Besiciler: Hayvanlarımızı satarak kalanlara bakabiliyoruz

img

VAN - Yem ve saman fiyatlarındaki artış nedeniyle zor günler geçiren besiciler, “Hayvanlarımızın yarısını satıp diğer yarısına ancak bakabiliyoruz” dedi. 

Ağır ekonomik kriz, yem ve saman fiyatlarındaki artış ve bahar aylarında yaşanan kuraklık tehdidi nedeniyle hem besiciler hem de çiftçiler zor günler geçiriyor. Hayvanlarını satarak yem ve saman almaya çalışan besiciler, böyle giderse hayvancılığı bırakacaklarını söyledi. 
 
HAYVAN SATIP SAMAN ALIYORLAR
 
Van’daki saman pazarına gelerek beslediği büyükbaş hayvanlar için saman alan Sadullah Alal, 40 adet büyükbaş hayvan beslediğini, buğday-arpa samanın tonu bin 200, yonca samanı tonunun ise 3 bin TL’den satılığını belirtti. Saman fiyatının artmasında dolayı artık besicilik yapamaz duruma geldiklerini ifade eden Alal, “Elimde kalan hayvanları beslemek o kadar zorlaştı ki satıp elimden çıkarmak istiyorum. Bugün aldığım yem ve saman kısa süre sonra yine bitecek. Her seferinde bir hayvan satıp, yem alıyorum” dedi.
 
18 TON SAMAN VE YEM BİTTİ
 
Kentin Anzax (Derisu) Mahallesi'nde hayvan besiciliği yapan Recep Özbey adlı yurttaş ise saman alabilmek için 10 küçükbaş hayvanından 5’ini sattığını ve bu para ile diğer 5 hayvana saman aldığını söyledi. Daha önce 13 bin TL aldığı bir ineği, önceki gün 6 bin TL’ye sattığını ifade eden Özbey, saman ve yem fiyatlarında yaşanan artışa oranla hayvan fiyatlarının düştüğünü belirtti. Özbey, “Hepimiz büyük bir mağduriyet yaşıyoruz. Hayvan satarak, hayvan bakıyoruz. Şu ana kadar satın aldığım 18 ton yem ve saman bitti. Bu gün 2 ton saman aldım ama kısa bir süre sonra yine bitecek ve yine bir hayvan satıp saman almak zorunda kalacağım. Artık psikolojimiz bozuldu” dedi. 
 
SAMANCILAR DA DERTLİ
 
Yıllardır saman satan İsmail Önver ise ilk kez bu kadar sıkıntılı bir tablo ile karşılaştıklarını söyledi. Hayvan fiyatlarının ucuzladığını, ancak buna paralel olarak saman ve yem fiyatlarında büyük bir artış yaşandığını anlatan Önver, “Biz saman satıyoruz ama hiçbir karımız yok. Eskiden cebimizde para kalıyordu ama şu an geçinebilmemiz mümkün değil. Akşama kadar çalışıyoruz ama eve gittiğimizde cebimizin boş olduğunu görüyoruz” diye konuştu. 
 
‘KEŞKE BESLEMESEYDİM’
 
Toprak donmasına rağmen her gün koyunlarını otlatmak için meralara götüren Dermanköy (Dermankoy) Mahallesinden Aziz İnan adlı besici, yem, saman ve arpanın çok pahalı olduğunu, bu nedenle alamadıkları için besiciliği terk edeceklerini belirtti. İnan, “Keşke koyun beslemeseydim. Geçen yıl dolar alsaydım şu an iki kat para kazanırdım. Koyunun çifti 2 yıl önce 4 bin 500 TL’ye satılırken, şimdi ise bin 800 TL’ye satılıyor. Bu yıl komple zarar ediyoruz. Artık yeter. Bize yardım etsinler, yoksa bu işi terk edeceğiz” diye konuştu.  
 
TEK ÇÖZÜM İKTİDAR DEĞİŞİMİ
 
Koyunlarını otlatan Erhan İnan da besiciliğin yapılamaz hale geldiğini belirterek, “Benim 50 koyunum var ve şu ana kadar 25 bin TL’ye saman aldım. Biz böyle nasıl devam edeceğiz? Soğuk havaya ve ot olmamasına rağmen koyunlarımızı araziye çıkardık. Yarın yer kar kapladığında ne yapacağımızı kara kara düşünüyoruz. Bu krizden tek çıkış yolu iktidarın değişmesidir. İktidar değişmezse gelecek yıl çok daha ağır bir durum yaşarız” dedi.
 
MA / Dindar Karataş