Kışanak’tan Kadın İttifakı çağrısı: Örgütlü gücü açığa çıkaralım

img

İSTANBUL - Kadın mücadelesinden tüm toplumsal muhalefetin güç aldığını belirten Gültan Kışanak, “Demokrasi İttifakı’dan çok daha geniş toplumsal bir potansiyele sahip Kadın İttifakı, toplumsal barış ittifakıdır” dedi. 

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen ve Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 25 Ekim 2016 tarihinde gözaltına alınan Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, 30 Ekim’de “Örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından 1 Kasım 2016’da görevden alınarak, yerlerine kayyım atanan eşbaşkanlar hakkında ayrıca "Belediyedeki eşbaşkanlık uygulaması" nedeniyle dava açıldı. "Görevi kötüye kullanmak" ile "Kamu görevini usulsüz üstlenmek" iddialarıyla 9 ay ile 4 yıl arası değişen hapis cezası istendi.
 
Eşbaşkanlardan Anlı, 14 Temmuz 2017’de görülen duruşmada tahliye edilirken, Kışanak 30 Ekim 2016’dan beri cezaevinde.12 Eylül askeri darbesinde 19 yaşındayken cezaevine giren, dönemin işkenceleriyle meşhur Diyarbakır Cezaevi’nde 2 yıl kalan Kışanak, şu anda Garibe Gezer’in cinsel işkenceye maruz kaldığı ve yaşamını yitirdiği, ayrıca ağır hasta olmasına rağmen ısrarla tahliye edilmeyen Aysel Tuğluk’un tutulduğu Kandıra F Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Bu süreçte Kürt Siyasetinin Mor Rengi kitabını yazan Kışanak ile cezaevi koşullarını, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ve siyasetteki güncel gelişmeleri konuştuk.
 
‘ÇÖKTÜRME PLANI’ NIN PARÇASI
 
Yönetimin otoriterleşmesiyle birlikte sosyal, ekonomik ve siyasal sorunların aynı düzeyde derinleştiğini belirten Kışanak, cezaevi sorunlarının da bu durumla bağlantılı olduğunu vurguladı. Cezaevlerinin kapasitelerine dikkat çeken Kışanak, “Bir ülkede cezaevinde ne kadar çok insan varsa, o ülkede o kadar çok sorun var demektir. Özetle adalet yoksa cezaevleri dolu olur” diye belirtti. Yargının siyasallaştığı ve hak arama yollarının tıkandığına işaret eden Kışanak, “Türkiye’de cezaevlerinin bu kadar dolu olması, ağır tecrit koşulları, hasta tutuklulara yaklaşım, işkenceye varan hak ihlalleri, iktidarın karakterinden ve izlediği politikalardan kaynaklanır. Cezaevlerinde yaşananlar, 2015’ten beri uygulamaya konulan ‘Çöktürme Planı’nın bir parçasıdır. Haklarının farkında olup, onurlu bir barış, özgür bir yaşam isteyen herkes bu planın hedefi olmuştur” dedi. 
 
İMRALI TECRİDİNİN YANSIMALARI 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin tüm topluma ve cezaevlerine yansıdığını ifade eden Kışanak, İmralı’nın kapısıyla birlikte barışın kapısının da kapatıldığını vurguladı. Tecridin topluma yansımalarına dair ise Kışanak, şunları söyledi: “Öyle ki her türlü insani ilişki, tutsak ailelerinin birbiriyle dayanışması bile ‘örgütsel faaliyet’ denilerek, yasaklanmak istenmiş, herkes birkaç kişilik aile ilişkisi içerisinde tecride alınmıştır. Hatta, ‘falancanın kardeşi, filancanın görümcesi’ denilerek, aile ilişkileri bile yasadışı bir faaliyet gibi görülmüş, zorunlu akrabalık bağları bile suçlama konusu yapılmıştır. Bu bir cendere, kapandır. İnsanları neredeyse, evlerinde tek kişilik hücreye koyacaklar. Bunun sonu yoktur. Cezaevlerinde yaşanan da bu politikaların bir devamıdır. İktidar demokrasi, çözüm ve barış yolunu kapamış; zulüm, ölüm yolunu tercih etmiştir. Hasta tutukluların, yaşamını yitirdiği güne dek cezaevinde tutulması, ‘ağırlaştırılmış müebbet’ adı altında ‘ölünceye kadar cezaevinde kalacaksın’  denilmesi, mahpusların gelecek umutlarının yok edilmek istenmesi; adı konulmamış idam cezasıdır. Hatta işkence ederek, idam etmektir; bu anlamda bu idam cezasından bile ağırdır. Güya, ‘idam’ cezası kaldırılmış, ama sürekli cezaevinden tabut çıkıyor.  
 
Yaşam hakkına sahip çıkılması gerekmektedir. Tecrit hukuken bir işkencedir. Tecridin kaldırılmasını istemek, aynı zamanda demokrasi ve barış hakkına sahip çıkmaktır. Cezaevlerinden tabut çıkmasına seyirci kalınarak, demokrasi mücadelesi verilemez. Hasta tutsakların ailelerinin mücadelesi, insanlık mücadelesidir, yaşam hakkı mücadelesidir. Ailelerin yanında olmak, ölüme karşı yaşamı savunmak bir insanlık görevidir.” 
 
MİLLET İTTİFAKI 
 
Erken seçim tartışmalarıyla birlikte siyasetin ilk gündemlerinden biri olan ittifak çalışmalarına değinen Kışanak, iktidarın alternatifi olmak ile otoriter yönetim anlayışına karşı alternatif bir demokratik yönetim anlayışını geliştirmenin farklı olduğunu kaydetti. AKP-MHP ittifakının sona geldiğini, CHP, İyi Parti, DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti’nin ise mevcut iktidara alternatif iddiasıyla bir araya geldiğini hatırlatan Kışanak, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem iddiasıyla bir araya gelen 6 partinin alternatif iddiasını iki açıdan değerlendirdi: “Birincisi; sayısal açıdan bakacak olursak, altı partinin oyları seçimi kazanmak için yeterli değildir. Şimdilik AKP’den kopan, kararsız seçmeni kazanarak sayısal eksikliklerini tamamlamaya çalışıyorlar. Ekonomik kriz, artan yoksulluk, işsizlik ve zamlarda iktidarı yıpratmaya devam ediyor. Öyle görülüyor ki seçim kazanma stratejilerini bu hat üzerine koruyorlar.
 
HDP seçmeninin de mevcut iktidardan kurtulma pahasına CHP’nin oluşturduğu bloka mecbur kalacağına dair görüşler gerçekçi değil. Zira AKP seçim ekonomisi uygulayarak, ‘sus’ payı dağıtarak, ekonomik krizi öteleyebilir;  HDP seçmeni de ‘Bana yaklaşım değişmeyecekse, ha kel hasan, ha hasan kel’ diyebilir. Yani bu alengirli hesapların tutmama ihtimali yüksek. Hele ki kimin Cumhurbaşkanı olacağına dair tartışmaların da önemli bir etken olduğu düşünülürse… Yine de bütün bu varsayımların gerçekleşeceğini düşünsek bile bu yaklaşımın, sadece HDP seçmenini değil tüm Türkiye’nin en acil ihtiyacı olan demokrasi, özgürlük, adalet ve barış beklentisini karşılayan bir alternatif değildir. O zaman toplum neden birini kaldırıp, benzerini yerine koysun ki?
 
GERÇEK ALTERNATİF İÇİN…
 
İkincisi alternatif olma iddiasında olan siyasi partilerin topluma ‘değişim’ güveni vermesi gerekir. Türkiye’nin esaslı bir değişime ihtiyacı var ve değişimi önce kendilerinden, söylemlerinden, duruşlarından, politikalarından başlatarak, topluma güven vermeli, toplumsal bir değişime öncülük etmelidir. Halka, ‘Bu değişimin öznesi sizsiniz, hep beraber değişeceğiz. Bizi bu kadar düşman kamplara bölen iktidara karşı yan yana duracağız. Sorunlarımızı birlikte çözeceğiz. Kimseyi ötelemeyeceğiz, demokrasiyi, refahı ve barışı birlikte kuracağız’ diyebilmeliler. Muhalefet partileri, sınırlarını iktidarın belirlediği politik kulvardan çıkmadığı sürece gerçek bir alternatif yaratamazlar.”
 
FAŞİZMİN PANZEHRİ MÜCADELE
 
Meselenin sadece kimin Cumhurbaşkanı adayı olacağı ve HDP seçmeninin kime oy vereceği meselesi olmadığını belirten Kışanak, “Toplumsal barışımızı bozan, bizi kamplara bölen, ekonomik imkanlarımızı savaşa seferber eden, demokrasiyi rafa kaldıran, geleceğimizi karartan her şey ‘değişecek’ diyorum. Değişimi kendimizden başlatıyoruz; ben de sen de o da hepimiz değişeceğiz. Seçimle iş başına gelen, kitleleri arkasından sürükleyen otoriter faşizan yönetimlerin panzehiri; toplumsal aydınlanma ve değişim mücadelesidir” diye belirtti. 
 
DEMOKRASİ İTTİFAKI
 
HDP’nin çağrısıyla bir araya gelen Demokrasi İttifakı’nın tarihsel bir sorumluluğunun olduğuna dikkat çeken Kışanak, özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesi yürüten siyasi parti, oluşum ve demokratik kitle örgütlerinin bir araya gelerek, “Demokratik politik alternatif” olduklarını ilan etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Kışanak, “Gördüğümüz kadarıyla bu konuda temaslar, çalışmalar ve irade beyanları var. Halkın gerçek gündemine dair güçlü politikalar geliştirilmesi ve ortak mücadele platformları oluşturması için Demokrasi İttifakı’nın gecikmeden açıklanması gerekir. Bu tür ittifaklar her zaman katılıma açıktır, esnektir ve kapsayıcıdır. Demokrasi İttifakı, sadece seçim ittifakı değildir. Sandıkta birlikte hareket etmekte de önemli ancak; daha da önemlisi demokratik mücadelenin ortaklaştırılması, toplumsal örgütlemenin büyütülmesidir. 
 
İktidarın yarattığı ve ırkçılığa varan milliyetçi, militarist, dinci kamplaşmanın değiştirilmesi görevi devrimci, demokrat, sol, sosyalist ve yurtsever yapılarındır. Aynı atölyede yan yana çalışan işçilerin, toprağın suyunu, doğasını korumaya çalışan köylülerin, şiddete karşı mücadele eden kadınların birbirini doğru anlaması, farklılıklarını kabullenmesi için bizzat halkın içinde Demokrasi İttifakı’nı örgütlemeliyiz. İktidarlar, kimlik ve inanç sorunlarını kullanırlar. Toplumsal zeminde zorlanmadıkça çözüme yanaşmazlar. Demokrasi İttifakı, hem önümüzdeki seçimde çözüm kapasitesi yaratmak için örgütlenmeli hem de sorunlarımızı toplumsal zeminde çözmek için mücadele etmeli. Böyle bir emek ve çaba görüyoruz ve başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı.  
 
KADIN İTTİFAKI ÇAĞRISI
 
Ülkedeki kadınların ortak sorunlarla karşı karşıya olduğuna işaret eden Kışanak, bu nedenle ortak mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kışanak, kadın ittifakına dair şunları kaydetti: “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadınların ikincil konuma itilmeleri, emeğin sömürülmesi, baskı ve şiddet görmesi tüm kadınlar açısından ortak mücadele gerekçesidir. Bu nedenle Kadın İttifakı’nın gündeme alınması germektedir. Kadın İttifakı, Demokrasi İttifakı’dan çok daha geniş toplumsal bir potansiyele sahip. Yeter ki bu potansiyel, harekete geçirilebilsin, örgütlü bir güç haline dönüştürülsün. Demokrasi İttifakı’nda yer alacak olan siyasi partilerde mücadele eden kadınların, ittifak çalışmalarının siyasi partilerle sınırlı kalmaması için özel bir çaba göstereceklerine ve geniş katılımlı bir Kadın İttifakı kurmak için harekete geçeceklerine inanıyorum. 
 
Toplumsal cinsiyet eşitliğine inanan, bunun için mücadele eden, kadına yönelik şiddeti önlemeyi amaç edinen, yoksulluğun kadın halini bilen-yaşayan ve emeğin sömürülmesini kabul etmeyen tüm kadınlar, bu ittifakın doğal bileşenidir. Kadın hareketleri cinsiyetçilik, milliyetçilik ve militarizmin kol kola olduğunu, bunlardan birini ayırarak diğerlerine karşı çıkmanın sonuç vermediğini, toplumsal kutuplaşmanın temelinde de bu eril ittifakının yer aldığını çözümleyen ve buna karşı çözüm önerilerini geliştiren politik hareketlerdir. Bu nedenle Kadın İttifakı, aynı zamanda ülke sorunlarına çözüm üretebilme kapasitesine sahiptir. Kadın İttifakı, kadına karşı her türlü ayrımcılığa, baskı ve şiddete, yoksulluğa, emek sömürüsüne, savaşa, çatışmaya, dindarlığı inanç sömürüsüne indirgeyen zihniyete, ekolojik yıkıma karşı ‘dur’ diyebilme kapasitesine sahiptir. Kadın İttifakı toplumsal barış ittifakıdır.”
 
KADIN MÜCADELESİNİN ÖNEMİ 
 
Meydanları terk etmeyen kadınların yıl boyunca alanlarda seslerini yükselttiklerini anımsatan Kışanak, “Kadınların sesi ve mücadelesi, tutsak alınmak istenen politik kadınlara her zaman güç ve moral verdi. Sadece cezaevinde olan bizler değil, dışarıda da toplumsal muhalefetin kadın mücadelesinden güç ve moral aldığının altını çizmeliyim. Ziyaretimize gelen herkes; avukatlar, ailelerimiz, hep kadınların mücadelesini anlatarak, hakkını teslim ediyordu. Öyle ki bazen, ‘Biraz da siz önden buyurun‘ diye espri yapıyordum. Buradan görebildiğimiz kadarıyla kadınlar her şeye rağmen sokaklardan çekilmedi. Taleplerini hep haykırdı, direndi. Kadınların bu mücadelesi olmasa, bu gün kadın hakları konusunda çok daha kötü bir durumda olabilirdik. Kadın haklarına yönelik birçok müdahale girişimi, kadınların tepkisi üzerine sonuçsuz kaldı” diye belirtti. 
 
İTTİFAKIN SAÇ AYAKLARI 
 
İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kaldırıldığını ancak kadınların mücadeleden vazgeçmediğini vurgulayan Kışanak, “Bir, kadınların toplumsal barış konusundaki çabaları bizlere yeterince yansımadı. İktidarın içerde, dışarıda sürekli savaş politikası izlediği bir süreçte ‘ne barışı’  denilebilir belki ama benim kastettiğim iktidarla bir barış olanağı aramak değildir. Bu ülkede yaşayan farklı kimlik ve inançlara sahip kadınlar, birbirlerini daha iyi anlama, iktidarın savaş politikalarına karşı toplumsal zeminde barış talebini güçlendirmeye yönelik çalışmalılar. Bu mücadelenin daha da gelişeceğine, demokrasi, özgürlük, barış ve refah arasındaki bağın güçlü bir şekilde dile getirileceğine inanıyorum. Bu mücadele sadece bir tepki değil, aynı zamanda geleceği kurma mücadelesidir. Biz kadınlar geleceğimizi özgürlük, eşitlik, demokrasi, barış ve refah üzerine kurmak istiyoruz. Bunlar Kadın İttifakı’nın saç ayaklarıdır” ifadelerini kullandı. 
 
KÜRT SORUNU 
 
Kürt sorununda sürekli kandırma, oyalama ve kafa karıştırma gibi  politikaların izlendiğini belirten Kışanak, artık çözümsüzlüğü dayatan bir senaryonun kalmadığını kaydetti. “Kürt halkı yaşadığı her bir deneyimden dersler çıkarmış, politik doğrultu kazanmış, siyasal olgunluğa erişmiş bir toplumdur” diyen Kışanak, “Ne gibi sorunlar yaşadığını ve çözümün ne olduğunu gayet iyi bilmektedir. Beyhude işlerle uğraşacak hali de vakti de yoktur. Demokrasi, barış, özgürlük ve adalet yolunda kararlı adımlarla bir halk gerçeği var. Artık herkes bunu kabullense iyi olur. İmralı’nın kapısı açılsa, halka ulaşacak her bir söz, toplumsal barışa, demokrasiye ve özgürlüklere dair olacaktır. Bunu bildikleri o kapıyı hala sıkı sıkıya kapatıyorlar” değerlendirmesi yaptı. 
 
‘ÖZGÜRLÜK HALAYINDA OLACAĞIZ’
 
Yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne dikkat çeken Kışanak, şunları belirtti: “Tüm kentlerde meydanlar, sokaklar kadın rengine bürünecek. Kadınların her türlü şiddete, ayrımcılığa ve yoksulluğa karşı yükselttiği sesleri, attığı zılgıtları sağır sultan bile duyacak. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadın Günü’nü kutluyor, özgürlük halayına bizlerin de bütün benliğimizle katılacağını ifade etmek istiyorum. Demir parmaklıklar, beton duvarlar bizleri alanlardan ve meydanlardan koparamaz. Yüreğimiz ve bilincimizle, sizlerle yan yana omuz omuza olacağız.” 
 
MA / Mehmet Aslan

Diğer başlıklar

07/12/2023
22:46 HEDEP Gençlik Meclisi'nden kongreye katılım çağrısı
21:20 GRECO raporu: Türkiye’nin yolsuzlukla mücadelesi tatmin edici değil
21:20 Şirinevler’de gözaltına alınan 46 kişi serbest
20:53 Suudi Arabistan’da bir savaş uçağı düştü
20:51 Vartinis Katliamı davasının düşürülmesine tepki: Nefesimiz ensenizde olacak
19:52 Oluç'tan Êlîh kayyımına: Çık aday ol, sen mi bizim adayımız mı seçilecek göreceğiz
19:30 Yargılanan 3 gazetecinin duruşması ertelendi
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye'de Toplumsal Sözleşme’nin tüzüğü hazırlandı
17:26 Hatimoğulları: Tüm belediyelerimizi geri alacağız
17:23 İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bin 177’ye yükseldi
17:21 Sûr'da 5 katlı bina çöktü
17:20 Gazeteci Uçar serbest: 20 yıl önceki görüşmeler suç sayıldı
17:19 PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah: Uluslararası güçler Türkiye’nin Kurdistan’daki savaşına ortak
17:15 Gazeteci Furkan Karabay serbest bırakıldı
17:12 Kobanê Davası: Amaç Kürtlerin demokratik siyasete olan inancını kırmak
16:56 Cenazelere saldırılar protesto edildi: 46 gözaltı
16:47 Gazeteci Müftüoğlu’nun tutukluluk devam kararına tepki: Gazetecilik suç değildir
16:32 İTO: Emeğimize ve meslek örgütlerimize sahip çıkalım
16:21 HEDEP Kadın Meclisi'nden kadınlara aday adayı olma çağrısı
16:10 Amed’in kültürel mirası İzmir’de tanıtıldı
16:04 ANKA-DER’den Ayfer Düzdaş konseri
15:53 Meclis Başkanı Kurtulmuş’tan HEDEP’e ziyaret
15:19 Adalet Nöbeti: Özgürlük ve adaletin anahtarı Öcalan’ın elindedir
15:18 HEDEP’ten Dîlok’ta seçim açıklaması: İddiamız büyük
15:14 Cenazelere dönük saldırılara öfke yağdı
15:07 Gazeteci Yıldız hakkında beraat kararı
14:28 TJA'dan Özak Tekstil işçilerine destek
14:19 Kürt Konferansı'nda Lozan tartışıldı: Çoğulcu Anadolu projesi çöpe atıldı
14:17 Fincancı: ATK'nin son karar merci haline getirilmesinin hukukta yeri yok
14:13 Gazeteci Müftüoğlu davası: Savunma bitmeden tutukluluğa devam kararı verildi
14:04 Deprem sonrası Meclis'e İmralı önergesi: Abdullah Öcalan’ın durumu nedir?
13:26 Tutsak gazeteci Müftüoğlu'nun duruşması başladı
13:20 Hatimoğulları, Poyraz ve Tanhan'ın mezarlarını ziyaret etti
12:21 Erdoğan, ‘Benim için öyle biri yok’ dediği Miçotakis ile görüşecek
12:18 Bakan Tunç'tan Kavala açıklaması: Avrupa konuyu yargı dışında tartışıyor
12:07 Müftü, hakları için direnen işçileri camiden çıkarmak istedi
12:03 Ji Çaran Çar, Jin Huner projesi devam ediyor
11:39 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:38 Gazeteciye verilen cezayı bozan AYM: Mahkeme suç olmadığını bildiği halde ceza verdi
11:02 TTB’ye 135 sivil toplum örgütünden destek: TTB biziz, biz buradayız
10:47 Gazeteci Furkan Karabay gözaltına alındı
10:28 HEDEP’li Oluç: Ön seçime girmeyen aday olamayacak
10:03 JINNEWS Kasım ayı şiddet çetelesi: 36 kadın katledildi
09:55 Psikolog Tekinalp: Kapitalizm yalnızlaştırıyor, çözüm toplumsallıkta
09:53 Cezaevlerindeki ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 11’inci gününde
09:52 Rojnews: 44 gün oldu, Süleyman Ahmet nerede?
09:50 Anne, kızı ve 3 yaşındaki torunu, polisin ‘tencere-tava’ iddiası üzerine cezaevine girdi
09:37 Tutsaklar: Amacımıza ulaşana kadar eylemimiz devam edecek
09:27 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mutlaka başaracağız
09:15 Leyla Güven: Tabutlar çıkmadan herkes elinden geleni yapmalı
09:13 Kurdistan Kadınlar Birliği Platformu'nun gündemi kadın birliği
09:09 'İmralı’nın kapısı mücadeleyle açılır'
09:08 Afganistan'da 4 yılda 4 bin 300 şüpheli kadın ölümü
09:02 Sêrtliler nasıl bir aday istiyor?
09:00 07 KASIM 2023 GÜNDEMİ
06/12/2023
22:34 AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok
22:32 Mazlum Şener 4 ay sonra toprağa verildi
20:59 ‘#DirenişTecridiYenecek’ etiketiyle çağrı: Binlerce tutsak açlık grevinde ses ver
20:17 Erdoğan: İşverenlerimizi yormayacak bir asgari ücret hedefiyle süreç yönetilecek
19:32 Arap Alevi Gençler: Hatay halkı göçe zorlanıyor
19:25 'Gimgim’de AKP’ye oy vermeyen engelli yurttaşların maaşları kesildi’
19:20 KHK eylemi 271'inci haftasında
19:02 Elîh HEDEP Gençlik Meclisi’nden polis saldırısına tepki
18:58 HEDEP'li Tiryaki’den Elîh kayyımına: Seviyen yerlerde
18:20 Riha’da Press filminin gösterimi yapıldı
17:48 AP Türkiye Raportörü: Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda değişim yok
17:47 Darp edilen zihinsel engelli için ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı
17:37 Oluç: Hasta tutsaklar ölüm sınırına geldiğinde tahliye ediliyor
17:30 Bakırhan: Abdullah Öcalan sürece dahil edilmeli
Hatimoğulları: En geniş mücadele ittifakına ihtiyacımız var
17:22 Claude: Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit en ağır şekliyle devrede
17:16 Kobane Davası: Barış ancak tecridin kırılması ile mümkün olacak
17:00 Akbelen'de asker şiddetine dair 'soruşturmaya gerek yok' kararı
16:56 Aydın Erdem mezarı başında anıldı
16:51 Suya atladığı iddia edilen çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
16:48 Gazze'nin güneyinde sağlık sistemi çöktü
16:39 Gebze Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar açlık grevine katıldı
16:02 Mutlak tecrit ve açlık grevi Meclis gündeminde
16:01 İzmir’deki ‘Las Tesis’ davasında beraat kararı
15:55 Ogün Samast’a savunma için süre verildi
15:43 Beştaş: Tecridin kalkması için var gücümüzle mücadele edelim
15:32 4 kentte Adalet Nöbeti: Tutsakların direnişi bizim direnişimizdir
15:02 Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi
14:34 Hewlêr’deki ABD üssüne drone saldırısı
14:28 Erdoğan’ın kafa karıştıran enflasyon yanıtı
14:26 Özak Tekstil'de işçiler üretimi durdurdu
14:15 HEDEP Mersin'den seçim açıklaması
14:05 TTB Merkez Konseyi’nden hekimlere mektup: Özerkliğimizi hiçbir muktedire devretmeyeceğiz
13:50 Pîran’ın bir mahallesi 20 gündür elektriksiz
13:47 Sanığın korucu olduğu tecavüz davası: Çocuk tehdit edildiğini söyledi
13:13 'Cezai ehliyeti var’ denilen polis amiri 3’üncü kez ATK’ye sevk edildi
12:58 İSİG: Kasım ayındaki iş cinayetlerinde 137 işçi yaşamını yitirdi
12:13 Gazeteci İrfan Uçar gözaltına alındı
11:58 Halide Türkoğlu'nun yargılanması durduruldu
11:33 HEDEP Mêrdîn Seçim Komisyonu'ndan gençler ve kadınlara çağrı
11:23 Habur Sınır Kapısı'nda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu
11:13 Tutsakların açlık grevi eylemi 10’uncu gününde
10:51 Bildiri dağıtan gençlere dönük işkence emniyette devam etti
10:38 Japonya Büyükelçiliği’den PKK açıklaması
10:37 KDP’nin alıkoyduğu gazeteci Ahmet’ten 43 gündür haber alınamıyor
10:37 Mersin’de ev baskınları: Çok sayıda gözaltı
10:17 Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı
10:14 Açlık grevindeki tutsaklar: Mutlak tecrit tahammül sınırlarını aştı
09:57 18. Uluslararası Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler Konferansı başlıyor
09:51 Av. Özdoğan: Vartinis davası siyasi iradenin kararıyla kapatıldı
09:42 HEDEP'te aday adaylığı sürecinde son tarih 10 Aralık
09:37 'Hakikat İle Yüzleşme Koridoru' sergisi yakın tarihe ayna tutuyor
09:36 Kayyımın terasında oturmak 50 TL
09:34 Hakkındaki 43 sayfalık iddianamenin 41’inde ismi geçmiyor
09:31 Tutsak kadın siyasetçiler İmralı Cezaevi’ne sevklerini talep etti
09:25 Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan bu halkın kırmızı çizgisidir
09:22 Havalar soğudu faturalar katlandı
09:21 Kendisine hakaret ettiğini öne sürdüğü doktordan şikayetçi oldu
09:18 Ömer Öcalan: Acilen aile ve avukat görüşmesi sağlanmalı
09:09 90'lı yıllarda işlenen katliam ve cinayetlerin failleri tek tek aklandı
09:07 Hayvancılıkla uğraşan kadınlar için güvence istiyor
09:06 Canpolat: Tecrit kalkarsa Türkiye düzlüğe çıkar
09:03 Doğayı bekleyen yeni tehlike
09:01 Bakanlığın 'esnek çalışma' modeli: Ambalajı parlatılmış bir reform
09:00 06 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:52 Gazeteci Çağlar’a beraatın gerekçesi: Somut delil yok
05/12/2023
23:46 KCDP: Kasım ayında 33 kadın katledildi
23:04 Temelli: Siyasi mahpuslar açlık grevi ile sizi uyarıyorlar
22:11 Gever’de ulaşım ücretlerine yüzde 80 zam
21:44 Şirnex’te ‘Çatlak’ adlı tiyatro gösterimi
21:30 Gazze’de 16 bin 248 kişi hayatını kaybetti
20:13 HEDEP'in Deniz Poyraz’a ilişkin önergesi reddedildi
18:51 EŞİK’ten BM’ye açık mektup: Taliban’ı cesaretlendirmeyin
18:30 Düşünmez: Cezaevlerindeki direnişi selamlıyorum
18:27 Êlih’te kaza: 2 ölü, 1 yaralı
18:14 ‘Kadın özgürlükçü paradigmanın topluma etkisinden korkuluyor’
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye’de eylemler sürüyor: Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüştürülsün
17:29 Demirtaş: Kürt olduğum için yargılanıyorum
17:22 Kobanê Davası: Kürtler nefes alamazsa Türkiye nefes alamaz
17:12 ‘Köpekli işkence’ davasında olay işkence olarak görülmedi
17:01 HEDEP’ten Torba yasa teklifine şerh: Halkın parası sermayeye aktarılıyor
16:50 Êlih'te İnsan Hakları Anıtı hasar gördü
16:44 Gazeteci Gök cezaevinden çıktı: Hakikat sonlarını getirecek
16:38 Cemal Tanhan son yolculuğuna uğurlandı
16:31 Cezaevi önünden seslendiler: Abdullah Öcalan'dan haber almak istiyoruz
16:25 Özel: Yerel seçimlerde işbirliğinin yapılmasını savunuyorum
16:21 Sağlıkçılar: İnsani koşullarda çalışmak istiyoruz
16:11 21 kişinin öldüğü kaza davasında tutuklu kalmadı
15:39 Adalet Nöbeti katılımlarla sürüyor
15:29 Devrilen duvarın altında kalan işçi hayatını kaybetti
15:07 SES: Şiddetin nedeni sağlık politikalarıdır
14:57 Bamernê'deki bombardımanda bir kişi katledildi
14:43 İHD: Cemal Tanhan'ın yaşam hakkı ihlal edildi
14:34 Halk toplantısı: Tutsaklar çözüm yoluna işaret ediyor
13:19 Kobanê Davası: DAİŞ, Türkiye’nin gizli amaçları için kullanılan bir örgüt
13:17 İnşaattan düşen işçi ağır yaralandı