‘Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek’ kampanyasına destek

img

İZMİR - "Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek" kampanyasına destek veren demokratik kitle örgütleri, bütçenin tarikatlara aktarılmasının bir tercih olduğunu belirterek, bir öğün yemeğin ücretsiz verilmesi için çağrısı yaptı.

Ekmek ve Gül, Bornova Kadın Dayanışma Derneği (BORKAD), Buca Evka 1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi Derneği (BEKEV), Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖV-DER), Ekmek ve Gül’ün başlattığı “Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek” kampanyasına ilişkin Bornova çarşısı girişinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada söz alan Ekmek ve Gül üyesi  Nuray Öztürk, tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de okullarda her çocuğa bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi için 2022 yılından beri mücadele  ettiklerini söyledi.

'BÜTÇENİN TARİKATLARA AKTARILMASI TERCİH'

Öztürk, bütçenin yeterli olduğunu ancak kaynağın tarikat vakıflarına aktarılmasının tercih olduğunu belirtti. Öztürk devamla, "Tekrar ediyoruz! Bu koşullarda, bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek talebi sadece bir beslenme meselesi değildir. Devlet kurumları da herhangi bir ayrım gözetmeksizin eğitimin her kademesinde ücretsiz, sağlıklı yemek vermekle yükümlüdür. 2024 Bütçe görüşmelerinde de tıpkı geçtiğimiz yıllardaki görüşmelerde olduğu gibi çocukların en temel hakkı olan ücretsiz ve sağlıklı bir öğün beslenme hakkına yine yer verilmedi. Biz bütçeden kendi hakkımızı, çocuklarımızın hakkı olanı istiyoruz" diye konuştu.