Winterthur'da ‘Abdullah Öcalan'a özgürlük’ talebiyle meşaleli yürüyüş

  • dünya
  • 00:09 17 Kasım 2023
  • |
img
WİNTERTHUR -  İsviçre’nin Winterthur kentinde “Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Soruna Çözüm" hamlesi kapsamında düzenlenen yürüyüşte, “Tecrit politikasına karşı direneceğiz” mesajı verildi. 
 
İsviçre’nin Winterthur kentinde, 10 Ekim’de başlatılan “Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Soruna Çözüm" hamlesi kapsamında meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi. Abdullah Öcalan'a Özgürlük Komitesi’nin çağrısıyla Neumarkt meydanında bir araya gelen kitle adına Winterthur Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı İsmail Kaya hamleye yönelik bilgilendirmede bulundu. 
 
Almanca basın metninin okunduğu eylemde Abdullah Öcalan'a Özgürlük Komitesi adına siyasetçi Mehmet Aslan konuşmasında 7'den 70'e Kürt halkının Abdullah Öcalan’ın üzerindeki insanlık dışı tecridi parçalamak için alanlarda sesini duyurmaya çalıştığına işaret etti. Aslan, “Önder Apo'nun üzerindeki bu ağır tecrit 32 aydır katlanarak en ağır şekliyle devam etmektedir. Önderliğimizden 32 aydan beridir hiç bir şekilde haber  alamıyoruz. Geçmişte de görüldüğü ve tüm dünyanın buna şahit olduğu gibi ne zaman Önder Apo ailesi ve avukatları ile görüştü silahlar sustu barış konuşuldu. Önder Apo ne zaman sesini dışarıya ulaştırdı demokratik çözüm konuşuldu” ifadelerini kullandı. 
 
‘DİRENECEĞİZ’
 
Uygulanan tecridin boyutlarına değinen Aslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu tecritten neyi amaçlıyorlar Kürt ve Türk halklarının savaştırarak kendi iktidarlarını korumak istiyorlar. Bizler Kürt halkı olarak ne olursa olsun buna fırsat vermeyeceğiz buradan duyuruyoruz. Bizler bu politikalara karşı çıkacağız. Önder Apo'nun sesini kısmaya çalışan faşist zihniyete karşı direnemeyeceğiz.”
 
Yapılan konuşma sonrası kitle, Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıyarak meşalelerle kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün ardından eylem alanına dönen kitle eylemlerini burada sloganlarla sonlandırdı.