Kuzey ve Doğu Suriye'de Toplumsal Sözleşme’nin tüzüğü hazırlandı

img

HABER MERKEZİ - Kuzey ve Doğu Suriye’de Özerk Yönetim Toplumsal Sözleşme'nin Geniş Komitesi, düzenlediği 4 günlük toplantıda  Toplumsal Sözleşmeye son şeklini vererek tüzüğünü hazırladı.

Kuzey ve Doğu Suriye’de Özerk Yönetim Toplumsal Sözleşme’nin Geniş Komitesi, son 2 yılda bölge halkı ve bileşenleriyle birçok toplantı düzenledi. Komite toplantılarını bugün itibariyle tamamladı. 
 
Toplumsal Sözleşme’nin Geniş Komitesi’nin 158 üyesinin katıldığı son toplantı Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi binasında düzenlendi. Komiteye siyasetçi, hukukçu, aydın, sivil toplum örgütleri üyeleri, Özerk Yönetim temsilcileri ile bölgedeki Kürt, Ermeni, Türkmen, Süryani, Asuri ve Çerkez bileşenler katıldı. Toplantıda sözleşmenin 99 maddesi tartışıldı ve son düzenlemesi yapıldı.
 
Konuya ilişkin Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan Toplumsal Sözleşme Geniş Komitesi Üyesi Îmad El Keraf,  “4 gün devam eden toplantıda sözleşmenin temelini oluşturan halkın görüş ve önerilerini tartıştık. Toplantının sonunda sözleşmenin son şekli belirlendi ve tüzüğü kabul edilmesi için Genel Meclis’e gönderildi” dedi.