Sağlıkçılardan 'sağlıkta şiddete son' çağrısı

img
HABER MERKEZİ - Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla birçok kentte açıklama yapan sağlık emekçilere, şiddetin son bulması için gerekli politikaların hayata geçirilmesini istedi. 
 
Sağlık örgütleri, 17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla birçok kentte açıklama yaptı. 
 
RIHA 
 
Riha Tabip Odası, 17 Nisan 2012’de hasta yakınları tarafından katledilen Dr. Ersin Arslan’ın andı. Oda binasındaki anmaya çok sayıda sağlıkçı katıldı. Riha Tabip Odası yöneticilerinden Derya Bulgur, katledilen tüm sağlık emekçilerini andı. Bulgur, "2023 yılında kamuoyuna yansıyan Beyaz Kod verilerinden, günde ortalama 50’den fazla sağlıkta şiddet başvurusu yapıldığını biliyoruz. Üstelik yaptığımız çalışmalarımızda da gördüğümüz, sağlıkta şiddet olaylarının yarıdan fazlasında Beyaz Kod bildirimi yapılmamaktadır. Sağlık çalışanları olarak bizler neredeyse her gün sözel şiddete maruz kalıyoruz ve bu kayıtlara girmemektedir" dedi.
 
Sağlıkta şiddetin son bulması için sundukları yasa tekliflerinin kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Bulgur, "Ancak mücadele, dayanışma ve örgütlülükle, 'şiddet sona ersin' sloganının tüm dünyada yankılanmasıyla şiddetsiz bir yaşamı hep birlikte kurabiliriz. Sağlıkta şiddet sona erene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" diye kaydetti. 
 
AMED 
 
Amed Sağlık Platformu, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi önünde açıklama yaptı. Açıklamada, "Sağlıkta şiddet istemiyoruz" slogan atılırken, "Sağlıkta şiddet sona ersin" pankartı açıldı. Yaşamını yitiren sağlıkçılar saygı duruşuyla anıldı. 
 
Amed Tabip Odası Başkanı Elif Turan, her gün 50 sağlıkçının şiddete maruz kaldığına işaret etti. Turan, Sağlıkta Dönüşüm Programı’yla birlikte hasta ve yakınlarının müşteri olarak görüldüğü ve sağlık çalışanlarının gittikçe değersizleştirildiğine işaret etti.
 
İSTANBUL
 
İstanbul Tabip Odası ile SES İstanbul Şubeleri de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çapa yerleşkesi önünde açıklama yaptı.  Sağlık çalışanları tarafından, “Bu şiddet sona ersin” pankartının açıldığı açıklamada, şiddet sonucu yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının fotoğrafları ve karanfiller taşınarak, “Sağlıkta şiddet sona ersin”, “Sağlıkta dönüşüm sona ersin” sloganları atıldı.
 
Saygı duruşuyla başlayan eylemde konuşan İTO Genel Sekreteri Ertuğrul Oruç, sağlık çalışanlarına dönük şiddetin giderek artmasının AKP iktidarının "Sağlıkta Dönüşüm" programıyla doğrudan bağlantılı olduğunu ifade etti. 
 
İTO ve SES adına hazırlanan ortak basın metnini okuyan Ayşen Yavru, 2012 yılında Dîlok’ta görevi başında katledilen Dr. Ersin Arslan’ı andı. Şiddetle her alanda mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini belirten Yavru, “Ancak, mücadele, dayanışma ve örgütlenmeyle şiddetsiz bir yaşamı hep birlikte kurabiliriz" dedi. 
 
Açıklama, “Sağlıkta şiddet sona ersin” sloganlarıyla son buldu.
 
ADANA
 
Adana Tabip Odası önünde çok sayıda sağlıkçının katılımıyla açıklama yapıldı. Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Suntur, “Sağlıklı çalışma koşullarında, tükenmeden ve şiddet görmeden nitelikli sağlık hizmeti verebilmemiz için sağlık sisteminin daha eşitlikçi, toplumun sağlığını önceleyecek şekilde yeniden inşası zorunludur" dedi. 
 
ANTALYA
 
SES Antalya Şubesi'nin "Vergide Adalet" talebiyle başlattığı eylemlerin 8'nci haftasında da katledilen sağlıkçılar anıldı. SES Antalya Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz, taleplerinin karşılanması çağrısında bulundu. 
 
ÊLİH
 
Êlih’te ise SES Êlih Şubesi ile Êlih Tabip Odası üyeleri Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “hekim ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddete hayır” pankartı açıldı. Saygı duruşuyla başlayan açıklamayı Êlih Tabip Odası Başkanı Sertaç Adıgüzel yaptı. Adıgüzel, yapılan çağrılara rağmen sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik somut adımlar atılmadığı gibi sağlıkta şiddete neden olan programı korumaya yönelik adımların atıldığını kaydetti.