Ordu'da RES ve maden bölgesinde bilirkişi incelemesi

img
 
ORDU - Ordu'nun ilçelerinde bentonit madeni ile RES'in kurulmak istendiği bölgelerde bilirkişi heyeti incelemelerde bulundu. 
 
Ordu'nun Ulubey, Gölköy ve Mesudiye ilçelerinde bentonit madeni ile Rüzgar Enerjisi Santraline (RES) karşı açılan davalar sürüyor. Bu kapsamda bilirkişi heyeti bölgede inceleme yaptı. Heyet, Ulubey ilçesinde Yeni Sayaca, Yenimahalle ve Çatallı mahallelerini de içine alan bentonit madeni için alınan “ÇED gerekli değildir” kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemli dava kapsamında incelemelerde bulundu. Heyeti "Altına da üstüne de dokunma" ve "Bentonit talanına dur de" pankartlarıyla karşılayan yurttaşlar da incelemelere katıldı. Yurttaşlar, incelemeler sırasında bentonit madenini neden istemediklerini ve görecekleri zararları aktardı. Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) de ÇED dosyasındaki çelişkili görüşleri dile getirdi.
 
Bilirkişi heyeti, Gölköy ve Mesudiye ilçelerinde RES yapılmak istenen bölgeye geçti. Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, yönetim kurulu üyeleri avukat Haluk Türkmen ve Coşkun Özbucak de incelemelere katıldı. Harçbeli Geçiti mevkiinde RES inşaatının başladığı yerde yapılan incelemelerde, mahkeme heyetine proje hakkında görüşler sunuldu. 
 
MAHKEME SÜRERKEN RES BAŞLAMIŞ
 
İncelemelere dair konuşan ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Bilirkişi heyetiyle birlikte mahkeme süreci gereği yerinde inceleme yaptık. Dosyadaki iddiaların gerçekçi olmadığını yerinde göstererek anlattık. Özellikle Ulubey'de halkın katılımı çok iyiydi. Düşüncelerini ve kaygılarını anlattılar. Mesudiye’de gittiğimiz yer yerleşim yerine uzak olması, kar yağması nedeniyle sadece muhtar katılımıyla incelemeyi gerçekleştirdik. Çalışmaya başlamışlar. RES çalışmasının başlatıldığını tespit edilmesini istedik. Her iki incelemede de halkın lehine bir rapor çıkacağını umuyoruz” dedi.
 
Dava avukatlarından ORÇEV Yönetim Kurulu üyesi Haluk Türkmen ise, "ÇED dosyasının eksikliklerini biliyorduk. Bunları bilirkişi heyetine de anlattık. Davanın lehimize sonuçlanacağını umuyorum. Halk ormanına, suyuna ve tarım alanına sahip çıkıyor” dedi. 
 
Heyet, incelemelerine dair hazırlayacağı raporu bir süre sonra mahkemeye sunacak. Mahkeme, daha sonra duruşma gününü açıklayacak.