Kışanak’tan Kadın İttifakı çağrısı: Örgütlü gücü açığa çıkaralım

img

İSTANBUL - Kadın mücadelesinden tüm toplumsal muhalefetin güç aldığını belirten Gültan Kışanak, “Demokrasi İttifakı’dan çok daha geniş toplumsal bir potansiyele sahip Kadın İttifakı, toplumsal barış ittifakıdır” dedi. 

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen ve Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 25 Ekim 2016 tarihinde gözaltına alınan Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, 30 Ekim’de “Örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından 1 Kasım 2016’da görevden alınarak, yerlerine kayyım atanan eşbaşkanlar hakkında ayrıca "Belediyedeki eşbaşkanlık uygulaması" nedeniyle dava açıldı. "Görevi kötüye kullanmak" ile "Kamu görevini usulsüz üstlenmek" iddialarıyla 9 ay ile 4 yıl arası değişen hapis cezası istendi.
 
Eşbaşkanlardan Anlı, 14 Temmuz 2017’de görülen duruşmada tahliye edilirken, Kışanak 30 Ekim 2016’dan beri cezaevinde.12 Eylül askeri darbesinde 19 yaşındayken cezaevine giren, dönemin işkenceleriyle meşhur Diyarbakır Cezaevi’nde 2 yıl kalan Kışanak, şu anda Garibe Gezer’in cinsel işkenceye maruz kaldığı ve yaşamını yitirdiği, ayrıca ağır hasta olmasına rağmen ısrarla tahliye edilmeyen Aysel Tuğluk’un tutulduğu Kandıra F Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Bu süreçte Kürt Siyasetinin Mor Rengi kitabını yazan Kışanak ile cezaevi koşullarını, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ve siyasetteki güncel gelişmeleri konuştuk.
 
‘ÇÖKTÜRME PLANI’ NIN PARÇASI
 
Yönetimin otoriterleşmesiyle birlikte sosyal, ekonomik ve siyasal sorunların aynı düzeyde derinleştiğini belirten Kışanak, cezaevi sorunlarının da bu durumla bağlantılı olduğunu vurguladı. Cezaevlerinin kapasitelerine dikkat çeken Kışanak, “Bir ülkede cezaevinde ne kadar çok insan varsa, o ülkede o kadar çok sorun var demektir. Özetle adalet yoksa cezaevleri dolu olur” diye belirtti. Yargının siyasallaştığı ve hak arama yollarının tıkandığına işaret eden Kışanak, “Türkiye’de cezaevlerinin bu kadar dolu olması, ağır tecrit koşulları, hasta tutuklulara yaklaşım, işkenceye varan hak ihlalleri, iktidarın karakterinden ve izlediği politikalardan kaynaklanır. Cezaevlerinde yaşananlar, 2015’ten beri uygulamaya konulan ‘Çöktürme Planı’nın bir parçasıdır. Haklarının farkında olup, onurlu bir barış, özgür bir yaşam isteyen herkes bu planın hedefi olmuştur” dedi. 
 
İMRALI TECRİDİNİN YANSIMALARI 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin tüm topluma ve cezaevlerine yansıdığını ifade eden Kışanak, İmralı’nın kapısıyla birlikte barışın kapısının da kapatıldığını vurguladı. Tecridin topluma yansımalarına dair ise Kışanak, şunları söyledi: “Öyle ki her türlü insani ilişki, tutsak ailelerinin birbiriyle dayanışması bile ‘örgütsel faaliyet’ denilerek, yasaklanmak istenmiş, herkes birkaç kişilik aile ilişkisi içerisinde tecride alınmıştır. Hatta, ‘falancanın kardeşi, filancanın görümcesi’ denilerek, aile ilişkileri bile yasadışı bir faaliyet gibi görülmüş, zorunlu akrabalık bağları bile suçlama konusu yapılmıştır. Bu bir cendere, kapandır. İnsanları neredeyse, evlerinde tek kişilik hücreye koyacaklar. Bunun sonu yoktur. Cezaevlerinde yaşanan da bu politikaların bir devamıdır. İktidar demokrasi, çözüm ve barış yolunu kapamış; zulüm, ölüm yolunu tercih etmiştir. Hasta tutukluların, yaşamını yitirdiği güne dek cezaevinde tutulması, ‘ağırlaştırılmış müebbet’ adı altında ‘ölünceye kadar cezaevinde kalacaksın’  denilmesi, mahpusların gelecek umutlarının yok edilmek istenmesi; adı konulmamış idam cezasıdır. Hatta işkence ederek, idam etmektir; bu anlamda bu idam cezasından bile ağırdır. Güya, ‘idam’ cezası kaldırılmış, ama sürekli cezaevinden tabut çıkıyor.  
 
Yaşam hakkına sahip çıkılması gerekmektedir. Tecrit hukuken bir işkencedir. Tecridin kaldırılmasını istemek, aynı zamanda demokrasi ve barış hakkına sahip çıkmaktır. Cezaevlerinden tabut çıkmasına seyirci kalınarak, demokrasi mücadelesi verilemez. Hasta tutsakların ailelerinin mücadelesi, insanlık mücadelesidir, yaşam hakkı mücadelesidir. Ailelerin yanında olmak, ölüme karşı yaşamı savunmak bir insanlık görevidir.” 
 
MİLLET İTTİFAKI 
 
Erken seçim tartışmalarıyla birlikte siyasetin ilk gündemlerinden biri olan ittifak çalışmalarına değinen Kışanak, iktidarın alternatifi olmak ile otoriter yönetim anlayışına karşı alternatif bir demokratik yönetim anlayışını geliştirmenin farklı olduğunu kaydetti. AKP-MHP ittifakının sona geldiğini, CHP, İyi Parti, DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti’nin ise mevcut iktidara alternatif iddiasıyla bir araya geldiğini hatırlatan Kışanak, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem iddiasıyla bir araya gelen 6 partinin alternatif iddiasını iki açıdan değerlendirdi: “Birincisi; sayısal açıdan bakacak olursak, altı partinin oyları seçimi kazanmak için yeterli değildir. Şimdilik AKP’den kopan, kararsız seçmeni kazanarak sayısal eksikliklerini tamamlamaya çalışıyorlar. Ekonomik kriz, artan yoksulluk, işsizlik ve zamlarda iktidarı yıpratmaya devam ediyor. Öyle görülüyor ki seçim kazanma stratejilerini bu hat üzerine koruyorlar.
 
HDP seçmeninin de mevcut iktidardan kurtulma pahasına CHP’nin oluşturduğu bloka mecbur kalacağına dair görüşler gerçekçi değil. Zira AKP seçim ekonomisi uygulayarak, ‘sus’ payı dağıtarak, ekonomik krizi öteleyebilir;  HDP seçmeni de ‘Bana yaklaşım değişmeyecekse, ha kel hasan, ha hasan kel’ diyebilir. Yani bu alengirli hesapların tutmama ihtimali yüksek. Hele ki kimin Cumhurbaşkanı olacağına dair tartışmaların da önemli bir etken olduğu düşünülürse… Yine de bütün bu varsayımların gerçekleşeceğini düşünsek bile bu yaklaşımın, sadece HDP seçmenini değil tüm Türkiye’nin en acil ihtiyacı olan demokrasi, özgürlük, adalet ve barış beklentisini karşılayan bir alternatif değildir. O zaman toplum neden birini kaldırıp, benzerini yerine koysun ki?
 
GERÇEK ALTERNATİF İÇİN…
 
İkincisi alternatif olma iddiasında olan siyasi partilerin topluma ‘değişim’ güveni vermesi gerekir. Türkiye’nin esaslı bir değişime ihtiyacı var ve değişimi önce kendilerinden, söylemlerinden, duruşlarından, politikalarından başlatarak, topluma güven vermeli, toplumsal bir değişime öncülük etmelidir. Halka, ‘Bu değişimin öznesi sizsiniz, hep beraber değişeceğiz. Bizi bu kadar düşman kamplara bölen iktidara karşı yan yana duracağız. Sorunlarımızı birlikte çözeceğiz. Kimseyi ötelemeyeceğiz, demokrasiyi, refahı ve barışı birlikte kuracağız’ diyebilmeliler. Muhalefet partileri, sınırlarını iktidarın belirlediği politik kulvardan çıkmadığı sürece gerçek bir alternatif yaratamazlar.”
 
FAŞİZMİN PANZEHRİ MÜCADELE
 
Meselenin sadece kimin Cumhurbaşkanı adayı olacağı ve HDP seçmeninin kime oy vereceği meselesi olmadığını belirten Kışanak, “Toplumsal barışımızı bozan, bizi kamplara bölen, ekonomik imkanlarımızı savaşa seferber eden, demokrasiyi rafa kaldıran, geleceğimizi karartan her şey ‘değişecek’ diyorum. Değişimi kendimizden başlatıyoruz; ben de sen de o da hepimiz değişeceğiz. Seçimle iş başına gelen, kitleleri arkasından sürükleyen otoriter faşizan yönetimlerin panzehiri; toplumsal aydınlanma ve değişim mücadelesidir” diye belirtti. 
 
DEMOKRASİ İTTİFAKI
 
HDP’nin çağrısıyla bir araya gelen Demokrasi İttifakı’nın tarihsel bir sorumluluğunun olduğuna dikkat çeken Kışanak, özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesi yürüten siyasi parti, oluşum ve demokratik kitle örgütlerinin bir araya gelerek, “Demokratik politik alternatif” olduklarını ilan etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Kışanak, “Gördüğümüz kadarıyla bu konuda temaslar, çalışmalar ve irade beyanları var. Halkın gerçek gündemine dair güçlü politikalar geliştirilmesi ve ortak mücadele platformları oluşturması için Demokrasi İttifakı’nın gecikmeden açıklanması gerekir. Bu tür ittifaklar her zaman katılıma açıktır, esnektir ve kapsayıcıdır. Demokrasi İttifakı, sadece seçim ittifakı değildir. Sandıkta birlikte hareket etmekte de önemli ancak; daha da önemlisi demokratik mücadelenin ortaklaştırılması, toplumsal örgütlemenin büyütülmesidir. 
 
İktidarın yarattığı ve ırkçılığa varan milliyetçi, militarist, dinci kamplaşmanın değiştirilmesi görevi devrimci, demokrat, sol, sosyalist ve yurtsever yapılarındır. Aynı atölyede yan yana çalışan işçilerin, toprağın suyunu, doğasını korumaya çalışan köylülerin, şiddete karşı mücadele eden kadınların birbirini doğru anlaması, farklılıklarını kabullenmesi için bizzat halkın içinde Demokrasi İttifakı’nı örgütlemeliyiz. İktidarlar, kimlik ve inanç sorunlarını kullanırlar. Toplumsal zeminde zorlanmadıkça çözüme yanaşmazlar. Demokrasi İttifakı, hem önümüzdeki seçimde çözüm kapasitesi yaratmak için örgütlenmeli hem de sorunlarımızı toplumsal zeminde çözmek için mücadele etmeli. Böyle bir emek ve çaba görüyoruz ve başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı.  
 
KADIN İTTİFAKI ÇAĞRISI
 
Ülkedeki kadınların ortak sorunlarla karşı karşıya olduğuna işaret eden Kışanak, bu nedenle ortak mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kışanak, kadın ittifakına dair şunları kaydetti: “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadınların ikincil konuma itilmeleri, emeğin sömürülmesi, baskı ve şiddet görmesi tüm kadınlar açısından ortak mücadele gerekçesidir. Bu nedenle Kadın İttifakı’nın gündeme alınması germektedir. Kadın İttifakı, Demokrasi İttifakı’dan çok daha geniş toplumsal bir potansiyele sahip. Yeter ki bu potansiyel, harekete geçirilebilsin, örgütlü bir güç haline dönüştürülsün. Demokrasi İttifakı’nda yer alacak olan siyasi partilerde mücadele eden kadınların, ittifak çalışmalarının siyasi partilerle sınırlı kalmaması için özel bir çaba göstereceklerine ve geniş katılımlı bir Kadın İttifakı kurmak için harekete geçeceklerine inanıyorum. 
 
Toplumsal cinsiyet eşitliğine inanan, bunun için mücadele eden, kadına yönelik şiddeti önlemeyi amaç edinen, yoksulluğun kadın halini bilen-yaşayan ve emeğin sömürülmesini kabul etmeyen tüm kadınlar, bu ittifakın doğal bileşenidir. Kadın hareketleri cinsiyetçilik, milliyetçilik ve militarizmin kol kola olduğunu, bunlardan birini ayırarak diğerlerine karşı çıkmanın sonuç vermediğini, toplumsal kutuplaşmanın temelinde de bu eril ittifakının yer aldığını çözümleyen ve buna karşı çözüm önerilerini geliştiren politik hareketlerdir. Bu nedenle Kadın İttifakı, aynı zamanda ülke sorunlarına çözüm üretebilme kapasitesine sahiptir. Kadın İttifakı, kadına karşı her türlü ayrımcılığa, baskı ve şiddete, yoksulluğa, emek sömürüsüne, savaşa, çatışmaya, dindarlığı inanç sömürüsüne indirgeyen zihniyete, ekolojik yıkıma karşı ‘dur’ diyebilme kapasitesine sahiptir. Kadın İttifakı toplumsal barış ittifakıdır.”
 
KADIN MÜCADELESİNİN ÖNEMİ 
 
Meydanları terk etmeyen kadınların yıl boyunca alanlarda seslerini yükselttiklerini anımsatan Kışanak, “Kadınların sesi ve mücadelesi, tutsak alınmak istenen politik kadınlara her zaman güç ve moral verdi. Sadece cezaevinde olan bizler değil, dışarıda da toplumsal muhalefetin kadın mücadelesinden güç ve moral aldığının altını çizmeliyim. Ziyaretimize gelen herkes; avukatlar, ailelerimiz, hep kadınların mücadelesini anlatarak, hakkını teslim ediyordu. Öyle ki bazen, ‘Biraz da siz önden buyurun‘ diye espri yapıyordum. Buradan görebildiğimiz kadarıyla kadınlar her şeye rağmen sokaklardan çekilmedi. Taleplerini hep haykırdı, direndi. Kadınların bu mücadelesi olmasa, bu gün kadın hakları konusunda çok daha kötü bir durumda olabilirdik. Kadın haklarına yönelik birçok müdahale girişimi, kadınların tepkisi üzerine sonuçsuz kaldı” diye belirtti. 
 
İTTİFAKIN SAÇ AYAKLARI 
 
İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kaldırıldığını ancak kadınların mücadeleden vazgeçmediğini vurgulayan Kışanak, “Bir, kadınların toplumsal barış konusundaki çabaları bizlere yeterince yansımadı. İktidarın içerde, dışarıda sürekli savaş politikası izlediği bir süreçte ‘ne barışı’  denilebilir belki ama benim kastettiğim iktidarla bir barış olanağı aramak değildir. Bu ülkede yaşayan farklı kimlik ve inançlara sahip kadınlar, birbirlerini daha iyi anlama, iktidarın savaş politikalarına karşı toplumsal zeminde barış talebini güçlendirmeye yönelik çalışmalılar. Bu mücadelenin daha da gelişeceğine, demokrasi, özgürlük, barış ve refah arasındaki bağın güçlü bir şekilde dile getirileceğine inanıyorum. Bu mücadele sadece bir tepki değil, aynı zamanda geleceği kurma mücadelesidir. Biz kadınlar geleceğimizi özgürlük, eşitlik, demokrasi, barış ve refah üzerine kurmak istiyoruz. Bunlar Kadın İttifakı’nın saç ayaklarıdır” ifadelerini kullandı. 
 
KÜRT SORUNU 
 
Kürt sorununda sürekli kandırma, oyalama ve kafa karıştırma gibi  politikaların izlendiğini belirten Kışanak, artık çözümsüzlüğü dayatan bir senaryonun kalmadığını kaydetti. “Kürt halkı yaşadığı her bir deneyimden dersler çıkarmış, politik doğrultu kazanmış, siyasal olgunluğa erişmiş bir toplumdur” diyen Kışanak, “Ne gibi sorunlar yaşadığını ve çözümün ne olduğunu gayet iyi bilmektedir. Beyhude işlerle uğraşacak hali de vakti de yoktur. Demokrasi, barış, özgürlük ve adalet yolunda kararlı adımlarla bir halk gerçeği var. Artık herkes bunu kabullense iyi olur. İmralı’nın kapısı açılsa, halka ulaşacak her bir söz, toplumsal barışa, demokrasiye ve özgürlüklere dair olacaktır. Bunu bildikleri o kapıyı hala sıkı sıkıya kapatıyorlar” değerlendirmesi yaptı. 
 
‘ÖZGÜRLÜK HALAYINDA OLACAĞIZ’
 
Yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne dikkat çeken Kışanak, şunları belirtti: “Tüm kentlerde meydanlar, sokaklar kadın rengine bürünecek. Kadınların her türlü şiddete, ayrımcılığa ve yoksulluğa karşı yükselttiği sesleri, attığı zılgıtları sağır sultan bile duyacak. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadın Günü’nü kutluyor, özgürlük halayına bizlerin de bütün benliğimizle katılacağını ifade etmek istiyorum. Demir parmaklıklar, beton duvarlar bizleri alanlardan ve meydanlardan koparamaz. Yüreğimiz ve bilincimizle, sizlerle yan yana omuz omuza olacağız.” 
 
MA / Mehmet Aslan

Diğer başlıklar

09:20 Ali Öcalan: Gelin hep birlikte 4 Nisan’ı kutlayalım
09:18 Dara’da çalışan arkeolog: Mezar bulunmasına rağmen inşaat devam etti
09:17 Özadikti: Abdullah Öcalan’ın paradigmasıyla kendimizi tanıdık
09:16 Depremzede çiftçilerin ürünleri elde kaldı
09:15 Esnaflar konteynerlerde yaşama tutunuyor
09:13 Tutuklu 5 kardeşten 2’sinin tahliyesine ‘yönetmelik’ engeli
09:11 Seçim hesaplı zam derde deva oldu mu?
09:09 Kadınlar seçime hazır: Erkek egemen sistem yıkılacak
09:08 'Tecride karşı Amara’da olacağız'
09:07 ‘Kadın düşmanı partilere oy yok’
09:06 Barış Anneleri: Özgürlük için yürüyelim
09:00 02 NİSAN 2023 GÜNDEMİ
01/04/2023
23:43 İran’da 5 büyüklüğünde deprem
22:43 Amed’te askerler bir yurttaşı katletti
20:51 ANYAKAY-DER’den 4 Nisan kutlaması
19:04 Şehba’da 3’üncü Amara Festivali başladı
17:48 Yüzde 98 engelli tutuklu Yıldırım’ın cezaevinde kalması ihlal olarak görülmedi
16:47 Yeşil Sol Parti Hatay'da çalışmalarını sürdürüyor
16:28 Avrupa'daki seçmene kayıt için son çağrı
16:12 Kürt iş insanı Zeki Oğuz’u ‘istihbarat’ kaçırdı iddiası
15:47 Nazlıer'in taziyesine kitlesel ziyaret
15:30 Genç İklim Hareketi: Gençlerin sesine ne zaman kulak verilecek?
15:02 ‘Hayati tehlikesi bulunan hasta tutuklu Dikmen serbest bırakılsın’
14:59 İHD: JİTEM’cinin itirafına rağmen 4 kişinin akıbeti araştırılmadı
14:36 İzmir'de vapur seferleri iptal oldu
14:34 Cumhurbaşkanı adaylarının pusuladaki yerleri belli oldu
14:28 Ekoloji Derneği: Fidan dikme kampanyasına katılalım
14:25 ‘İhraç edilen emekçiler görevlerine iade edilsin’
14:18 Hasta tutuklu için tahliye çağrısı
13:04 Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilen Nezir Acar'ı sordu
13:04 TEV-DEM: Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için mücadeleyi büyütelim
12:00 Kayıp yakınları Bulmuş’un faillerinin yargılanmasını istedi, Demirel'in akıbetini sordu
11:37 Qoser'de şüpheli asker ölümü
11:31 İzmir'deki gözaltılar serbest
11:18 Şenyaşar ailesi: Bu karanlık süreci aydınlatacak güneş Urfa’dan doğacak
11:18 Mart ayı savaş bilançosu
10:59 Pirsûs'ta 23 kişinin tutuklanması: Siyasi saiklerle hazırlanmış düzmece bir dosya
09:02 Avrupa’da hedef 3 milyon seçmeni sandığa götürmek
09:01 Sahaflarda eskiye rağbet!
09:01 AKP'nin kullanışlı aparatı: HÜDA PAR
09:01 Dr. Doran: Molozlar suya karışırsa hastalıkları önleyemeyiz
09:00 Karaoğlan ve Dağ’ın ailelerinden Amara çağrısı
09:00 Kurdistan’daki kadın örgütü temsilcileri: Abdullah Öcalan’ı özgürleştireceğiz
09:00 Amara misafirlerini bekliyor
09:00 01 NİSAN 2023 GÜNDEMİ
31/03/2023
23:58 S&P Türkiye’nin kredi notunu revize etti
21:47 Eskişehir'de bir kadın katledildi
19:43 Ege Denizi'nde deprem
19:41 Şenyaşar ailesinin iftar sofrasına gençlerden ziyaret
19:32 İşçiler DİSK Genel-İş kayyımına karşı Ankara'ya yürüdü
19:26 BM: Depremde tarımsal üretimin yüzde 20’si zarar gördü
19:08 İzmirli kadınlardan tutuklamalara tepki
18:57 Koruma kararı bulunan kadınların seçimlerde kişisel bilgileri gizlenecek
18:46 Huriye Coşkun’u katleden erkeğe ‘takdir’ indirimi
17:37 Kanadalı şirket Kurdistan Bölgesi’ndeki petrol üretimini durdurdu
17:34 18 yaşında girdiği cezaevinden 48 yaşında çıktı
17:23 Afganistan’da ‘Kadının Sesi’ radyosu kapatıldı
17:19 Yeşil Sol Parti'den Hatay'da halk ziyaretleri
16:00 Petrol üretiminin durdurulması elektriği de etkiledi
16:00 Êlih'te trafik kazası: 1 ölü, 2 ağır yaralı
15:59 Cezaevlerinde 3 ayda 6’sı şüpheli 13 kişi yaşamını yitirdi
15:55 Xarpêt’te bir evde 6 kişi ölü bulundu
15:39 Ege ve Marmara bölgeleri için fırtına uyarısı
15:33 'Kafa keseriz' diyen Hizbullahçı serbest bırakıldı
15:12 Riha’da 23 kişinin tutuklanması protesto edildi
15:02 Gazeteci Ziya Ataman: Ağır bir tecrit altındayız
14:54 İslahiye'de deprem
14:50 EGEÇEP sonuç bildirgesini açıkladı: Talana son
14:45 ÖHD ve İHD’den adliyedeki şüpheli ölüme dair rapor
14:36 31 yıllık tutuklu Serhat Güllü tahliye edildi
14:10 Pandemide yaşamını yitiren sağlıkçılar anıldı
13:55 KFC ve Pizza Hut Kurdistan’daki şubelerini kapattı
13:31 Cemaatteki tecavüz davası 5 Haziran’a ertelendi
13:18 Ferit Şenyaşar: İktidar, yaşattığı acı ve yolsuzluklarıyla anılacak
13:01 Yerine kayyım atanan Eşbaşkan: Halk iradesiyle iktidara tekrar cevap olacak
13:00 4 kez sevk edilen 82 yaşındaki tutuklunun durumu Meclis’e taşındı
12:58 101 isimden sol-sosyalist güçlere çağrı: Tek listede ortaklaşın
12:52 Bakanlık öğrenciyi kovan yurdu savundu!
12:51 ‘Abdullah Öcalan Ortadoğu için tek umut kaynağı’
12:39 Adliye önünden seslendiler: Kadınlar ‘şer’ ittifakına karşı
12:19 Polisevine saldırı iddianamesi de Soylu’nun açıklamasını yalanladı
11:52 Mêrdîn ve Amed'te kar yağışı
11:43 Wan’da bulunan kemiklere dair inceleme başlatıldı
11:32 Mersin'de seçim startı: Yeşil Sol Parti başaracak
11:19 İYİ Parti il başkanlığına silahlı saldırı
11:00 Dış ticaret açığı yüzde 51 arttı
10:15 İzmir'de çok sayıda gözaltı
10:09 Ailelerden İmralı başvurusu
09:23 Amed Barosu Başkanı Eren: 5 polis de işkenceden sorumlu
09:20 31 Mart ruhuyla 14 Mayıs’a: AKP-MHP dönemi sona erdi
09:10 Zübeyir Aydar: Seçimin sabote edilmemesi için herkes üzerine düşeni yapmalı
09:07 Ayşe Efendi: Ortadoğu’daki sorunlar Öcalan’ın fikirleriyle çözülebilir
09:04 Kadınlar bütünlüklü eşitlik politikası ve radikal adımlar bekliyor
09:04 Cizîrli anneler: Türkiye artık silahları susturmalı
09:03 Amedliler: Yeşil Sol ile AKP’yi devireceğiz
09:03 Dara Antik Kenti’nde tarihi kıyım
09:02 Maden ocağını deprem de durduramadı: Zehir saçıyor
09:01 Kuraklık kapıda: Ürün deseni değişiyor
09:00 Abdullah Öcalan’ın avukatından parti ve ittifaklara: İmralı’ya dair tutumunuz ne olacak?
09:00 Cinayetler arttıkça 'karanlık' bağlar ortaya çıktı
09:00 Wan’da pazarlar boş: 100 TL ile 2 limon, 3 patates, 5 salatalık alabiliyoruz
09:00 31 MART 2023 GÜNDEMİ
08:48 Cemaatteki tecavüzü savunan avukat AKP’den meclis üyesi
08:07 Yoğun kar yağışı bekleniyor
07:53 Pirsûs’ta 23 kişi tutuklandı
30/03/2023
23:39 Emeklilikte maaş artışı Meclis’ten geçti
23:32 Pentagon: İran Devrim Muhafızları'na bağlı grup öldürüldü
23:07 Finlandiya’nın NATO üyeliği Meclis’te görüşülüyor
23:01 Akdeniz’de deprem
22:29 Kızıldere'de katledilenler anıldı: Mücadelelerini yaşatacağız
22:18 EŞİK'ten seçim öncesi siyasi partilere açık mektup
22:02 5 gündür gözaltında tutulan köylü tutuklandı
21:55 MGK bildirgesi açıklandı
21:44 'Sağlık emekçisinin intihar girişiminin nedenlerini araştıracağız'
21:28 Dera’da Şam hükümet güçlerine yönelik saldırı
20:57 Riha Barosu ve İHD’den işkence uygulanan köyde inceleme
20:26 50 yazardan Pınar Selek çağrısı
20:19 Şenyaşar ailesi: Adaletsizlik bitene kadar mücadelemiz devam edecek
19:41 Wêranşar’da gözaltına alınan 9 kişi serbest bırakıldı
19:38 Freddy Kasırgası: Yüzlerce kişi kayıp
19:16 Mahir Çayan ve arkadaşları anıldı
18:57 Avusturya Parlamentosu’nda Türkiye’ye karşı tasarı kabul edildi
18:26 Çevre Kanunu Meclis’ten geçti
17:50 Evin Cezaevi'ne sevk edilen siyasi tutukludan haber alınamıyor
17:41 'Kafa keseriz' diye tehdit savuran kişi gözaltına alındı
17:36 CPT’nin raporunda tecride ilişkin bilgi verilmedi!
17:22 YSK Erdoğan’ın adaylığına dair itirazları reddetti
17:20 Yeşil Sol Parti’den Bazarcix’ta halk toplantısı
17:12 Wan’da yapılan kazıda insan kemikleri çıktı
16:40 Gazeteci Hürtaş: Bu polis üzerime oturdu, beni darp etti
16:36 Firari sanığın yakalanmadığı Vartinis Davası ertelendi
16:32 Mahabat Mezarlığı’nda toplanan halktan direnişi büyütme çağrısı
16:24 Gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı
16:01 Emekliler: Bu zam değil seçim rüşvetidir
15:48 İstanbul Tabip Odası: Hastaneler yerinde yenilensin
15:45 Alevilere Yeşil Sol Parti saflarında buluşma çağrısı
14:54 Ayvacık Devlet Hastanesi’nde SES üyelerine baskı
14:52 Yenilenebilir enerji hedefi yüzde 42,5
14:37 Norveç petrol şirketi üretimini durdurdu
14:33 BES: İnsan onuruna yakışır koşullarda çalışmak istiyoruz
14:28 Antalya’da 10 gözaltı
13:56 3 HPG'linin cenazesi defnedildi
13:46 Mehmet Latifeci anıldı: Kürt ve Arap halkı arasında köprüydü
13:45 İHD yöneticisi Yüksel’in duruşması ertelendi
13:32 Erdoğan'dan AYM'ye HDP telefonu: Blokenin kaldırılması yönünde nasıl oy kullanırsınız?
12:50 GGM’deki cinsel saldırıda 2 failin ifadesi tekrar alındı
12:27 HDP Eş Genel Başkanları: Üçüncü yolumuzu Yeşil’in ve Sol’un yoluyla birleştirdik
12:13 Yeşil Sol Parti: İkinci yüzyılı Demokratik Cumhuriyet yüzyılı yapacağız
12:08 Yozgat Müftülüğü’nün referansıyla 5 DAİŞ’liye vatandaşlık verildi
11:58 Şenyaşar ailesi: Bu düzeni hep beraber değiştireceğiz