının yanı sıra AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Cemevi’ne ziyareti tartışma konusu oldu. Saldırıların seçim öncesi senaryolar olduğuna işaret eden Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Musa Kulu, saldırıları, iktidarın açıklama ve ziyaretlerini değerlendirdi. 
 
ABDÜLHAMİT ZİHNİYETİNİN DEVAMI
 
Türkiye de "öteki" olarak tanımlanan her kesimin hedef olduğunu ifade eden Kulu, "Tarihsel hafızamızı zorlarsak, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana ülkede yaşayan, öteki bütün toplumlar hedef olmuştur. Anadolu’nun Selçuklu dönemindeki Alevi toplumsallığı ülkenin yüzde 80’ninden fazlasını oluşturuyordu. Zaman içerisinde asimilasyon politikasıyla bu eritildi. Osmanlı’da devam etti, Yavuz Sultan Selim’le zirve yaşadı. 2’inci Mahmut Fermanı ile başka şeyler yaşandı, Abdülhamit’e geldiğinde arttı. Tayyip ve Bahçeli zihniyeti tam Abdülhamit zihniyetinin devamıdır” dedi. 
 
MÜSLÜMANLAŞTIRMA PROJESİ
 
"Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı bakiyesi üzerine kuruldu" diyen Kulu, "1924 yılında Tekke ve Zaviyeler kapatıldıktan sonra yani Şafi mezhebi medreseler de dâhil, Alevilerin ocakları, tekkeleri dâhil hepsine el konuldu. Genç Türkiye Cumhuriyeti, herkesi Türk ve Müslüman yapma projesinin değnekçisidir ve Abdülhamit’in devamdır. Teşkilatı Mahsusa ve Osmanlı bakiyesi’nın devamıdır, hiç fark eden bir şey yok. Herkesin bildiği gibi özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetenler, 'devamlılık esastır' der. Aynı proje, aynı mantık, aynı zihniyeti yerleştirmek ve diğerlerini bitirerek, farklı olan inanç, kültür ve dilleri yok sayarak, inkar ederek, herkesi Türk ve Müslüman yapma projesi 100 yıldır sürdürülüyor" diye konuştu. 
 
DEVLETİN KODLARI VE KATLİAMLARI
 
Kulu, Alevilerin ve ötekileştirilen kesimlerin maruz kaldığı katliamları hatırlatarak, "Genç Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk soykırım Koçgiri’de başlar. Koçgiri de Alevi coğrafyasıdır ve aynı zamanda Kürt coğrafyasıdır. Şeyh Sait ile devam eder, Ağrı Zilan’da devam eder, en son Alevi ocaklarının, dergâhlarının, atalarının Dersim coğrafyasına gelir ve en büyük soykırımı da burada gerçekleştirir. Tarihte bir nottur; Ağrı ayaklanmasından sonra Ağrı’da bir dağın tepesine bir mezar kazılır, 'Kürdistan burada meftundur’ derler. Dersim’de de 'Aleviler burada meftundur' diyerek önderlerini, liderlerini asarak, göç ettirerek, katlederek bunu yaptılar, bitti mi? Bitmedi. Maraş’ta, Malatya’da, Sivas’ta devam etti. Bitti mi? Hayır, hala bölgede Alevilerin evlerine işaret konur, hala Aleviler inancından dolayı aşağılanır, kimliğinden dolayı aşağılanırlar ve katli vaciptir. Çünkü Türk ve Müslüman olmayanın bu ülkede sadece köle olmaya hakkı vardır. Bu devletin zihin kodlarında yazılıdır şimdi hal böyle olunca da bu zihniyet sürekli sürüp devam eder" diye anlattı. 
 
‘TEK ADAM REJİMİ DÜŞMAN ÜRETİYOR’ 
 
Kulu, AKP-MHP ittifakını “Türk İslam Devleti sentezinin sonu” olarak nitelendirerek, “Tek adam rejimi artık yönetemez hale geldiğinde, kendisine yeniden düşman üretmek zorundadır. Peki düşmanı nasıl üretirsiniz, en dirençli, en direngen, sorgulayan toplumları hedef alarak ve hem İslami yani dini kullanarak ve milliyetçiliği kullanarak. Şimdi geldiğimiz noktada devletin elinde ne Suriye kozu kaldı ne de Irak kozu kaldı. Dışarıya saldırarak, düşman üreterek, içeriyi terbiye etmeye çalışıyor. Bununla kendi iktidarını biraz daha yaşatmak ve kendi devlet oluşum kodlarını ayakta tutmak istiyor. İşte bu yönetememe halidir, iş buraya geldiğinde sistem düşman üreterek, ‘bu tehlikelidir, devletimizi koruyoruz, iktidarımızı koruyoruz, cumhuriyeti kuruyoruz’ diyor. En son İran’a ve Rusya’ya teslim olmak zorunda kaldı. Suriye ile yeniden görüşme oldu, Esed’den Esad’a geldik, Esad’dan da kardeş Esad'a geleceğiz" şeklinde konuştu.
 
'KENDİ ALEVİSİNİ YARATMA ÇABASI'
 
Ülkenin seçim sürecine girdiğini dile getiren Kulu, “Daha öncesinde 2009'larda başlayan Alevi açılımları bir sıfırla bitti. İktidar kendi Alevi’sini yaratma peşinde. Bunun için Alevi devşirmelerle, kendi yetiştirdiği insanları kurumların başlarına getirerek, o gücü biraz daha azaltmak için böyle bir çabanın içinde. İşte Hüseyin Gazi ziyareti tam da bunun ürünüdür. Hem toplumun buna karşı refleksini gördü. Diğer yandan da kendi Alevi’sini yaratmak için böyle bir çabaya ihtiyaç vardı. Bunların hepsi geçmişte Atatürk, İnönü, Menderes, Demirel ve Tayyip döneminde tekrarlanan birer küçük senaryo ve kandırmacadan öte hiçbir şey ifade etmez. Bunların altını çizmek gerekiyor. Başarabilirler mi? Asla başaramazlar" ifadelerini kullandı. 
 
'YÜZLEŞMEK ZORUNDA'
 
İktidarın ziyaretlerinin bir anlam ifade etmediğini, yüzleşmesi gerektiğinin altını çizen Kulu, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP’nin yüzleşme imkanı yok. Çünkü kendi kültürel, inanç ve yönetme kodları asla yüzleşmeye müsait değildir. Böyle olduğu için yüzleşme olmaz. Yüzleşme olabilmesi için devletin bütün günahlarını kabul etmesi gerekir, Osmanlı’nın, cumhuriyetin ve kendi döneminde yaptıklarını kabul etmesi gerekiyor. Madımak’la, Maraş’la, Dersim’le, Şeyh Said’le yüzleşmesi lazım. Bunları yapma imkanı yok. Çünkü ne zihin dünyası ne inanç dünyası ne de devletsel dünyası buna asla uygun değil. Böyle bir şey yapmaz ama ne yapar, bazen ‘mış’ gibi yaparak günü kurtarmaya çalışır. Ama hakikat dimdik ayaktadır, bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa 50 sene sonra bu sistem, devlet Kürtlerle de Alevilerle de Çerkez, Arap yani bu toplumla, zulüm ettiği herkesle yüzleşmek zorundadır.”
 
'KÜLTÜREL HAFIZAMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ' 
 
Alevilerin sadece kendi dili, inancı, kültürü ve hafızasıyla yaşamak istediğini vurgulayan Kulu, şunları söyledi: "Ama bu ülkenin sahibi olarak, ötekisi, kiracısı, emanetçisi olarak değil. Biz buradaydık. Biz buranın asıl sahipleriyiz. Geldiler buraya, biz bağrımızı açtık, hiç sorgulamadık, çünkü sureti haktandır. Ama bizi köle yapmaya çalıştılar, biz tarih boyunca köle olmamak için direndik, bugünde inancımızı, kültürümüzü, dilimizi, tarihsel hafızamızı yaşamak gibi bir umudumuz, çabamız var. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz.”
 
MA / Eylem Akdağ

Diğer başlıklar

00:01 Burkina Faso'da ordu yönetime el koydu
30/09/2022
23:58 S&P Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
23:20 Belucistan’da 36 kişi katledildi
23:01 Şanowan Tiyatro Festivali sona erdi
22:38 Êzidî Miri Batman’da Êzidîler ile bir araya geldi
20:55 Ankara Tabip Odası’ndan ajansımıza basın ödülü
20:46 Hunergeha Welat’tan Jîna Amini anısına klip
20:35 KESK Ankara: İhraçlar işlerine iade edilsin
20:25 Sanatçı Gönültaş’ın konserine de kira engeli!
20:21 Niğde ve Diyarbakır’da kadın katliamı
19:38 Biradost bir kez daha bombalandı
19:24 Mersin’de kadın katliamı protestosu
18:48 İranlı avukat Soutadeh: Eylemler sonucu rejim değişikliği mümkün
18:39 Tecavüz haberi Belucistan halkını ayağa kaldırdı
18:28 Ege İnsan Hakları Okulu Çalıştayı: Cezasızlık politikası yasalaştı
18:24 ‘Gülistan Doku’nun faillerini aklamanıza izin vermeyeceğiz’
18:18 Haberi ve izni olmadan Gelecek Partisi’ne üye yapıldı
18:13 İran’da bir çocuk katledildi
17:53 Kılıçdaroğlu'ndan 'af' açıklaması: İktidarla konuşmaya hazırız
17:46 'Kadınlar artık yas tutmuyor, isyanı büyütüyor'
17:17 Balveren’de ‘Dan kutan’ etkinliği
17:01 Öcalan'ın avukatı Uysal'ın davasında mütalaa verilecek
17:01 Elbistan Cezaevi’nde 'kontrgerillayız' deyip koğuş bastılar
16:57 ‘Promosyon sözleşmesi güncellensin’
16:49 İBB işçileri: İşe geri alınmamızla ilgili net bir sonuç yok
16:33 Kobanê Davası: Tek kurtuluş iç barış
16:32 Cezaevindeki kadınlar Jina için saçlarını kesti
16:27 Eğitim Sen'den MEB'in 'şiddet' broşürüne tepki
15:56 Basın-İş: Gazeteciler bedel ödemeye devam ediyor
15:53 Rusya 4 bölgeyi 'ilhak' etti
15:31 Metin Lokumcu davasında mahkeme heyeti değişti
15:26 İsveç, Türkiye'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı
15:16 'Giriş yasağı' nedeniyle çalıştaya katılamayan gazeteci: Türkiye’de baskı artıyor
15:11 DTK, DBP ve HDP, Êzidî miri Hazim’le görüştü
15:07 Onur Yaser Can davası: Çıplak arama kabul edildi
14:48 Ege İnsan Hakları Okulu, neoliberalizmi tartıştı
14:31 Korucuların öldürdüğü Çelik'in ailesi: Katiller korunuyor
14:27 Dünyanın 120 merkezinde İran halkıyla dayanışma eylemleri yapılacak
14:05 İran’da çocuklara işkence: Televizyonda yalan ifadeye zorlandı
13:46 Eşbaşkan Esmez’in davasında kovuşturmanın genişletilmesi kararı
13:28 Gözaltındaki 9 kişi serbest bırakıldı
12:49 İran’dan Federe Kürdistan Bölgesi’ne yeni saldırı
12:24 Irkçılığa maruz kalan çocuk darp edilmiş
12:17 Gülistan Doku bin gündür kayıp
11:59 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
11:54 DFG'nin yayınladığı hak ihlallerine erişim engeli
11:53 Erdoğan’ı eleştiren yurttaşa hakarete ceza yok!
11:19 Şenyaşar ailesi: Adalet olmadığı için zulüm devam ediyor
11:17 Yüksekdağ ve 6 vekilin duruşması ertelendi
11:01 Başaran: İran’da özgürlük ve değişim isteyen halkları selamlıyorum
10:53 Varto’da korucu köylüleri taradı: 2 ölü 1 yaralı
10:43 İran'da gazeteci Mohammadi ve şair Borzooi tutuklandı
10:41 Ölüm orucunda olan Dağ ve Er: Kürtler sessiz kalmamalı
09:59 Hindistan’da kürtaj yasası değişti
09:55 Sancar: İktidarı değiştirmek yetmez
09:42 Emek ve Özgürlük İttifakı genişleyecek
09:34 Kabil’de patlama: 19 ölü, 27 yaralı
09:28 Soylu’dan Mezitli savunması: Teşhisi taksici yaptı!
09:27 Balaç için acil tahliye çağrısı: Saniyeler bile önemli
09:18 Taşdemir: ‘Jin jîyan azadî’ 21’inci yüzyılın politik sembolü oldu
09:07 ‘Pervari’deki HES bölgeye büyük zarar verecek’
09:06 Gazeteci Emer: KDP kendi topraklarının işgaline yardımcı oluyor
09:06 İranlı öğrenci: Kadınlar bir devrimi başlattı
09:05 Hastaneler kapatılıyor: Ranta dönük bir proje
09:03 HDP Davası’nda Kürtçe ses kaydının 5 klasörlük çözümü tebliğ edildi
09:02 Çukurca’da ağaç kıyımı
09:02 Erdoğan’ın ‘manevi kızı’ tarihi yapıya klima taktırdı
09:00 412 isimden İran’daki direnişe destek açıklaması
09:00 30 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
08:43 Mersin'de 9 kişi gözaltına alındı
29/09/2022
23:41 İran İnsan Hakları Örgütü: Protestolarda 83 kişi hayatını kaybetti
23:25 Kılıçdaroğlu’ndan Mezitli açıklaması: Erdoğan ve yaveri bile bile yalan söyledi
21:43 Diyarbakır'da iş cinayeti
20:17 HDP Diyarbakır’da dayanışma yemeği verdi
20:14 ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ bildirisine beraat
20:00 UYAP’ta olmayan Semra Güzel’in iddianamesi AA tarafından servis edildi
19:58 Amedspor’a 156 bin TL para ve 2 maç seyircisiz oynama cezası
19:34 40 kişinin yargılandığı dava görüldü
19:03 Balaç'ın ATK raporu İnfaz Savcılığı’na gönderildi
18:42 ‘İran kadınlarının haykırışı isyan ve direnişin sesidir’
18:35 Biradost bölgesine bombardıman
18:29 'Ağır hasta tutuklu Hüseyin Durmaz tahliye edilsin'
18:23 Soylu'nun hedef gösterdiği Ercan ailesi serbest bırakıldı
18:16 Akar önce 'saygı' dedi sonra saldırıları övdü
17:56 Derik'te aileler arasında silahlı kavga: 2 yaralı
17:52 KESK’liler: Mağduriyetlerin sorumluları hesap versin
17:47 Savcılık gazeteci Oruç ve Müftüoğlu için ceza istedi
17:43 ŞanoWan Festivali 7'nci gününde
17:41 Saçlarını açan İranlı oyuncunun evine polis baskını
17:23 Kozluk’ta kaza: 1 ölü, 2 ağır yaralı
17:20 Temel ve Dündar’ın yargılanmasının durdurulması talebine ret
17:08 Batman’da 9 kişi gözaltına alındı
17:07 Abdulhamit Balık 30 yılın ardından tahliye edildi
16:59 Derik'te 170 öğrenci zehirlendi
16:55 Fail akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etti
16:45 Yürüyüşe katılmayan HDP’li gence soruşturma
16:44 Kadınlar siyah örtüleri yaktı: Özgürlük istiyoruz
16:29 Türkiyeli sinemacılar da direnişe 'Jin jiyan azadî' ile ses verdi
16:24 Görevden alınan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Buluttekin tahliye oldu
16:21 Tutuklu siyasetçilerin neşeli olması polisi rahatsız etti