MKM'den Dünya Müzik Günü’nde Kürtçe etkinlik

img

İSTANBUL- Dünya Müzik Günü’ne dair gerçekleştirdikleri etkinlikte bir araya gelen MKM sanatçıları, engellemelere Kürtçe müzik dinletisi ile tepki gösterdi.

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Dünya Müzik Günü’nde Tünel Meydanı’nda bir araya gelerek Kürtçe müziğin üzerindeki baskı ve saldırılara tepki göstermek için müzik etkinliği gerçekleştirdi.Etkinlik öncesi polis, Tünel Meydanı’nda herhangi bir etkinliğe izin verilmediğini ileri sürerek, engellemek istedi. Ancak MKM üyeleri, söz konusu olduğu iddia edilen yasak kararına tepki gösterdi.

MKM’li sanatçılara, İstiklal Caddesi ve Tünel Meydanı yakınında sokak sanatçıların müzik yaptığını ve herhangi bir engelleme olmadığına işaret ederek, kendilerine dönük “özel” bir uygulama olduğunu belirtti. Polis, “Hangi parçaları söyleyeceksiniz?” demesi ise dikkat çekti. MKM’liler polisin engelleme girişimine tepki göstererek, etkinliği gerçekleştirdi.

KÜRTÇE YASAK!

Etkinlikte, erbane ve gitar eşliğinde Aram Tigran’a ait  “Zîmanê Kurdî” ile birçok şarkı seslendirildi. Etkinlikte sık sık zılgıt atıldı. Etkinlikte çalınan müzikler ardından MKM sanatçısı Talat Yeşil ile Engin Çengiz, Kürtçe konuşmak, konser, tiyatro ve müziğe ilişkin engellemenin yanı sıra yasaklara tepki gösterdi. Yeşil, bütün dillerde müziğin serbest olduğunu ancak Kürtçe müziğin ise engellediğini dile getirdi.