Özsavunmasını kullanan Akgün'e ATK engeli

  • kadın
  • 19:20 23 Haziran 2022
  • |
img

ANKARA- Kendisini sistematik şiddete maruz bırakan eşini özsavunmasını kullanarak öldüren 76 yaşındaki Mevlüde Akgün, ATK raporu gelmediği için tahliye edilmedi.

Ankara'nın Mamak ilçesinde kendisine ve çocuğuna sistematik şiddet uyguladığı için evli olduğu erkeği 14 Ocak 2021’de özsavunmasını kullanarak öldüren 76 yaşındaki Mevlüde Akgün’ün, “eşi kasten öldürme” suçlamasıyla yargılandığı davanın 6’ncı duruşması Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Sağlık sorunlarından dolayı duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlanan Akgün’ün avukatı ise duruşmada hazır bulundu.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada söz alan Akgün’ün avukatı Kaan Yüksel, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

ATK RAPORU YİNE GELMEDİ

Ardından ara karar kuran mahkeme, Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) gelecek olan raporun beklenmesine ve tutukluluk halinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 13 Eylül’e erteledi.

NE OLMUŞTU?

Ankara'nın Mamak ilçesinde yaşayan 76 yaşındaki Mevlüde Akgün, 14 Ocak’ta kendisine sistematik şiddet uygulayan Ahmet Akgün’ü özsavunmasını kullanarak öldürdü. Akgün hakkında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanarak Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Akgün  hakkında “eşi kasten öldürme” suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İddianamenin Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesiyle Mevlüde “eşi kasten öldürmek”ten yargılanmaya başladı.