Beyaz Saray önünde 'Bijî Serok Apo' sloganları

  • dünya
  • 15:39 19 Şubat 2024
  • |
img
WASHINGTON - Rojava Acil Durum Komitesi'nin Beyaz Saray önünde yaptığı açıklamada, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü istenirken, BM'nin Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük saldırılarındaki suç ortaklığına son vermesi çağrısı yapıldı. 
 
Rojava Acil Durum Komitesi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen mutlak tecride ve Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarına ilişkin ABD’nin başkenti Washington’da Beyaz Saray önünde açıklama yaptı. Kürtler ve dostlarının destek verdiği açıklamaya, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Metro DC Amerika Demokratik Sosyalistleri (Metro DC DSA) üye ve temsilcileri de destek verdi. Açıklama öncesi Beyaz Saray önünde "Bijî Serok Apo" sloganları yükseldi. 
 
'BM'NİN DE SORUMLULUĞU VAR' 
 
Açıklamayı komite adına Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) üyesi Seyit Rıza Dersimi yaptı. Dersimi, PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecride tepki göstererek, “Kürtlerin Lideri Öcalan 25 yıldır İmralı Cezaevi’nde tutulmaktadır. Abdullah Öcalan’dan üç yıldır hiçbir şekilde haber alınmıyor. Abdullah Öcalan’ın kaçırılmasında Birleşmiş Milletler’in (BM) de rolü vardır, BM bunun sorumluluğunu üzerinden atamaz” dedi. 
 
'ÖCALAN'IN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İSTİYORUZ' 
 
Abdullah Öcalan’ın amacının barışı sağlamak olduğunu ancak kendisine savaş ile yanıt verildiğini söyleyen Dersimi, “Uluslararası komplo hala devam ediyor. Türk Devleti’nin Medya Savunma Alanları’na ve Rojava’ya saldırmadığı bir gün bile yok. Biz, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanmasını ve BM’nin Türk devletinin Kürtlere yönelik saldırılarında suç ortaklığı yapmasına son vermesini istiyoruz” diye belirtti.