Özel savaş politikalarına karşı örgütlü mücadelenin önemi tartışıldı

  • kadın
  • 19:01 9 Temmuz 2024
  • |
img
SIRNEX -  TJA ve DBP Kadın Meclisi’nin düzenlediği atölyelerde özel savaş politikalarının kadınlar üzerindeki etkisi tartışılarak, çözümün örgütlü mücadele olduğu vurgulandı. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad/TJA), cins mücadelesi ve kadınlara yönelik yürütülen özel savaş politikalarına karşı Şirnex ve Silopiya’da kadınlar ile bir araya gelerek atölyeler düzenledi.  Şirnex’de düzenlenen atölyeye DBP Kadın Meclisi Sözcüsü Berivan Bahçeçi, TJA MYK üyesi Berivan Helen ışık, Siirt Milletvekili Sebahat Erdoğan Sarıtaş ile bir çok kadın katıldı. Atölyede kadınlara yönelik yürütülen özel savaş politikaları ve buna karşı kadınların örgütlü mücadelesinin önemine vurgu yapıldı. 
 
Silopiya’da düzenlenen atölyeye, Silopiya Belediye Eşbaşkanı Jiyan Ormanlı, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şirnex Milletvekili Newroz Uysal Aslan ile bir çok kadın katıldı.  Atölyede konuşan DBP MYK üyesi Ayşe Çelikbilek, özel savaş politikalarına karşı kadınların örgütlü mücadelesinin önemine vurgu yaptı. Sistemin en fazla kadınların varlığı ve kimliğine saldırdığını sözlerine ekleyen Çelikbilek,  “Gençlerimizi, kendi kimliğinden ve örgütlülüğünden uzaklaştırmak için özel savaş politikalarıyla gençleri pisliğin içine çekiyorlar. Son zamanlarda kadın katliamları da arttı. Bu durum da devletin kadınlara yönelik politikalarından kaynaklanıyor” dedi.
 
‘KADINLAR KENDİLERİNİ TANIMALI’
 
Ardından DEM Parti Şirnex Milletvekilli Newroz Uysal Aslan konuştu. Devletlerin doğuş tarihi ve özel savaş politikalarının yürütülüş biçimlerine değinen Uysal, “Toplum, medya yayın organlarıyla özel savaş politikasının etkisi altına alınıyor. Özel savaş politikalarıyla toplumsallığı ortadan kaldırmak istiyorlar. Bu nedenle de en fazla kadınlara bir yönelim söz konusu.  Özel savaş politikalarına karşı kadınların her şeyden önce kendilerini tanıması gerekiyor. Dilini, tarihini ve kimliğini tanıyarak, kendini özel savaş politikalarından koruyabilir” şeklinde konuştu. 
 
Konuşmaların ardından atölyeye katılan kadınlar sırasıyla söz alarak, özel savaş politikalarının onlar üzerindeki etkisi ve kadın mücadelesinin önemine vurgu yaptı.