Cenazelere saldırılar protesto edildi: 46 gözaltı

img
İSTANBUL - Şirinevler’de naaşların “karton kutularda” teslim edilmesi ve cenazelere yönelik saldırıları protesto eden kitleye saldıran polis, 46 kişiyi gözaltına aldı.
 
Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER) üyeleri, "karton kutularda" verilen cenazeleri protesto etmek amacıyla Şirinevler Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Adalet Nöbeti Anneleri, Barış Anneleri, Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) İstanbul İl Eş Başkanı Murat Kalmaz, HEDEP Kadın Meclisi, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAYDER), İstanbul Kürt Enstitüsü, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), HEDEP Gençlik Meclisi ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katılım sağladı. Açıklama öncesi Şirinevler Meydanı, polislerce ablukaya alındı. Açıklama için alana gelen kitle Amed’in Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşanan çatışmada yaşamını yitiren ve 7 yıl aradan sonra 29 Ağustos 2022 tarihinde naaşı torba içerisinde babasına verilen Hakan Arslan’ın dövizleri taşındı.
 
‘BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ’
 
Meydanda bir araya gelen kitle polislerin saldırısına maruz kaldıktan sonra ablukaya alındı. Kitle abluka içinde sık sık, “Şehîd namirin”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz” sloganları atarken, aynı zamanda kadınlar zılgıt ve alkışlarla polis ablukasını protesto etti. Polis, abluka içerisinde bulunan kitleyi darp ederek ters kelepçe ile gözaltına aldı.
 
GÖZALTINA ALINANLAR
 
Gözaltına alınanların bazılarının isimleri şöyle: HEDEP İstanbul İl Eş Başkanı Murat Kalmaz ile Turan Kizilkaya, Gülsüm Dağ, Mehmet Aydemir, Gülsün Öztürk, Mihriban Aydın, HEDEP Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü Edanur İbrahimoğlu, Faysal Özdeş, Aslan Demir, Mehmet Arınç, Veysel Öztaş, İbrahim Uzun, Dilek Demir, Şafi Erol, Rıza Kaplan, Mehmet Şirin, Hüseyin Akbaş, Fatma Yılmaz, Makbule Yılmaz, Sinem Yıldırım, Behiye Dağ, Saadet Aksu, Sipan Çoban, Türkan Acar, Asiye Aslan, Kumri Akgün, Abdülmelik Esenboğa, Selma Yılmaz, Rojda Yılmaz, Hüseyin Atbaş, Sedat Sönmez, Zeki Orhan, Pınar Kandal, Hülya Güler, Sinem Karabaş, Netice Aydemir, Reşit Ertuğrul, Nurten Varlık, Cahide Avşar.”