HDK Kadın Meclisi: Hortlayan egemen eril zihniyete geçit vermeyeceğiz

  • kadın
  • 18:04 5 Haziran 2023
  • |
img

İSTANBUL – HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’a dönük başlatılan “linç” kampanyasına tepki gösteren HDK Kadın Meclisi, “hortlayan” egemen eril zihniyete geçit vermeyeceklerini belirtti.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’a dönük başlatılan “linç” kampanyasına dair yazılı açıklama yaptı. Büyük bedeller verilerek elde edilen kadın kazanımlarını korumakta kararlı olunduğunun belirtildiği açıklamada, eşit temsiliyet ile demokratik siyaset alanında var olma ve mücadeleye devam etme vurgusu yapıldı.

Seçim sonrası tüm kurum ve yapılarla eleştiri-özeleştiri sürecine girildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, kadınlar olarak en büyük eleştirilerinin “hortlayan” egemen eril zihniyet olduğu belirtilerek, buna geçit verilmeyeceğinin altı çizildi.

‘SORUMLULUKLAR ORTAKTIR’

HDK Kadın Meclisi, yaptığı açıklamanın devamında, sanal medya hesaplarında adeta “lince” maruz kalan Buldan şahsında mücadele yürüten, sorumluluk alan, bedeller ödeyen tüm kadınların yanında duracaklarını vurguladı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Pervin Buldan yoldaşımızın bu ülkenin demokrasi ve barış mücadelesine katkıları, ödediği bedelleri, en zor dönemlerde aldığı sorumlulukları unutarak sosyal medya mecralarında başlatılmış olan linç kampanyası, kadın dayanışmasının güçlü kalkanına çarpıp geri dönecektir. Geçmiş döneme ilişkin tüm sorumluluklarımız ortaktır, bu süreçten güçlü çıkabilmemizin yol ve yöntemleri hepimizce de malumdur. Bütün örgütsel mekanizmalarımızı işleterek, tıkanan yerlerin önünü açarak bu süreci atlatmanın yolu, mücadelenin her alanında gözünü kırpmadan emek veren kadınları hedef almak, tek başına sorumlu tutmak değildir, olmamalıdır, ayrıca kimsenin haddi de değildir.”

Kadın özgürlük mücadelesini tüm engellemelere rağmen büyüteceklerini ve erkek egemen yaklaşımlara, pratiklere hayatın hiçbir alanında izin vermeyeceklerini belirten HDK, “Jin Jiyan Azadi!” vurgusu yaptı.