Macron koalisyonu mutlak çoğunluğu kaybedebilir

  • dünya
  • 10:44 13 Haziran 2022
  • |
img
HABER MERKEZİ - Fransa’da dün yapılan genel seçimlerin ilk turunda Macron koalisyonu, çok az bir farkla önde yer aldı. Macron koalisyonunun ikinci turda mutlak çoğunluğu elde etmesi zor görünüyor.
 
Fransa'da dün Ulusal Mecliste görev yapacak 577 milletvekilini belirlemek için oy kullanma işleme yapıldı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yanlısı “Ensemble (Birlikte)” koalisyonu ilk turda oyların yüzde 25,75’ini elde etti. La France Insoumise (LFI), Fransa Komünist Partisi (PCF), Sosyalist Parti (PS) ve Ekolojist Parti EELV koalisyonu “Nupes” yüzde 25,66 ile neredeyse baş başa bir sonuç elde etti.
 
REKOR İLGİSİZLİK
 
Seçimleri ilk turu rekor bir ilgisizlikle sonuçlandı. Seçmenlerin yüzde 53’üne yakını sandık başına gitmedi.  Bu ilgisizlik oranı 5’inci Cumhuriyet tarihinin en kötü tablosunu oluşturuyor. İkinci turda ilgisiz seçmenlerin alacağı tutum ile aşırı sağcı Le Pen seçmenlerinin tutumu, Ensemble ve Nupes adaylarının kaderini belirleyecek.
 
Sol ittifak 500’ü aşkın seçim bölgesinde ikinci tura kalmayı başardı. Adaylar etrafında oluşacak ittifaklar ve ilgisizler belirleyici olacak. Macron koalisyonu ve sol ittifakın öncelikle seçmenleri sandık başına gitmeye ikna etmesi gerekiyor.
 
MUTLAK ÇOĞUNLUK TEHLİKEDE 
 
Seçimlerin iki turlu yapılması nedeniyle Emmanuel Macron’un yine parlamentoda çoğunluğu elde etmesi bekleniyor. Ancak mutlak çoğunluk için gerekli olan 577 sandalyeden 289’unu elde etmesi zor görünüyor.
Tahminlere göre Macron koalisyon sandalyelerin 255 ila 295’ini elde edecek. Nupes ise, 150 ila 210’nu kazanacak.
 
NUPES: SEÇİM SONUÇLARI MANİPÜLE EDİLDİ
 
Sol ittifak, İçişleri Bakanlığı’nı seçim sonuçlarını manipüle ederek, Macron koalisyonunu öne çıkardığı tepkisinde bulundu. Nupes, “Hile yaptılar” dedi. Seçimlerin ilk sonuçları, sol ittifakı önde gösteriyordu ancak gece geç saatlerde Macron hafif bir şekilde öne geçti.
 
AŞIRI SAĞCI PARTİ 
 
Aşırı sağcı Ulusal Cephe partisi oyların yüzde 18,68’ini alırken, milletvekili sayısını arttırması bekleniyor.