Avrupa kentlerinde 15 Şubat protestosu

  • dünya
  • 23:23 17 Şubat 2024
  • |
img
HABER MERKEZİ – Avrupa kentlerinde sokağa çıkan Kürtler ve dostları, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik15 Şubat Uluslararası Komplosu’nu protesto ederek, özgürlüğünü talep etti. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplo, Avrupa kentlerinde protesto edildi. 
 
SYDNEY
 
Avustralya’nın Sydney kent merkezinde Kurdistanlılar ve dostlarının katılımıyla kitlesel bir eylem düzenlendi. “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kurdistan’a barış” şiarıyla Sydney Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) tarafından düzenlenen eyleme Yeşiller Senatörleri David Shoebridge ve Lee Rhiannon ile Greenleft gazetesi editörü Peter Boyle konuşmacı olarak katıldı. 
Yapılan konuşmaların ardından eylem alanında açılan stantta Abdullah Öcalan’ın kitapları tanıtıldı.  
 
STOCKHOLM VE VASTERAS 
 
İsveç’in başkenti Stockholm ve Vasteras şehrinde gerçekleştirilen eylemlerle Abdullah Öcalan’a yönelik 15 Şubat uluslararası komplosu kınandı.
Stockholm’de düzenlenen gösteriye çok sayıda kişi katıldı. Eylemde konuşan Stockholm Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Menice Yiğit Köln’deki yürüyüşü selamlayarak “Bu halk önderini istiyor. Bıçak kemiğe dayanmıştır” dedi.
Vasteras’ta düzenlenen ve İsveçlilerin yoğun ilgi gösterdiği eylemde DKTM Eş Başkanı Hasan Bakur, Abdullah Öcalan’a yönelik komplonun bütün Kürtlere karşı olduğunu belirtti. 
 
ROMA
 
Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplo İtalya’nın başkenti Roma’da protesto edildi. Mitinge çok sayıda siyasi parti, dernek ve sendika destek verdi. Öcalan’a Özgürlük Komitesi, Kurdistan Enformasyon Bürosu ve İtalyan Kürt Dostluk Grupları tarafından organize edilen eylemde konuşan komite sözcüsü Giovanni Russo Spena, Abdullah Öcalan’ın artık dünyaya mal olmuş bir ideolog ve siyasetçi olduğunu belirterek, dünyanın onun fikirlerinden faydalanması için Abdullah Öcalan’ın bir an önce özgür olması gerektiğine dikkati çekti. 
 
VİYANA
 
Avusturya’nın başkenti Viyana’da yürüyüş düzenlendi. Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin organize ettiği yürüyüşe Avesta Kadın Meclisi adına Agirî Kobanê konuştu. Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride dikkati çeken Kobanê, “Önder APO özgür olmadan, biz de özgür olmayacağız” dedi.