Anadil gününde Metin ve Kemal Kahraman konserine yasak

img
HABER MERKEZİ – Dünya Anadil Günü kapsamında Çewlîg’te düzenlenmesi planlanan Metin ve Kemal Kahraman konserini valilik ve emniyet yasakladı. 
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Çewlîg Şubesi tarafından organize edilen Metin ve Kemal Kahraman’ın konseri, Bingöl Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğünce iptal edildi. 
Konsere 2 saat kala iptal edilen konsere ilişkin sanatçılar, sanal medya hesaplarından, “Bugün yapılması planlanan Bingöl konseri, il emniyet müdürlüğü tarafından iptal edilmiştir. Tüm dinleyicilerimizden özür dileriz" açıklaması yaptı. 
 
EĞİTİM SEN: MÜZİK DİNLEMEMİZ BİLE YASAK
 
Eğitim Sen Çewlîg Şubesi de  “21 Şubat Dünya Anadil Gününde yapılması planlanan Metin & Kemal Kahraman’ın Bingöl konseri, Bingöl Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından iptal edilmiştir. Anlaşılan Dünya Anadil Gününde kendi anadilimizle bir müzik dinlememiz bile yasak” diyerek, konserin iptal edildiğini duyurdu. 
 
HÜLAKÜ: VALİLİK GEREKÇE SUNAMADI 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Çewlîg Millevekili Ömer Faruk Hülakü konuya ilişkin valilikle görüştüklerini açıkladı. Sanal medya hesabından görüşmeye ilişkin paylaşımda bulunan Hülakü, “Konuyla ilgili Bingöl Valisi ile görüştük. Konserin iptal edilmesiyle ilgili hiçbir gerekçe sunamadı. Van ve Elazığ illerinde de aynı konser programı düzenlenmiş ve herhangi bir yasaklama olmamış” dedi.