Polis otobüslerinde kamera yokmuş!

img
İZMİR – Boğaziçi Üniversitesi’ne destek eylemleri sırasında gözaltına alınan 6 hak savunucusu hakkında açılan davada İzmir Emniyeti, çevik kuvvet otobüslerinin içinde kamera olmadığını mahkemeye bildirdi. 
 
İzmir'de, 3 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşen Boğaziçi Üniversitesi'ne destek eylemleri sırasında darp edilerek gözaltına alınan insan hakları savunucusu Aytül Uçar, Erdoğan Akdoğdu, Emine Akbaba, İrem Çelikbaş, İsmail Temel ve Mehmet Kasar hakkında açılan davanın 2'nci duruşması İzmir 49'uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. "Görevi yaptırmamak için direnme”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve “Kamu görevlisine hakaret" iddiasıyla suçlanan 6 kişinin katılmadığı duruşmada, avukatları hazır bulundu.
 
İlk olarak dosyaya yeni gelen evrakları okuyan hakim, gözaltı aracında güvenlik kamera kaydı olup olmadığı hususunun sorulması amacıyla İzmir İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan müzekkereye, görevlendirilen araçlar içerisinde herhangi bir kamera kaydının alınamadığı cevabının geldiğini belirtti.
 
POLİS ŞİKAYETÇİ OLDU
 
Ardından müşteki polis Hurşit Yıldırım’ın savunması alındı. Olay günü Asayiş Şube Müdürlüğünde görevli olduğunu kaydeden Yıldırım, “Göstericilere müdahale esnasında, görsem de hatırlayamayacağım göstericilerden bir tanesi, telefonun kamerasını yüzüme doğru tuttu ve tahrik etti. Maske takma zorunluluğu vardı. Kimliğini istedim, kimliğini vermeyip kaçtı. Ben, şahsı kovaladım, yakaladığım esnada bir arbede oldu. Kaldırım ve yol arasında ayağım sıkıştı, bu şekilde ayağımda kırık oluştu. Beni bu şekilde yaralayan kişiyi görsem de tanıyamam, teşhis edemem. Sanıklardan herhangi biri olup olmadığını bilemiyorum. Şikayetçiyim, davaya katılmak istemiyorum” dedi.
 
GÖRÜNTÜLER SUNULACAK
 
Daha sonra söz alan sanık avukatları, sanal medyadan temin ettikleri görüntüleri dosyaya sunacaklarını iletti. Müşteki polis Kübra Akyürek'in beyanının Foca Asliye Ceza Mahkemesinde talimatla alınmış olmasının yüz yüzelik ilkesine aykırı olduğunu vurgulayan avukatlar, “Bu sebeple mahkemeden ya bizzat hazır edilerek, bizim de bulunduğumuz bir duruşma esnasında yeniden beyanının alınmasını, ya da talimat yazılacaksa talimat duruşmasından bizim de haberdar edilmemizi talep ediyoruz. Tanık listemizi celse arasında bildireceğiz ve bildirdiğimiz adreslere davetiye çıkartılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
ERTELENDİ
 
Ardından kararını açıklayan hakim, müşteki Kübra Akyürek'in yeniden dinlenilmesi yönündeki talebini, dosyanın esasına yenilik katmayacağı gerekçesiyle reddederek duruşmayı 4 Kasım’a erteledi.