Caferbey'deki katı atık tesisinin iptal davasında karar çıkmadı

img
MANİSA- Salihli Caferbey Mahallesi'nde yapılmak istenen katı atık transfer merkezine karşı açılan iptal davasının duruşmasında karar çıkmadı. 
 
Manisa Salihli'nin Caferbey Mahallesi'nde yapılmak istenen katı atık transfer merkezine karşı yöre halkının açtığı Yürütmeyi durdurma davası Manisa 1'inci İdare Mahkemesi'nde görüldü. Manisa Valiliği'nin meraları tesis yapılması kararına karşı açılan davada ÇED süreçlerinin işletilmediği konu edildiği ortaya çıkması üzerine valilik apar topar "ÇED kapsam dışı" kararı alınmıştı. Bu karara ilişkin açılan iptal davasına davacı yurttaşların yanı sıra avukatları da katıldı.  
 
Burada ilk olarak söz alan Salihli Çevre Derneği Başkanı ve dava avukatı Seçil Ege Değerli "Halkın hukuki güvenliğinin tesisi anlamında bu kararın hukuka aykırı oluşu bir taraftan, dava konusu olan karar usul yönünden de hatalıdır. Alanın mera vasfı olması vesilesiyle doğrudan bir ÇED sürecinin işletilmesi gerekmektedir. Bu yüzden daha öncesinde açmış olduğumuz davanın ardından alelacele alınan ÇED kapsam dışı kararını kanuna karşı hile olarak değerlendirmek gerekir. Hukuki güvenlik ilkesinin ihlali olarak değerlendirilmelidir" dedi.
 
TARIM ARAZİSİ 
 
Ardından konuşan Halkevleri Hukuk Dairesi üyesi Avukat Yıldıray Çıvgın ise, bu davanın kamusal haklar açısından değerlendirilmesi gerektiğine değindi. Gediz Havzası'nın dünyanın sayılı zengin toprak yapısına sahip havzalarından olduğunu vurgulayan Çıvgın, "Tarım toprağı birinci sınıf topraktır.12 ay boyunca tarımsal üretimin gerçekleştiği yörede hakim rüzgar yönünün düşünülmesi ile katı atık tesisinin sadece meraya değil tarım arazilerine de vereceği zararın hesaplanması ÇED süreci kapsamında gerçekleşmelidir. Süreç boyunca DSİ görüşünün, mera komisyon görüşünün dahi alınmamış olması alınan kararın rahatlığı ile hareket edildiğinin göstergesidir" diye belirtti. 
 
KARAR AÇIKLANMADI 
 
Avukatları dinleyen mahkeme heyeti kararını daha sonra vereceğini açıklayarak duruşmayı sonlandırdı. 
 
'SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ'
 
Duruşma sonrası konuşan Avukat Seçil Ege Değerli, duruşmada ÇED süreçlerinin neden gerekli olduğunu anlattıklarını vurgulayarak, "Bu ülkede, meralarımızı, doğamızı, yaşam alanlarımızı talan ettirmeyeceğiz. Kamu idarecilerinin bu hakkaniyetsiz, vicdansız kararlarına karşı her zaman direneceğiz. Çünkü biz aç kalmak istemiyoruz. Halkın sağlıklı yaşam, temiz su hakkını savunmaya devam edeceğiz. Bu proje sadece çöp atık tesisinin ile ilgili proje değildir. Bu proje ülkeyi tarımsal olarak dışa bağımlı hale getirmenin önünü açan projelerden birisidir. Bu dava insanların yiyecek bir tek lokmaya muhtaç kalmamasının, tarımsal üretime devam edebilmelerinin davasıdır. Biz bu gerçeği köyümüzde, mahkemelerde ve sokakta söylemeye devam edeceğiz" diye konuştu.