‘Yangın saraya yaklaşınca müdahale edildi’

img
MUĞLA - Marmaris’te orman yangını sürerken, CHP’li Burak Erbay, helikopter ve uçakların yangının AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sarayına yaklaştığında müdahalede bulunduğunu söyledi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Burak Erbay, Marmaris ilçesinde devam eden orman yangınına ilişkin basın açıklaması yaptı. Erbay, yangın söndürme filosunun kurulması, orman yollarının ve emniyet şeritlerinin açılması, yangın havuzlarının oluşturulması gerektiğini belirterek, “Kapsamlı bir planlama yapılması gerekiyordu. Geçen yıl yaşadığımız felaketten sonra defalarca söyledik ama iktidar bizi dinlemedi. Ülkemizin yangın söndürme filosunun kurulması gerektiğini birçok kez söyledik ancak uyarılarımız dikkate alınmadı. Uyarılarımızın ne kadar haklı olduğunu Marmaris’te çıkan yangında bir kez daha gördük” ifadelerini kullandı.
 
SARAY KORUNDU
 
Marmaris’te orman yangını olmasına rağmen yeterli müdahalenin yapılamadığının altını çizen Erbay, AKP iktidarının yangınlar karşısında aciz kaldığını vurguladı. Yangının kontrol altına alınamadığını aktaran Erbay, “Bakanlar yangın söndürme çalışmalarına katılan uçak ve helikopter sayıları ile ilgili çelişkili açıklamalar yapıyorlar. Ancak gerçek olan şu ki; yurttaşların evleri ve ormanlarımız yanarken ortada olmayan uçak ve helikopterler, yangın saraya doğru ilerleyince ortaya çıktılar. Dün orman yangını Okluk Koyu’nda bulunan Cumhurbaşkanı’nın yazlık sarayına doğru yönelince bir anda hiç görmediğimiz kadar helikopter yangına müdahale etmeye başladı. Ülkenin ormanları için gösterilmeyen çaba saray için gösterildi. Ülkenin milli değeri olan ormanlarımız, saraylar kadar değerli değilmiş. Bunu anladık" dedi.
 
BİR KİŞİ TUTUKLANDI
 
Öte yandan orman yangınını çıkardığı iddiasıyla gözaltına alınan Sacit Ayhan, sevk edildiği adliyede tutuklandı.