KHK eylemi 217'nci haftasında: Geri döneceğiz

img

İZMİR- Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şubesi’nin KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri için yaptığı oturma eyleminin 217'nci haftasında, yaşananların hukuksuz ve suç olduğuna dikkat çekildi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir 2 Nolu Şubesi, tarafından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçileri için yapılan oturma eylemi 217’nci haftasında Karşıyaka İskele karşısında devam etti. “İhraç tecrittir. Tecrit insan hakları ihlalidir. Hak ihlallerine hayır. İşimize geri döneceğiz” pankartı açılan açıklamada sık sık “Asla yalnız yürümeyeceksin” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Kitle ilk olarak 10 dakikalık oturma eylemi yaptı.

Oturma eyleminin ardından basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Veysel Beyazadam, “Ekmek buluyorlarsa aç değildirler" diyen zihniyetinin ekmeği beş liraya ulaştığını söyledi. Halkın aleyhine çalışanları not ettiklerini kaydeden Beyazdam, "Vatandaşın haber alma hakkının ihlal edilmesiyle karşı karşıyayız. Aman kimseler duymasın diye korktuklarından hukuksuzlukları ifşa eden gazetecilerin tutuklandığını ve sindirilmeye çalışıldığını görüyoruz. Yüzde yüze yakın engelli raporu olmasına ya da cezaevinde kalamaz raporu olmasına rağmen hasta tutsakların ölüme terk edilmeleriyle karşı karşıyayız. Toplumda biriken öfkeyi görüyoruz. Tüm bunların getirdiği zorlukları kat be kat fazla yaşayan ihraç arkadaşlarımıza uygulanan hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Onların gözlerindeki mücadele azmini görüyoruz. Güzel günlere inanıyor ve o günleri biz emekçiler getireceğiz işte direniyoruz" dedi.

HUKUKSUZLUK VURGUSU

Darbe ile asla ilişkisi olamayacak kişilerin ihraç edilmesinin hukuksuzluk ve suç olduğunu vurgulayan Beyazadam devamla, "Toplumda cadı avına çevrilen algı operasyonlarına maruz bırakılmaları hukuksuzdur, suçtur. Toplumsal yapıdan izole etmek, yaşamdan koparmak, tecrit etmek hukuksuzdur, suçtur. Arkadaşlarımız onurumuzdur. Anayasa’nın 'egemenlik' başlıklı altıncı maddesinde şöyle yazar: Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye ya da sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasa’dan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz. Soruyoruz o halde, zamanın adalet bakanının kamuoyuna açıkça itiraf ettiği 'Hukuki değil belki ama idari tasarrufla ihraç ettik' sözü Anayasa’nın hangi maddesine uygun" sözleriyle tepki gösterdi.

'GERİ DÖNECEĞİZ'

En temel hak olan yaşam hakkını hedef alan her türlü müdahalenin geri dönüşü ve telafisi olmadığını belirten Beyazadam, "Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın sorumluluğu üzerinizdedir. Bunun acısı bizler için ne denli derinse hukuk karşısında hesabının sorulması da o denli mutlaktır. Elinizde arkadaşlarımızın kanı vardır. Biliniz ki KHK’lerle ihraç edilen arkadaşlarımızın bu hak arama mücadelesinde yanlarındayız. Suçunuzu daha fazla büyütmeden bir an önce yanlışınızdan dönün. KHK’leri iptal edin. Adına OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu dediğiniz yapıyı aldığı tüm ret kararlarıyla lağvedin. Arkadaşlarımızı işlerine derhal iade edin. Bunu bizler gerçekleştireceğiz. Arkadaşlarımız işlerine dönecek. Bu alanlardan zafer türküleri ve halaylarıyla o günü karşılayacağız. Biz kazanacağız, işimize döneceğiz" diye konuştu.