25 Kasım’a çağrı yapan kadınlara polis şiddeti

  • kadın
  • 19:45 20 Kasım 2023
  • |
img

MERSİN – Mersin Kadın Platformu’nun, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü ve 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında yaptıkları eyleme polis saldırdı.

Mersin Kadın Platformu ve birçok emek ve demokrasi örgütü, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü ve 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne çağrı için Pozcu GMK Bulvarında bir araya geldi. Transların ve kadınların uğradığı şiddete karşı bir araya gelen kadınlar ve LGBTI+ bireyler, açıklama öncesi yürüyüş yapmak isterken, polis şiddetine maruz kaldı. Kadınlar polis tarafından darp edilirken, gözaltına alınmak için tutulan 3 kişi gelen tepkiler üzerine bırakıldı. Kadınlar, polis tarafından yırtılan, “Erkek şiddetine, nefrete, savaşa, yoksulluğa karşı Kasım’da da isyanımızla sokaktayız” pankartı ile açıklamalarını gerçekleştirdi.

25 KASIM’A ÇAĞRI

Açıklamada konuşan Mersin Kadın Platformu Cemre Yılmaz, iktidarın nefret söylemlerinin ve cezasızlık politikalarının LGBTİ+lara yönelik şiddeti körüklediğini belirerek şöyle konuştu: “Erkek şiddetine, yoksulluğa, eşitsizliğe, iktidarın kadın ve LGBTİ+ düşmanı söylem ve politikalarına karşı 25 Kasım’da sokaklarda olacağız. Heteropatriyarkal düzene itaat etmiyoruz! Hayatlarımıza, haklarımıza, arzularımıza sahip çıkıyor, birbirimizin elini bırakmıyoruz. Erkek devlet şiddetine ve faşizme karşı 25 Kasım’da saat 18.30’da Kushimato Sokağı’nda buluşuyoruz”