Fail devlet olunca, kameralar devre dışı oluyor!

img
VAN - Suçun faili kolluk kuvvetleri olunca ülke genelinde 24 saat çalışan kameralar ya kayıt almıyor ya da bozuluyor. Bu yolla suçu işleyenler aklanırken, açılan davalar ise cezasızlıkla sonuçlanıyor. 
 
Devlet görevlileri tarafından işlenen cinayetlerde deliller hızlıca karartılıyor. Cinayetlerin işlendiği alanlarda 24 saat 360 derece kesintisiz görüntü alan kameralar ya bozuk oluyor ya da o ana dair kayıtlar bulunmuyor. Tüm faillerin dosyasında benzer şekilde yürütülen yöntem sonucu davaların tamamına yakını cezasızlıkla sonuçlanıyor. Olay yeri kameralar için “bozuk” ya da “çekmemiş” gerekçesi en son Van’ın Başkale ilçesine bağlı Kiratî Mahallesi'nde askeri cismin patlaması sonucu ağır yaralanan 12 yaşındaki H.E. olayında sunuldu. Çocuğun yaralanmasına sebep olan patlama anı bölgeyi 360 derece kayıt altına alan kameranın çekmediği ileri sürüldü. Böylece olayın en önemli kanıtı ortadan kaldırılarak cezasızlık politikasına yol yapıldı. 
 
H.E.’nin yaralanmasına benzer şekilde geçmişte devlet görevlilerinin faili olduğu ölüm ve yaralama olaylarında “kamera bozuk, çekmemiş” gerekçelerinden bazıları şöyle: 
 
‘DEPREMDEN DOLAYI KAMERALAR ARIZALI’
 
Van'ın Erciş ilçesinde 5 Mart 2008 tarihinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen yürüyüşe polisin müdahale sonucu yaralanan Mehmet Deniz götürüldüğü karakolda yaşamını yitirdi. Mehmet Deniz’e ilişkin yargı süreci, 13 yıl bir sonuca ulaşmazken, emniyetin savcılığa gönderdiği yazıda, çevrede bulunan tüm kameraların bozuk olduğu ileri sürülerek, suçlunun bulunamadığını iddia etti. Savcılık ise emniyetin yazısına istinaden, “Olay gününe ait ilgili binanın depremde yıkılmasından dolayı kamera kayıtlarının arızalı olup olmadığının tespit edilmediği, yine Erciş emniyet binasına ait kamera görüntülerinin ise depremden dolayı tahrip olmuş olabileceğinden temin edilemediği” ifadelerine yer verdi. Dosya cezasızlıkla sonuçlandı. 
 
İŞKENCE MOBESELERE YANSIMADI!
 
Van'da Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen roketatarlı saldırı sonrası 9 Haziran 2017 tarihinde mantar toplamaktan dönen 4 köylü gözaltına alınmış ve götürüldükleri emniyette saatlerce işkenceye maruz kalmıştı. Daha sonra serbest bırakılan köylülerin teşhisi sonucu hakkında dava açılan O.Ş. adlı polis beraat etti. Mahkeme, karara gerekçe olarak kamera kayıtlarındaki ortam aydınlatmasının düşük olduğu ve bu nedenle yüzlerin tam seçilememiş olmasını gösterdi. Mantar toplamaktan dönerken gözaltına alınan dört kişinin ağır işkenceye uğradıklarına dair fotoğraflar sanal medyada yayılmış ve yıllarca bu olay gündemde kalmıştı. 
 
KAMERA KAYIT ALMADI
 
Van’da 17 yaşındaki Lütfullah Tacik, Iğdır'dan Türkiye'ye giriş yaparken 16 Mayıs 2014 tarihinde gözaltına alındı. Iğdır Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne götürülen ve daha sonra Van Geri Gönderme Merkezine gönderilen Tacik, 27 Mayıs 2014'te burada görevli polis S.O. tarafından dövülerek öldürüldü. Tacik'in ölümünün hemen ardından ifadeleri alınan tanıklar, polis S.O.'nun Tacik'e tokat attığını, polis H.Ö.Ö.'nün de olay anında orada olduğunu anlattı. Polisler, suçlamaları kabul etmezken yine olay yerindeki kameralar "bozuk olduğu" için Tacik’e yapılan işkence görüntüleri ortaya çıkmadı. GGM’nin kameralarından sorumlu şirket, sadece bir kameranın kayıt yapmadığını söylerken, jandarma raporunda ise olay günü hiçbir kameranın kayıt almadığını iddia etti. Yapılan yargılama sonucu polis memuru S.O. sadece 5 ay ceza aldı.
 
‘BÖLGEDEKİ KAMERALAR DA ÇEKMEMİŞ’
 
Van’ın Hacıbekir Mahallesi’ndeki protestolar sırasında akrep tipi zırhlı araç 12 yaşındaki A.O. isimli çocuğu ağır yaraladı. Olayın ardından yapılan yargılamada hiçbir kamera kaydına ulaşılamadı. Yine 24 Temmuz 2016 yılında Van’ın İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde hareket halindeki polis panzerinin altında kalan 4 yaşındaki Taha Kılıç yaşamını yitirdi. Taha’nın ölümüne neden olan polisler hakkında, bölgede olayı gösteren kamera kayıtları ve görüntüler olmamasın nedeniyle herhangi bir işlem yapılmadı.  
 
ZIRHLI ARACIN KAMERASI BOZUK!
 
Diyarbakır Bağlar ilçesi Emek Caddesi üzerinde 11 Eylül 2019’da karşıdan karşıya geçmeye çalışan 5 yaşındaki Efe Tektekin'e, zırhlı araç çarparak ölümüne neden oldu. Yapılan suç duyurusunun ardından görülen duruşmalarda zırhlı aracı kullanan polis İ.A., 2017'den beri kullandığı zırhlı aracın kamera sisteminin çalışmadığını iddia etti.
 
POLİSLER KAMERAYI KAPATTILAR
 
Yine Gezi eylemleri sırasında polisin döverek öldürdüğünü Ali İsmail Korkmaz cinayetinde toplanan 30 kameranın görüntülerinin 16’sı bozuk çıkmıştı. Daha sonra Beşik Otel’in kamerasında 20 dakikalık bir bölüm ve Korkmaz’ın saldırıya uğradıktan sonra sokaktan çıktığını gösteren 76 saniyelik bölümünde yine kayıp olduğu iddia edilmişti. Otel sahibi Erdoğan Gözseçen, söz konusu ‘kayıp’ bölümleri ise o sırada ‘şalterin kapalı olmasına’ bağladı. Ancak aynı görüntülerde, iki sivil polisin otele giriş görüntülerinin bulunması, kameraların bu iki polis tarafından kapattırılmış olabileceği kuşkusunu doğurdu.
 
VURULMA ANI GÖRÜNTÜLERİ BOZUK!
 
Mert Mehmet Tilev, 6 Ekim 2014’te İstanbul’da polis tarafından sokak ortasında vuruldu. Savcılığa ulaşan Adli Tıp Kurumu’na ait rapordaki görüntülerde kimin ateş ettiğinin anlaşılmadığı savunulmuştu. Adli Tıp'tan gelen rapor sonrası görüntülerin bulunduğu CD’de, vurulma anını gösteren ve kuruma gitmeden önce net olan görüntülerin bozuk olduğu ortaya çıkmıştı. Tilev’in vurulduğu cadde üzerinde çalışan bir kişi, ertesi gün polisin kamera bulunan işyerlerini gezdiğini, kendi işyerine de uğradıklarını, ancak kameranın caddeyi görmemesi nedeniyle gittiklerini aktarmıştı. 
 
‘KAMERALAR KAYITTA DEĞİLDİ’
 
Nijeryalı Festus Okey, 20 Ağustos 2007 tarihinde İstanbul Beyoğlu Polis Merkezi'nde polis memuru Cengiz Yıldız'ın silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti. Savcılık polisten, kamera kayıtlarını istedi ama "kameralar o an kayıtta değildi" cevabını aldı. 
 
Şırnak’ın İdil İlçesi’nde polisler tarafından götürüldüğü karakolda yaşamını yitiren 52 yaşındaki Resul İlçin’in yapılan otopsisinde kafasında ve vücudunun çeşitli yerlerinde darp izi olduğu ortaya çıktı. Şırnak Valiliği ise İlçin’in kendiliğinden yere düşerek öldüğünü iddia etti. Valilik, “Resul sandalyeden düşerken güvenlik kameraları kayıt yapmıyormuş, kayıt yapılmış olsaydı zaten gösterecektik” şeklinde açıklama yapmıştı.
 
DEVLETİN KAMERASI HEP BOZUK!
 
Bunların yanı sıra 30 Ağustos 2016’da Van’da evinin önünde otururken zırhlı aracın açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Mustafa Duman (17), 2017 yılında yine Van’da zırhlı polis aracının çarpması sonucu yaşamını yitiren Sami Uçan,  4 Mayıs 2017’de Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde, akrep tipi zırhlı aracın evin duvarını yıkarak içeri girmesi sonucu odada uyuyan 7 yaşındaki Muhammet ile 6 yaşındaki kardeşi Furkan Yıldırım yaşamını yitirmesi olayında da yine kameralar kayıt almadı.
 

Diğer başlıklar

00:01 Burkina Faso'da ordu yönetime el koydu
30/09/2022
23:58 S&P Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
23:20 Belucistan’da 36 kişi katledildi
23:01 Şanowan Tiyatro Festivali sona erdi
22:38 Êzidî Miri Batman’da Êzidîler ile bir araya geldi
20:55 Ankara Tabip Odası’ndan ajansımıza basın ödülü
20:46 Hunergeha Welat’tan Jîna Amini anısına klip
20:35 KESK Ankara: İhraçlar işlerine iade edilsin
20:25 Sanatçı Gönültaş’ın konserine de kira engeli!
20:21 Niğde ve Diyarbakır’da kadın katliamı
19:38 Biradost bir kez daha bombalandı
19:24 Mersin’de kadın katliamı protestosu
18:48 İranlı avukat Soutadeh: Eylemler sonucu rejim değişikliği mümkün
18:39 Tecavüz haberi Belucistan halkını ayağa kaldırdı
18:28 Ege İnsan Hakları Okulu Çalıştayı: Cezasızlık politikası yasalaştı
18:24 ‘Gülistan Doku’nun faillerini aklamanıza izin vermeyeceğiz’
18:18 Haberi ve izni olmadan Gelecek Partisi’ne üye yapıldı
18:13 İran’da bir çocuk katledildi
17:53 Kılıçdaroğlu'ndan 'af' açıklaması: İktidarla konuşmaya hazırız
17:46 'Kadınlar artık yas tutmuyor, isyanı büyütüyor'
17:17 Balveren’de ‘Dan kutan’ etkinliği
17:01 Öcalan'ın avukatı Uysal'ın davasında mütalaa verilecek
17:01 Elbistan Cezaevi’nde 'kontrgerillayız' deyip koğuş bastılar
16:57 ‘Promosyon sözleşmesi güncellensin’
16:49 İBB işçileri: İşe geri alınmamızla ilgili net bir sonuç yok
16:33 Kobanê Davası: Tek kurtuluş iç barış
16:32 Cezaevindeki kadınlar Jina için saçlarını kesti
16:27 Eğitim Sen'den MEB'in 'şiddet' broşürüne tepki
15:56 Basın-İş: Gazeteciler bedel ödemeye devam ediyor
15:53 Rusya 4 bölgeyi 'ilhak' etti
15:31 Metin Lokumcu davasında mahkeme heyeti değişti
15:26 İsveç, Türkiye'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı
15:16 'Giriş yasağı' nedeniyle çalıştaya katılamayan gazeteci: Türkiye’de baskı artıyor
15:11 DTK, DBP ve HDP, Êzidî miri Hazim’le görüştü
15:07 Onur Yaser Can davası: Çıplak arama kabul edildi
14:48 Ege İnsan Hakları Okulu, neoliberalizmi tartıştı
14:31 Korucuların öldürdüğü Çelik'in ailesi: Katiller korunuyor
14:27 Dünyanın 120 merkezinde İran halkıyla dayanışma eylemleri yapılacak
14:05 İran’da çocuklara işkence: Televizyonda yalan ifadeye zorlandı
13:46 Eşbaşkan Esmez’in davasında kovuşturmanın genişletilmesi kararı
13:28 Gözaltındaki 9 kişi serbest bırakıldı
12:49 İran’dan Federe Kürdistan Bölgesi’ne yeni saldırı
12:24 Irkçılığa maruz kalan çocuk darp edilmiş
12:17 Gülistan Doku bin gündür kayıp
11:59 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
11:54 DFG'nin yayınladığı hak ihlallerine erişim engeli
11:53 Erdoğan’ı eleştiren yurttaşa hakarete ceza yok!
11:19 Şenyaşar ailesi: Adalet olmadığı için zulüm devam ediyor
11:17 Yüksekdağ ve 6 vekilin duruşması ertelendi
11:01 Başaran: İran’da özgürlük ve değişim isteyen halkları selamlıyorum
10:53 Varto’da korucu köylüleri taradı: 2 ölü 1 yaralı
10:43 İran'da gazeteci Mohammadi ve şair Borzooi tutuklandı
10:41 Ölüm orucunda olan Dağ ve Er: Kürtler sessiz kalmamalı
09:59 Hindistan’da kürtaj yasası değişti
09:55 Sancar: İktidarı değiştirmek yetmez
09:42 Emek ve Özgürlük İttifakı genişleyecek
09:34 Kabil’de patlama: 19 ölü, 27 yaralı
09:28 Soylu’dan Mezitli savunması: Teşhisi taksici yaptı!
09:27 Balaç için acil tahliye çağrısı: Saniyeler bile önemli
09:18 Taşdemir: ‘Jin jîyan azadî’ 21’inci yüzyılın politik sembolü oldu
09:07 ‘Pervari’deki HES bölgeye büyük zarar verecek’
09:06 Gazeteci Emer: KDP kendi topraklarının işgaline yardımcı oluyor
09:06 İranlı öğrenci: Kadınlar bir devrimi başlattı
09:05 Hastaneler kapatılıyor: Ranta dönük bir proje
09:03 HDP Davası’nda Kürtçe ses kaydının 5 klasörlük çözümü tebliğ edildi
09:02 Çukurca’da ağaç kıyımı
09:02 Erdoğan’ın ‘manevi kızı’ tarihi yapıya klima taktırdı
09:00 412 isimden İran’daki direnişe destek açıklaması
09:00 30 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
08:43 Mersin'de 9 kişi gözaltına alındı
29/09/2022
23:41 İran İnsan Hakları Örgütü: Protestolarda 83 kişi hayatını kaybetti
23:25 Kılıçdaroğlu’ndan Mezitli açıklaması: Erdoğan ve yaveri bile bile yalan söyledi
21:43 Diyarbakır'da iş cinayeti
20:17 HDP Diyarbakır’da dayanışma yemeği verdi
20:14 ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ bildirisine beraat
20:00 UYAP’ta olmayan Semra Güzel’in iddianamesi AA tarafından servis edildi
19:58 Amedspor’a 156 bin TL para ve 2 maç seyircisiz oynama cezası
19:34 40 kişinin yargılandığı dava görüldü
19:03 Balaç'ın ATK raporu İnfaz Savcılığı’na gönderildi
18:42 ‘İran kadınlarının haykırışı isyan ve direnişin sesidir’
18:35 Biradost bölgesine bombardıman
18:29 'Ağır hasta tutuklu Hüseyin Durmaz tahliye edilsin'
18:23 Soylu'nun hedef gösterdiği Ercan ailesi serbest bırakıldı
18:16 Akar önce 'saygı' dedi sonra saldırıları övdü
17:56 Derik'te aileler arasında silahlı kavga: 2 yaralı
17:52 KESK’liler: Mağduriyetlerin sorumluları hesap versin
17:47 Savcılık gazeteci Oruç ve Müftüoğlu için ceza istedi
17:43 ŞanoWan Festivali 7'nci gününde
17:41 Saçlarını açan İranlı oyuncunun evine polis baskını
17:23 Kozluk’ta kaza: 1 ölü, 2 ağır yaralı
17:20 Temel ve Dündar’ın yargılanmasının durdurulması talebine ret
17:08 Batman’da 9 kişi gözaltına alındı
17:07 Abdulhamit Balık 30 yılın ardından tahliye edildi
16:59 Derik'te 170 öğrenci zehirlendi
16:55 Fail akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etti
16:45 Yürüyüşe katılmayan HDP’li gence soruşturma
16:44 Kadınlar siyah örtüleri yaktı: Özgürlük istiyoruz
16:29 Türkiyeli sinemacılar da direnişe 'Jin jiyan azadî' ile ses verdi
16:24 Görevden alınan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Buluttekin tahliye oldu
16:21 Tutuklu siyasetçilerin neşeli olması polisi rahatsız etti